אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראשי ערים מצהירים: לא נאכוף סגר על עסקים

ראשי ערים מצהירים: לא נאכוף סגר על עסקים

לדבריהם, לא יתנו קנסות לבעלי חנויות שמתכוונים לפתוח את עסקיהם ביום ראשון הקרוב, בניגוד להנחיות הסגר. ראשי הערים, ביניהן עפולה, כרמיאל ובת ים, מלינים על כך שהממשלה לא נותנת להם מנדט לפעול באופן עצמאי בעריהם

14.10.2020, 22:10 | אורנה יפת
ראשי מצהירים כי לא יתנו קנסות לבעלי חנויות שמתכוונים לפתוח את עסקיהם ביום ראשון הקרוב, בניגוד להנחיות הסגר. ראשי הערים מלינים על כך שממשלת ישראל לא נותנת להם מנדט לפעול באופן עצמאי בעיר שלהם. הדברים נעשים על רקע הודעת התאגדות רשתות האופנה וההסעדה כי ביום ראשון ייפתחו כ־6,500 חנויות בערים ובחלק ממרכזי הקניות שיתמכו במהלך.

קראו עוד בכלכליסט

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר כי התנהלות הממשלה מובילה למרד של בעלי עסקים: "במקום לייצר ודאות, מקבלים החלטות ברגע האחרון ויוצרים קשיים רבים אצל בעלי העסקים. חייבים לתת מענה למי שכמעט קורסים ולפצות אותם כדי שיוכלו להמשיך לפרנס את משפחותיהם".

חנויות סגורות, צילום: אדם קפלן חנויות סגורות | צילום: אדם קפלן חנויות סגורות, צילום: אדם קפלן

"אני לא אאכוף את החוק, ולא אתן קנסות לבעלי החנויות", מצהיר אבי אלקבץ, ראש עיריית עפולה. "אבל גם לא אעודד לפתוח חנויות ואפעל להסברה. מאז יום כיפור הפכנו לעיר ירוקה. חבל שהרשויות האדומות מכתיבות את הקצב - והממשלה לא נותנת לכל ראש עיר לפעול עצמאית בעירו. אני לא פוסל אכיפה, אבל אשתמש בה כקלף אחרון ואם זה היה תלוי בי הייתי פותח מיום ראשון את כל העסקים בעיר, אבל אנחנו מדינת חוק".

גם ראש העיר כרמיאל, משה קונינסקי אמר: "אני לא אאכוף את האיסור על פתיחת המסחר. נמשיך לאכוף את ההנחיה לשמור על מרחק של 2 מטרים ואת האיסור על התקהלויות, אבל לא נטיל קנסות על עסקים".

בכרמיאל 2,300 עסקים, שכ־60% מהם סגורים כעת. צמחנו חזרה ל־21% אבטלה עשינו הכל כדי לרדת מעיר שמתקרבת לאדומה לעיר ירוקה, ואנחנו לא צריכים להיענש".

בבת ים ראש העיר צביקה ברוט, לא יאכוף גם הוא את האיסור על מסחר. "אני לא קורא לאף אחד לקחת את החוק לידיים, ועדיין המדינה הטילה עלינו, לבצע את האכיפה של ההנחיות הללו. אין לנו מספיק כוח אדם מבחינת שיטור ופיקוח להיות בכל פינה ולאכוף בכל מקום. הינחתי את צוותי האכיפה בעיר לא להיטפל לבעלי חנויות רחוב, שהן לרוב חנויות קטנות שאין בהן התקהלויות, ושכמות הלקוחות בהן נמוכה מהרגיל, אלא ללכת למוקדי ההתקהלויות כמו הטיילת ואזורים שבהם קיימת סכנת הדבקה".

ראשי הערים מלינים על כך שהממשלה אינה נותנת להם אפשרות לפקח באופן עצמאי בעיר שלהם. "היה נכון לתת לראשי הרשויות את הסמכות להחליט באיזה אזורים לפתוח את המסחר ובאיזה לא", אומר רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון. לדבריו "בשכונות ירוקות הייתי פותח עכשיו את העסקים ובאדומות - לא. שלחנו בימים האחרונים מכתבים לעסקים שיכולים להגיש בקשה להנחה נוספת בארנונה, על פי הנחיות משרד הפנים".

גם בעיריית באר שבע קוראים לממשלה "לגלות רגישות יתר למצוקת העסקים ולפעול למתן פיצוי אמיתי ומהיר, ולהכין כבר מתווה ברור לחזרה לשגרה".

מעיריית תל אביב נמסר: "אנו מבינים היטב את מצוקת בעלי העסקים ופועלים בערוצים רבים כדי לסייע. עם זאת, העירייה כגוף שלטוני מחויבת לפעול כחוק ובהתאם להנחיות הממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות