אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים הגדולים דורשים שדלק תבצע גיוס הון נוסף של 200 מיליון שקל צילום רון קדמי

המוסדיים הגדולים דורשים שדלק תבצע גיוס הון נוסף של 200 מיליון שקל

הגופים שמחזיקים באג"ח של הקבוצה דורשים את הגיוס הנוסף כתנאי לאישור העסקה עם קרן ארבל. תשובה והמוסדיים הסכימו אתמול לדחות את ההצבעה על אישור העסקה עד 20 באוקטובר

14.10.2020, 07:27 | גולן חזני

הגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים באג"ח של קבוצת דלק דורשים שהחברה תבצע גיוס הון נוסף של 200 מיליון שקל. הדרישה הועמדה אתמול בשיחות שקיימו עם בעל השליטה בחברה יצחק תשובה והמנכ"ל עידן ולס, כתנאי של המוסדיים לאישור השינויים בשטר הנאמנות של האג"ח שלה.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", מוסדיים גדולים בהם ילין לפידות, הראל, פסגות, מנורה ואחרים, התכוונו להתנגד בהצבעה שעמדה להיערך אתמול לאישור השינויים בשטר, כחלק מעסקת ההשקעה של קרן ארבל. זאת, בטענה שההסכם המקורי מול דלק קבע שעליה למכור את השליטה בדלק ישראל ואילו דלק העדיפה לסגור עסקת השקעה שתותיר בידיה את השליטה ותחייב אותה להעניק ריבית גבוהה שנתית לארבל.

מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס ובעל השליטה יצחק תשובה , צילום: רון קדמי, עמית שעל מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס ובעל השליטה יצחק תשובה | צילום: רון קדמי, עמית שעל מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס ובעל השליטה יצחק תשובה , צילום: רון קדמי, עמית שעל

המוסדיים למעשה משקללים את הסיכון שבביטול העסקה מול ארבל. תשובה אמור לפרוע לבנקים 342 מיליון שקל בקבוצת דלק עד סוף החודש. אם לא יפרע, הבנקים עלולים להעמיד 40% ממניות דלק קידוחים, המשועבדות לחוב זה, לפירעון מיידי ולמכירה.

המוסדיים מאמינים שתשובה יבקש להימנע ממהלך כזה וסבורים שדלק זקוקה להון נוסף כדי לשרוד ולכן מנצלים את המצב. תשובה כנראה יאלץ להסכים לדרישה.

מוסדיים יש גם טענות על כך שלא הוגשה בקשה לממונה על הנפט לגבי איגוח תמלוגי־העל בלווייתן והעברת התמורה למחזיקי האג"ח. לאחר ש"כלכליסט" חשף את התנגדות המוסדיים אתמול בבוקר, מיהרו תשובה והמנכ"ל ערן ולס לקבוע פגישות עם המוסדיים והצדדים הסכימו לדחות את ההצבעה ל־20 באוקטובר.

ב־25 בספטמבר חתמה קרן ארבל על עסקה יחד עם הפניקס, מיטב־דש ואיילון על עסקת השקעה של 450 מיליון שקל בדלק ישראל כהלוואה לקבוצת דלק. מתווה העסקה הבטיח לארבל תשואה שנתית של 10% לחמש שנים על הלוואה של 450 מיליון שקל, על בסיס הדיבידנדים מדלק ישראל, בתוספת 20% ממניות דלק ישראל, כאשר עם פירעון ההלוואה בעוד 5 שנים ארבל תישאר עם 20% מדלק ישראל.

בהסכם נקבע שאם שווי המניות שבידי ארבל יהיה נמוך מתוספת תשואה של 5% בשנה יועברו לקרן ארבל מניות דלק ישראל נוספות, שעלולות להביא לאובדן השליטה של קבוצת דלק. עד כה גייסה דלק 313 מיליון שקל במאי היא מחוייבת לגייס 187 מיליון שקל נוספים עד אפריל 2021. עתה תיאלץ כנראה להסכים לגיוס של 200-100 מיליון שקל בהנפקת מניות נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות