אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גני ילדים ייפתחו מיום ראשון; יותר מ-300 אלף נדבקו מפרוץ המגפה            צילום: יריב כץ

דיווח שוטף

גני ילדים ייפתחו מיום ראשון; יותר מ-300 אלף נדבקו מפרוץ המגפה

קבינט הקורונה הכריע: בתחילת השבוע הבא ייפתחו מחדש מערכת החינוך בגילים 6-0, עסקים שלא מקבלים קהל והאפשרות לאיסוף עצמי ממסעדות. ההקלות לא יכללו יישובים "אדומים"; מאות מפגינים בת"א; עשרות אלפי תלמידי ישיבות צפויים לחזור בשבוע הבא אל מוסדות התורה

15.10.2020, 23:13 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

23:10 - לאחר ההחלטה על הקלות: ועדת השרים להכרזת אזור מוגבל תתכנס מחר

ועדת השרים להכרזת אזור מוגבל תתכנס מחר בצהריים בוועידה טלפונית. הישיבה תתקיים ברקע החלטת הקבינט לפיה ההקלות שהוכרזו מוקדם יותר לא יחולו על אזורים "אדומים".

(איתמר אייכנר)

 

22:45 - משרד הבריאות: 1,019 מאומתים חדשים מחצות

 

משרד הבריאות עדכן שוב את נתוני התחלואה הערב. לפי הנתונים, מאז פרוץ המגפה אובחנו בישראל 300,201 נשאים של הנגיף. מחצות אובחנו 1,019 מאומתים חדשים מתוך 26,472 בדיקות שבוצעו. מספר החולים הפעילים עומד נכון לעכשיו על 40,851, כאשר מתוכם 221 מוגדרים במצב בינוני ו-742 במצב קשה. 246 מחוברים למכונת הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו 2,127 חולים בישראל.

 

 

מחלקת קורונה, בית חולים מאיר כפר סבא, צילום: אי אף פי מחלקת קורונה, בית חולים מאיר כפר סבא | צילום: אי אף פי מחלקת קורונה, בית חולים מאיר כפר סבא, צילום: אי אף פי

 

 

22:30 - עשרות אלפי תלמידי ישיבות צפויים לחזור בשבוע הבא אל מוסדות התורה

מנהל דסק החרדים ב"מגן ישראל", האלוף במיל' רוני נומה, הגיע להסכמות עם נציגי הישיבות והרבנים על חזרתם של עשרות אלפי תלמידים אל מוסדות התורה בשבוע הבא. על פי המתווה, תחולק כל ישיבה לכמה קבוצות תלמידים הנפרדות זו מזו, וחבריהן ישהו יחד בקפסולות מבודדות מרצון עד חופשת חנוכה. ביום שלישי הבא הם יעברו בדיקות קורונה, ומי שיימצא שלילי לנגיף יורשה להצטרף ללימודים, שייפתחו ככל הנראה ביום רביעי או חמישי.

(קובי נחשוני)

 

22:05 - מאות מפגינים צועדים בת"א במסגרת מחאת הצעירים

 

הצעירים שהתאספו בכיכר הבימה יצאו לצעדה ברחבי העיר: "נהיה ברחובות עד שנבחרי הציבור יתייחסו אלינו כאל אזרחים ולא כאל נתינים". כוחות המשטרה התפרסו בעיר והציבו מחסומים אם יוחלט לעצור את תנועת המפגינים; מפגין נדרס במחאה נגד המשך הסגר בביתר עילית, מצבו קל.

 

 

המחאה בת"א, צילום: מוטי קמחי המחאה בת"א | צילום: מוטי קמחי המחאה בת"א, צילום: מוטי קמחי

 

 

19:00 - משרד הבריאות: מספר הנדבקים בקורונה עלה ליותר מ-300 אלף מפרוץ המגפה

משרד הבריאות עדכן כי מספר הנדבקים בקורונה מאז פרוץ המגפה חצה את רף ה-300 אלף, והגיע ל-300,011 בני אדם. מניין הנפטרים מקורונה עלה ל-2,121. שיעור החיוביים מכלל הבדיקות שפוענחו במהלך היום עומד על 3.9%. בישראל ישנם 41,203 חולי קורונה פעילים, מתוכם 842 אובחנו מחצות. מצבם של 730 מהחולים מוגדר קשה ו-248 מחוברים למכונות הנשמה.

(ירון דרוקמן)

 

17:37 - הקבינט הכריע: גני הילדים, עסקים ללא קהל וטייק אווי יפעלו מיום ראשון

 

הסגר המלא מסתיים, השלב הראשון באסטרטגיית היציאה מתחיל: פחות מחודש אחרי שאזרחי ישראל הצטוו לקיים את חייהם תחת הגבלות חמורות, קבע הערב (יום ה') קבינט הקורונה כי היציאה מהסגר המלא תחל ביום ראשון הקרוב ותכלול פתיחה של מוסדות החינוך בגילים 6-0, עסקים ללא קבלת קהל, איסוף עצמי ממסעדות, גנים לאומיים וחופי הים.

בנוסף, תבוטל מגבלת היציאה למרחק של יותר מקילומטר מהבית והתקהלויות יתאפשרו בכמות של עד 10 אנשים במרחב סגור ו-20 במרחב פתוח. השלב הראשון לא כולל יישובים עם נתוני תחלואה גבוהים ("אדומים"), שימשיכו להתנהל תחת הגבלות מחמירות. שר הפנים אריה דרעי היה היחיד מבין חברי הקבינט שהתנגד להחלטה בהצבעה שעסקה בהתקהלויות, אך תמך בפתיחת גני הילדים ועסקים ללא קהל.  

(איתמר אייכנר)

 

גן ילדים ריק, צילום: דנה קופל גן ילדים ריק | צילום: דנה קופל גן ילדים ריק, צילום: דנה קופל

 

 

16:25 - משרד הבריאות: בולגריה, בריטניה ואירלנד יהפכו למדינות "אדומות"

משרד הבריאות הודיע כי בולגריה, בריטניה ואירלנד שהיו מדינות "ירוקות" יהפכו ל"אדומות" על רקע העלייה בתחלואת הקורונה בהן. מנגד, יפן ודרום קוריאה יהפכו ל"ירוקות". לאחר שהרשימה תעודכן רשמית ישראלים יוכלו לטוס ללא צורך בבידוד בחזרה ארצה לאוסטרליה, אורוגוואי, איחוד האמירויות, איטליה, איי סיישל, איסלנד, אסטוניה, גרמניה, דנמרק, קובה, הונג קונג, וולס, טיוואן, יוון, ירדן, לטביה, ליטא, נורבגיה, ניו זילנד, סינגפור, סקוטלנד, סרביה, פינלנד, צפון אירלנד, קנדה, קפריסין, רואנדה, תאילנד, יפן, דרום קוריאה. כזכור, היום בחצות ייפתח נתב"ג שוב לטיסות במתכונת "שמיים פתוחים".

(אדיר ינקו)

בנט תוקף את נתניהו: "סגר אינו 'הצלחה' אלא תוצאה של כישלון ניהולי נוראי"

יו"ר ימינה, השר לשעבר נפתלי בנט, תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו שכינה את הסגר "הצלחה". לדברי בנט, "הסגר השני אינו 'הצלחה' אלא תוצאה של כישלון ניהולי נוראי של ממשלתך". הוא ציין כי "הסגר הראשון באפריל קנה לנו זמן. הצגתי לך תוכנית למניעת הגל השני - אך לא הכנתם את הכוחות - לא הגדלתם חקירות ובדיקות". בנט הוסיף: "הסגר מטיל סבל עצום ואובדן פרנסה על מיליוני ישראלים".

(מורן אזולאי)

בנט ונתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי בנט ונתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי בנט ונתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

דרעי הציע מתווה לקיום חתונות; נתניהו: "עלול להוביל לטרגדיה נוראית"

שר הפנים אריה דרעי הציע מתווה לאישור קיומן של חתונות בקפסולות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להצעתו ואמר כי "זה עלול להוביל לטרגדיה נוראית". סגן שר הבריאות יואב קיש התנגד גם הוא להצעתו של יו"ר ש"ס ואמר כי מתווה שכזה יפרום את המשמעת הציבורית. "אי אפשר לפקח על חתונות, ראינו את זה בגל הראשון", אמר קיש. "השלב שאנחנו נמצאים בו קריטי".

(איתמר אייכנר)

14:30 - הקבינט מכונס: שרים סבורים שנתניהו מנסה לדחות את ההקלות

קבינט הקורונה מכונס בשעה זו לדיון שבו יכריע על מועד תחילתו של השלב הראשון ביציאה ההדרגתית מהסגר, וההקלות המדויקות שיבואו עמו. שרים התרשמו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לדחות את ההקלות כך שלא ייכנסו לתוקף בתחילת השבוע, בהתאם להמלצות חלק מהמומחים ששמע. מטרתו, כפי שהבינו השרים, היא לעכב בעוד כמה ימים את ההכרעה כדי להיות בטוח שהירידה בתחלואה נמשכת. השרים מתנגדים לכך ודורשים בתוקף לפתוח את העסקים הקטנים ואת החינוך לגיל הרך.

 

לפי המתווה שגיבש משרד הבריאות השלב הראשון אמור לכלול פתיחה של גני הילדים, עסקים קטנים, פארקים לאומיים ואפשרות לטייק-אוויי במסעדות – אך במהלך הדיון צפויים השרים השונים להפעיל לחצים להקלות נוספות.

 

 

מימין: שר הבריאות יולי אדלשטיין וראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי מימין: שר הבריאות יולי אדלשטיין וראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי מימין: שר הבריאות יולי אדלשטיין וראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: יואב דודקביץ, עמית שאבי

 

 

בפתח הדיון אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מתווה היציאה לא יאושר באופן מלא בבת אחת. "קודם כל נחליט על השלב הראשון", אמר, "המתווה לא יוכרע בבת אחת". כמה מהמשתתפים בישיבה טענו שנתניהו מנסה לגרור זמן כדי להבטיח שהשלב הראשון לא ייצא לפועל ביום ראשון או שני בשבוע הבא, ולחכות עוד כמה ימים עד שיהיה בטוח שהירידה נמשכת. השרים התנגדו לכך.

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי "אם המגמה החיובית תימשך, אין בעיה לפתוח ביום ראשון. אם פתאום נופתע לרעה נחזור לקבינט". הוא ציין כי הוא מעדיף שהפתיחה ההדרגתית של מערכת החינוך - בשלב הראשון רק גני הילדים - תחל ביום שני, "מפאת הזהירות של מתן התראה לכל הגורמים במערכת".

השר אריה דרעי אמר לפני תחילת הדיון שידרוש לאפשר את הגדלת מספר הנוכחים בחתונות ל-200, בקפסולות של 20 בכל קבוצה ושמירת מרחק - אם כי לפי הצעתו סביב שולחנות ניתן יהיה לשלב בין שתי קבוצות שונות. (איתמר אייכנר)

 

 

אריה דרעי, שר הפנים, צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי, שר הפנים | צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי, שר הפנים, צילום: אוהד צויגנברג

13:55 - כץ ידרוש פתיחה מחודשת של העסקים שלא מקבלים קהל

שר האוצר ישראל כ״ץ ידרוש היום בישיבת הקבינט החלטה על פתיחה ביום ראשון של כל העסקים שלא מקבלים קהל, העסקים הקטנים עד 10 עובדים, אישור ללקיחה עצמית, וגני הילדים.

לצד הסיוע הנרחב של רשת הבטחון הכלכלית שפרשנו למובטלים, לעצמאים ולבעלי העסקים, יש לאפשר פתיחה מיידית של העסקים שתרומתם לפעילות המשק וצמצום האבטלה היא קריטית.

בנוסף לכך ידרוש לעבור למדיניות דיפרנציאלית של בידוד הערים האדומות, ויעדכן כי משרד האוצר יקים צוות מיוחד בראשות מ״מ המנכ"ל, ערן יעקב, למתן סיוע כלכלי מוגבר לערים האדומות, כדי להקל ולאפשר להם לעבור את פרק הזמן הקשה בתקופה הקרובה עד לירידה בתחלואה.

שר האוצר ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ | צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ

13:00 - שירות התעסוקה: מספר דורשי העבודה מגיע לכמעט מיליון בני אדם

שירות התעסוקה דיווח כי כיום רשומים 974,081 דורשי עבודה, מהם 622,704 בחל"ת. מאתמול ועד הבוקר, נרשמו 5,009 דורשי עבודה חדשים.

מאז 17.9.2020, יום לפני תחילת הסגר, נרשמו בשירות התעסוקה 256,620 דורשי עבודה - מהם 223,617 עקב יציאה לחל"ת ו-33,003 מסיבות אחרות. מבין דורשי העבודה שנרשמו מאז 17.9.2020, עבור 178,509 זהו רישום שני או יותר מאז תחילת משבר הקורונה בחודש מרץ.

שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

נדבקים חדשים ביום

חולים קשה ובינוני

11:15 - שר הבריאות: "אם לא תהיה הפתעה - ביום ראשון ייפתחו הגנים"

כמה שעות לפני כינוס קבינט הקורונה, שבו אמורים להכריע השרים על השלב הראשון של היציאה מהסגר, שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר לאולפן ynet כי "כולם מסכימים שאם לא יהיו הפתעות מאוד לא נעימות - בתחילת השבוע הבא נהיה ביעד ונוכל לבצע את השלב הראשון של הפתיחה, חינוך עד גיל 6 ועסקים ללא קבלת קהל".

שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום מסך: לע"מ שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום מסך: לע"מ שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום מסך: לע"מ

08:30 - מספרי הקורונה: פחות מ-2,000 נדבקים אובחנו אתמול, שיא במספר המונשמים

משרד הבריאות הודיע הבוקר (ה') כי אתמול אובחנו 1,994 חולים מאומתים חדשים - ממש מתחת לרף שהוצב כתנאי לתחילתו של שלב היציאה הראשון מהסגר, רגע לפני הדיון הצפוי בצהריים של קבינט הקורונה; אתמול התקבלו 39,602 תוצאות בדיקות; מספר החולים שמצבם קשה עומד על 734 - כמעט 200 פחות מהשיא שנרשם לפני כמה ימים; מנגד, מספר המונשמים ממשיך לעלות והגיע הבוקר לשיא חדש, 253. מאז פרוץ המגיפה נפטרו מקורונה 2,099 בני אדם.

שיעור הבדיקות החיוביות נותר יציב - 5.4% - אך הנתון מושפע מאוד מבדיקות סקר רבות שנערכות ברחבי הארץ, בעיקר לדיירי בתי אבות, שם אחוז המאובחנים נמוך מאוד. מספר החולים הפעילים עומד על 43,939.

חולים פעילים מול מחלימים

07:00 - הגנים, העסקים, הפארקים: היום ההכרעה על הפתיחה

קבינט הקורונה יתכנס היום (ה') בשעה 13:00 כדי לדון באסטרטגיית היציאה ולקבל החלטה מתי להתחיל את השלב הראשון - ולפתוח את גני הילדים ואת העסקים הקטנים. שלב זה כולל גם את הרחבת פעילות התחבורה הציבורית, אפשור איסוף עצמי (טייק אוויי) וכן פתיחת פארקים וגנים לאומיים.  

פעוטון סגור בהרצליה, צילום: מאור שלום סויסה פעוטון סגור בהרצליה | צילום: מאור שלום סויסה פעוטון סגור בהרצליה, צילום: מאור שלום סויסה

משרד הבריאות מסרב להתחייב על תאריכים ומתנה את התחלת השלב הראשון בנתוני התחלואה - עד 2,000 נדבקים ביום ומקדם הדבקה שנמוך מ-0.8. מומחים אמרו אמש כי מקדם ההדבקה אמנם ירד אל מתחת ל-0.8, אבל לפחות נכון לאתמול מספר המאומתים היומי היה גבוה מ-2,000.

לפי משרד הבריאות, יש לעשות הערכת מצב בבוקר, לבחון את הנתונים העדכניים לפני קבלת החלטה ובמקרה שמספר הנדבקים לא יירד אל מתחת לרף - לא יהיה מנוס מדחיית ההקלות ליום שני. מנגד, ראשי כחול לבן דורשים לקבל כבר היום בישיבת הקבינט החלטה על היציאה לשלב הפתיחה ביום ראשון, מבלי להמתין ל-2,000 נדבקים ביום.

היציאה לשלב הראשון כוללת גם את ביטול מגבלת 1,000 המטרים ליציאה מהבית וביטול ההגבלה לבקר בבתים של אחרים. גורמים במשרד הבריאות אמרו שיש אופטימיות זהירה לנוכח הנתונים שכן נרד אל מתחת ל-2,000 נדבקים עד יום ראשון - ויינתן אור ירוק להתחיל בהקלות.

הקבינט גם צפוי להחליט על מסלול נפרד ליציאת הערים האדומות וזאת לנוכח דרישת הפרויקטור פרופ' רוני גמזו להטיל מגבלות חמורות על ערים אדומות-בוהקות. ברשימה נמצאות מודיעין עילית, בני ברק, רכסים, ביתר עילית, אלעד, בית שמש, קריית מלאכי, אופקים, רמלה, נתיבות ואור יהודה, לצד שכונות בירושלים. על אותן ערים יוטלו סגרים הדוקים - ויינתן להן סיוע מסיבי.

 

חנויות סגורות בהרצליה, צילום: אדם קפלן חנויות סגורות בהרצליה | צילום: אדם קפלן חנויות סגורות בהרצליה, צילום: אדם קפלן

 

קבינט הקורונה אמור לקבל גם הכרעה על פתיחת מערכת החינוך. משרד הבריאות קיבל את דרישתו של שר הרווחה איציק שמולי לפתוח את הגנים בגילאי אפס עד 6. שר החינוך יואב גלנט לוחץ להרחיב את הפתיחה בערים ירוקות גם לכיתות הנמוכות בבתי הספר, ודורש ממשרד הבריאות להציג מתווה שעל פיו יפעל משרד החינוך.

שרת התיירות אורית פרקש הכהן (כחול לבן), תציג בקבינט הקורונה מתווה ייעודי שהכינה ותדרוש את פתיחת הצימרים. המתווה כולל את פתיחת הצימרים בלי בריכות ובלי חדרי אוכל, והגעה של משפחה גרעינית בלבד. לדבריה, השארת ענף האירוח סגור בזמן שפותחים את נתב"ג אינה החלטה הגיונית.

 

"ענף התיירות שנפגע קשה ביותר ולמעשה לא מתפקד כבר חודשים הוא מטה לחמם ופרנסתם של מאות אלפי אנשים, בעיקרם בפריפריה", אמרה פרקש הכהן. "עלינו לעשות כל מה שניתן כדי לקדם פתיחה של הענף, ולהתחיל לאפשר לכל מי שיכול לחזור ולהתפרנס. הצימרים הנמצאים רובם במרחב הכפרי יאפשרו בתקופה הזו לסיים גם לבריאות הנפש ולאפשר לאורחים ליהנות מהטבע, לאחר חודשים של סגר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות