אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וואווי במגעים למכירת מותג הסמארטפונים הונור ב-3.7 מיליארד דולר צילום: רויטרס

וואווי במגעים למכירת מותג הסמארטפונים הונור ב-3.7 מיליארד דולר

המגעים העיקריים מתבצעים מול קבוצת דיגיטל צ'יינה המפיצה העיקרית של המותג כיום, אך גם שיאומי, TCL ורוכשים נוספים הביעו עניין ברכישת מותג הסמארטפונים המוזל של החברה

14.10.2020, 15:49 | רפאל קאהאן
יצרנית הסמארטפונים הסינית וואווי שעדיין מחזיקה במקום השני ברשימת היצרניות הגדולות נמצאת במגעים עם גורמים שונים למכירת מותג הסמארטפונים המוזלים שלה הונור. על פי הדיווח של סוכנות רויטרס היקף העסקה עשוי להגיע לכ-3.7 מיליארד דולר. המגעים העיקריים מתבצעים מול קבוצת דיגיטל צ'יינה המפיצה העיקרית של המותג כיום, אך גם שיאומי, TCL ורוכשים נוספים הביעו עניין.  

קראו עוד בכלכליסט

הונור הוא מותג הסמארטפונים לצעירים ולמשתמשים בעלי תקציב מוגבל. ככזה הוא לא מהווה את עיקר המכירות של החברה. אך המכשירים של הונור מתבססים במידה רבה על הפיתוחים של וואווי עבור דגמי הפרימיום שלה. עסקת המכירה המתגבשת תכלול ככל הנראה את המותג, צוותי מו''פ ושרשרת הייצור והשיווק. המותג הוקם ב-2013 בעיקר כדי להתמודד עם שיאומי ויצרנים מוזלים אחרים בסין, אסיה ואירופה. כיום מכירותיה של הונור מייצגות כרבע מהכנסותיה של וואווי. הונור מכרה כ-14.6 מיליון מכשירים רק ברבעון השני כך לפי נתוני קנאליס.

אך עם זאת שוק מכשירי הבסיס סובל משולי רווח מזעריים, כך שעסקה כזו היא הימור רציני, בעיקר אם לרוכש יש כבר עסקי סמארטפונים משל עצמו. לדוגמה הרווח הנקי של הונור עמד בשנה שעברה על כ-740 מיליון דולר עבור הכנסות בהיקף של כמעט 12 מיליארד דולר. זאת אומרת שכל שינוי קטן באקלים הבינלאומי עשוי להקטין אותו עוד יותר. מנגד המותג נהנה מעצמאות רבה ועד כה לא דבקו בו - לפחות מבחינה ציבורית - הכתמים של יחסי ארה"ב-סין והחרם על החברה האם.

מטה וואווי, צילום: רויטרס מטה וואווי | צילום: רויטרס מטה וואווי, צילום: רויטרס

עסקה מעין זו עשויה גם לפתוח פתח לסוג של תרגיל מצד וואווי שעשויה למכור את עסקיה תוך שהיא ממשיכה לשלוט בהם בשלט רחוק. בניגוד לדיגיטל צ'יינה, וואווי אינה חברה ציבורית באופן מלא והיא יכולה לפעול מבלי שתידרש לדווח על כך לבורסה או לתקשורת. מכשירי הונור מבוססים בעיקר על דגמים של וואווי, כך שמכירה של המותג תספק לה אמצעי להוון את ההשקעה במו''פ שביצעה עד כה. לא ברור אם המהלך יתבטא בסופו של דבר במכירה כוללת של כל נכסי הסמארטפונים של וואווי. אך מה שבטוח זה שוואווי כנראה מעוניינת למקד את עסקיה מחדש כדי להתמודד עם השנה הקרובה שצפויה להיות הקשה ביותר שידעה עד כה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות