אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "נחליט על מסלול יציאה נפרד לערים האדומות"   צילום מסך: לע"מ

דיווח שוטף

נתניהו: "נחליט על מסלול יציאה נפרד לערים האדומות"

מניין הנפטרים מקורונה עלה ב-43 ל-2,098. מחצות אובחנו 1,370 נדבקים בנגיף, שיעור הבדיקות החיוביות - 5.4%; גמזו: "ניתן לקצר את ימי הבידוד לאנשים שיעשו בדיקה ביום העשירי"; מנכ"ל משרד הבריאות: החרדים צריכים להבין שסגר בערים 'אדומות' הוא בעדם; שוטרים פרצו לחתונה המונית בגבעת זאב וקנסו את בעל הבית ב-5,000 שקל

14.10.2020, 22:07 | כלכליסט ו-ynet
נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 22:00 - שוטרים פרצו לחתונה המונית בגבעת זאב

עימותים במהלך ניסיון לאכיפת תקנות הקורונה: כוחות משטרה ומג"ב פרצו הערב לבית ביישוב גבעת זאב שבו נערכה חתונה בהשתתפות כמאה בני אדם, תוך הפרת תקנות הסגר. שוטרים וכוחות מג"ב פרצו למקום וקנסו את בעל הבית ב-5,000 שקלים. צלחות ובקבוקי זכוכית ושמן הושלכו לעברם, שוטר ואחד הנוכחים נפצעו קל. אבי הכלה טען: "פתחו לבן שלי את הראש".

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, גיבה את התנהלות המשטרה בגבעת זאב: "פעולת המשטרה היום היא מסר לכל מי שלא מיישם את ההנחיות, בחוצפה וחוסר רגישות. סוג האכיפה הזו יימשך.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) התייחס לתקרית ואמר כי הופעלה אלימות משטרתית קשה: "אני מזועזע ונדהם מול התיעוד הקשה מחתונה שנהרסה הערב לקול בכי האורחים ובעלי השמחה, בשל אלימות משטרתית קשה. לצד החובה לשמירה על ההנחיות, אין לקבל התנהגות מחפירה כזו של השוטרים במקום. לא נוכל לשתוק מול מראות מדממים ובלתי אנושיים אלו, ואין לעבור על כך לסדר היום”.

21:00 - נתניהו: "הסגר עובד. נחליט על מסלול יציאה נפרד לערים האדומות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אני חושב שכולכם רואים שהסגר שהובלתי ושהממשלה בסופו של דבר אישרה עובד". לדבריו, "מספר הנדבקים יורד מדי יום. שיעור ההדבקה יורד מדי יום. מחר אני אכנס את ועדת הקורונה והדבר הראשון שנחליט עליו זה מסלול נפרד ליציאת הערים האדומות". עוד ציין נתניהו כי הוא "מתכוון להביא עוד סיוע כלכלי יחד עם שר האוצר משום שאני שומע את המועקה, אני שומע את הקשיים, גם של עצמאיים גם של עסקים גם של צעירים ואחרים. אנחנו נציע לכם עוד עזרה אתם לא לבד".

19:37 - מניין הנפטרים מקורונה עלה ב-43, שיעור הבדיקות החיוביות היום - 5.4%

משרד הבריאות עדכן כי מניין הנפטרים מקורונה עלה ל-2,098, זאת בהשוואה ל-2,055 נפטרים עליהם דווח הבוקר. שיעור החיוביים מכלל הבדיקות שפוענחו במהלך היום עומד על 5.4% - נתון זהה לזה של אתמול. בישראל ישנם 44,688 חולי קורונה פעילים, מתוכם 1,370 אובחנו מחצות. מצבם של 755 מהחולים מוגדר קשה ו-241 מחוברים למכונות הנשמה. (ירון דרוקמן)

 נדבקים חדשים בכל יום

18:00 - גמזו: "בקרוב נקצר את ימי הבידוד"

פרויקטורהקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (ד') כי מבחינה מדעית ניתן לקצר את ימי הבידוד לאנשים שיעשו בדיקה ביום העשירי. "עד כה לא יכולנו לעשות את זה, כי ייעדנו את הבדיקות בעיקר לאנשים עם סימפטומים ולקטיעת שרשראות הדבקה", אמר. "כרגע אנחנו מרחיבים את יכולות המעבדה ויש פתח לכך. הדבר נבחן על-ידי גורמי המקצוע ונצא עם הודעה בימים הקרובים".

גמזו, שאמר את הדברים במהלך ביקור של שר החוץ גבי אשכנזי במפקדת אלון לקטיעת שרשראות הדבקה, התייחס גם לסוגיית הערים האדומות שימשיכו להיות בסגר גם לאחר ההקלות. "כולנו בסגר, השאלה כמה זמן הוא צריך להימשך ואם צריך להיות אותו דבר בכל עיר", אמר. "לערים עם תחלואה גבוהה צריך לתת לתושבים יותר זמן, כי הם לא הגיעו לרמת תחלואה בטוחה - ואז אם ניתן הקלות הן עלולות לגרום למצב שרמת התחלואה שם תקפוץ מהר".

פרופ פרופ' רוני גמזו | צילום: לע"מ פרופ

גמזו הוסיף כי כיום אחוז הבדיקות החיוניות דומה למצב שבו היינו בחודש אוגוסט, ויש גם ירידה בסימפטומים. "הדרך הנכונה לנהל את הקורונה היא להגדיל את הבדיקות ולהקטין את שיעור הבדיקות החיוביות", אמר. "צריך לדעת לחסל או לנטרל את הקורונה. אפשר לעשות את זה על-ידי מודיעין יותר טוב, לא רק ברמה היישובית אלא גם ברמת השכונה, המשפחה והמסגרות הקטנות. כך מקטינים את ההדבקה".

לקראת הפתיחה הצפויה של מערכת החינוך, פרופ' גמזו קרא לכל הגננות בישראל להיבדק לנגיף הקורונה. "אנחנו מזמינים כל גננת", אמר. "זה חשוב לביטחונה ולביטחון ההורים. הבדיקה זמינה דרך קופות החולים. כך נוכל להכין את עצמנו לפתיחת הגנים". פרופ' גמזו קרא גם לשאר האזרחים להיבדק, גם אם הם לא מרגישים חולים: "יש לנו מספיק בדיקות כדי לעשות את זה. עשינו את זה בערים אדומות, ואנחנו שוקלים להעביר גם לכתומות". (איתמר אייכנר ואדיר ינקו)

17:45 - מנכ"ל משרד הבריאות: החרדים צריכים להבין שסגר בערים 'אדומות' הוא בעדם

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי, אמר כי המשרד ימליץ להשאיר את הערים שבהן התחלואה עדיין גבוה תחת סגר גם לאחר שיוסר הסגר הכללי. לדבריו, "אנחנו צריכים למצוא דרך שהם (החרדים) יבינו שזה לא נגדם אלא בעדם - כדי שלא להביא על עצמם ועלינו סגר נוסף. הסגר הוא כדי לשמור את הבריאות". על פי נתונים שמסרו לוי וממונה הקורונה למגזר החרדי, האלוף במיל' רוני נומה, כ-35% מסך החולים שאובחנו ביממה האחרונה משתייכים למגזר החרדי.

פרופ פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ

16:15 - משרד הביטחון רוכש שמונה מיליון ערכות לבדיקות לנגיף הקורונה

משרד הביטחון מסר כי לבקשת משרד הבריאות הוא רוכש שמונה ערכות בדיקות לנגיף הקורונה, בעלות של יותר מ-100 מיליון שקלים. הערכות כוללות בין היתר מטושים, מבחנות ותמיסות כימיות לשימור הדגימות. בהודעה צוין כי "הרכש נועד לתמוך ביעד משרד הבריאות להגדלת היקף הבדיקות, עד 100 אלף, החל מחודש נובמבר".

 

 14:54 - בג"ץ הוציא צו ביניים בעתירות נגד הגבלות מצב החירום

בג"ץ הוציא צו על תנאי בעתירות נגד הגבלות מצב החירום, ובין היתר הורה למדינה לעדכן את מספר ושיעור הקנסות שהוטלו בימים 1-13 באוקטובר בשל השתתפות בהפגנות - ומה בדעת משיבי הממשלה לעשות לגביהם. עוד הוחלט כי הדיון בעתירות נגד ההגבלות על ההפגנות ייערך בפני תשעה שופטי בג"ץ.

(יעל פרידסון)

 

מתים

 

 

 

13:30 - נתניהו: "נתוני התחלואה בירידה משמעותית, אך נדרשים עוד כמה ימים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה ואמר כי "צעדי הסגר היו נכונים, ויש סיבה לאופטימיות - נתוני התחלואה נמצאים בירידה משמעותית". רה"מ ציין כי "כדי להקל על הסגר ולאפשר פתיחה הדרגתית, בהתאם למתווה המדורג לחזרה לשגרת קורונה, אנחנו חייבים להמתין לנתונים נוספים שיצביעו על ירידה נוספת, וודאית ומתמשכת. אנחנו מתקרבים לשם, אך נדרשים עוד כמה ימים ולכן החלטנו להאריך את הסגר בשלב זה עד יום ראשון". רה"מ הוסיף כי מחר, בקבינט הקורונה, יימשכו הדיונים על גיבוש מתווה יציאה סופי. "במקביל נבחן מהלך, בהתאם לנתוני התחלואה, הכולל פתיחה של עסקים קטנים ללא קבלת קהל, גני ילדים ואיסוף עצמי ממסעדות", אמר נתניהו.

(איתמר אייכנר)

תדרוך של שר הבריאות יולי אדלשטיין -

11:30 - יותר מרבע מיליון מובטלים חדשים; שיעור האבטלה - כרבע מהמשק

יותר מרבע מיליון מובטלים נרשמו בשירות התעסוקה מאז תחילת הסגר. הבוקר הגיע מספר המובטלים שנרשמו בשירות התעסוקה מערב ראש השנה ל-252 אלף. מספר המובטלים הגבוה נובע מכך הוא תוצאה של החלטת הממשלה על סגר הדוק ולא חלקי.

שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

מספר דורשי העבודה הכללי הרושמים בשירות התעסוקה, כולל מובטלים שלא חזרו לעבודה מהסגר הקודם ומובטלים מלפני הקורונה עומד על 971 אלף איש. בקצב העלייה הנוכחי, מספר דורשי העבודה צפוי לחצות תוך כשבוע מחדש את רף המיליון.

בסגר הראשון נרשם בחודש מאי שיא המובטלים בישראל של כל הזמנים – 1.15 מיליון. שירות התעסוקה חדל לפרסם אחוזי אבטלה, בגלל המחלוקות עם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אבל מספר המובטלים הנוכחי שהוא מדווח עליו שווה ערך ל-24%.

מתוך מובטלי הסגר השני - 220 אלף שהם 87% הוצאו לחל"ת והיתר איבדו את העבודה מסיבות אחרות, בעיקר פיטורין. ל-176 אלף מתוכם שהם 70% זהו החל"ת השני במשבר הקורונה.

10:00 - משרד הבריאות: חזרה ללימודים בתיכונים - רק כשנרד ל-250 חולים ביום

החזרה ללימודים מקרוב של כיתות ה'-י"ב וההשכלה הגבוהה תהיה רק כשנגיע ל-250 חולים ביום. החזרה של כיתות א'-ד' תחול כשנגיע ל-1,000 חולים ביום. כך דיווחה מנהלת המחלקה לחינוך וקידום הבריאות במשרד הבריאות, אפרת אפללו, בדיון של הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח על מתווה החזרה ללימודים, שנערך הבוקר.

תיכון מקיף ו באר שבע, צילום: חיים הורנשטיין תיכון מקיף ו באר שבע | צילום: חיים הורנשטיין תיכון מקיף ו באר שבע, צילום: חיים הורנשטיין

ביממה האחרונה נרשמו 2,255 חולים מאומתים, כלומר פי 9 מהשלב בו אמורים הלימודים בכיתות ה'-י"ב לחזור לסדרם.

בשלב הזה מתוכננת בשבוע הבא רק חזרה של מסגרות החינוך לגילאי 0-6 כלומר גני הילדים ומעונות היום. אפללו אמרה בישיבה ש"אין מחלוקות בין בכירי המשרד – כולם מסכימים שהלימודים יחזרו רק כשנגיע לתחלואה ברמה כפי שנקבע באסטרטגיה מראש: א'-ד' יחזרו כשיהיה מצב של עד 1,000 חולים ביום. כיתות ה' ומעלה יחזרו רק כשנגיע ל-250 חולים ליום".

לדברי אפללו "החזרה תהיה באותה דרך כמו שנפתחה שנת הלימודים – כלומר כיתות א'-ב' ילמדו בלי קפסולות וכיתות ג' ומעלה בקפסולות". עם זאת יהיו שינויים ברמת הסגירות של הקפסולות. "לא יהיה יותר מעבר של מורים ומפעילים חיצוניים בין קבוצות. יהיה חידוד של הנהלים לצוותות המורים והגננות על כך שבהתנהלות היומיומית יהיו עם מסכות. נשקלת המלצת משרד הבריאות שיצטרכו בנוסף גם משקף פנים מעל המסכה".

שחר אילן

 8:20 - 2,255 אומתו אתמול לקורונה; שיעור הבדיקות החיוביות - הנמוך מאז יולי

ברקע ההמתנה בקרב השרים לנתוני התחלואה שיקבעו את מתווה היציאה מהסגר, משרד הבריאות עדכן הבוקר (רביעי) כי מספר הנדבקים אתמול עמד על 2,255 בני אדם. לפי הנתונים, שיעור הבדיקות החיוביות הוא 5.4% - הנמוך ביותר מאז חודש יולי.

בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי בדיקת קורונה | צילום: איי אף פי בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי

בסך הכל בוצעו אתמול כ-42 אלף בדיקות קורונה. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,462 חולי קורונה. 808 במצב קשה. 240 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד הבוקר על 2,055.

אמש האריך קבינט הקורונה את הסגר המלא עד ראשון בחצות, אך ייתכן שינוי בהחלטה זו בדיון נוסף שיתקיים ביום חמישי באותו פורום. תוקף התקנות המיוחדות יוארך ואילו מצב החירום יבוטל - באופן שיאפשר לצאת מחצות - בין שלישי לרביעי - ואילך ממגבלת הקילומטר לצורך הפגנות ולצורך תפילות.

התקנות שאושרו מאפשרות לצאת לחתונת קרוב משפחה גם מעבר לטווח הקילומטר. המגבלות על טיסות לחו"ל הוארכו רק עד יום חמישי וביום רביעי יתקיים דיון בנושא. אם לא יוחלט אחרת - יוכלו ישראלים לצאת מנתב"ג לחו"ל גם בתנאי סגר. כמו כן הותרו אימונים של ספורטאים מקצועיים בליגות הבכירות.

בישראל כ-48 אלף חולים פעילים. 5,617 מהם מתגוררים בירושלים, 4,279 בבני ברק, 2,170 במודיעין עילית, 1,791 באשדוד, 1,675 בתל אביב יפו, 1,349 בנתניה, 1,297 בפתח תקווה, בבית שמש 1,248 ובבאר שבע 1,045.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות