אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באולמות נפרדים: טראמפ התפתל, ביידן נזהר צילום: איי פי

באולמות נפרדים: טראמפ התפתל, ביידן נזהר

המועמדים לנשיאות השיבו לשאלות הבוחרים בשני אירועים ששודרו במקביל - במקום העימות המסורתי. טראמפ טען ש"שכח" אם נבדק לקורונה לפני העימות עם ביידן, התעמת עם המנחה וכינה אותה "חמודה". המועמד הדמוקרטי התחמק משאלות על ביהמ"ש העליון, וטען: "ללהט"ב יש סיבה לדאגה"

16.10.2020, 08:21 | ynet
בשני אולמות נפרדים, עם מנחים שונים ושאלות מהקהל: דונלד טראמפ וג'ו ביידן היו אמורים להתייצב הלילה (בין חמישי לשישי) לעימות השני במסגרת הישורת האחרונה של הבחירות בארצות הברית, אך העימות בוטל בעקבות הידבקותו של הנשיא בקורונה - ובמקומו זכו הבוחרים האמריקנים לערב טלוויזיוני חריג, ששמור רק למערכות בחירות שמתקיימות בזמן מגפה עולמית.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

טראמפ וביידן, שהיו אמורים לעמוד אחד מול השני ולהשיב לשאלות הבוחרים במסגרת העימות השני, השיבו לשאלות שונות שהפנו אליהם בוחרים שונים בשני אירועים נפרדים. האירוע של ביידן, שהתקיים בפילדלפיה שבפנסילבניה, שודר ברשת ABC בשעה 03:00 - ואילו האירוע של טראמפ, שהתקיים במיאמי שבפלורידה, שודר באותה השעה בדיוק ברשת NBC. כך, לא יכלו שני המתמודדים להגיב אחד לטענות של השני, ובכל מקרה הבוחרים לא יכלו לצפות בשניהם בו-זמנית.

 

הנשיא האמריקני הרבה להתגונן ולתקוף את המנחה, ואף סירב להשיב אם נבדק לקורונה לפני העימות הראשון לנשיאות - וטען שפשוט אינו זוכר אם עשה כן, למרות שהעימות התקיים לפני שבועיים בלבד. יומיים אחרי אותו עימות, נזכיר, הוא אובחן כחיובי לנגיף. ביידן, מנגד, סירב להשיב כשנשאל על עמדותיו כלפי הגדלת הרכב בית המשפט העליון - אך הבטיח שיציג עמדה סדורה בנושא לפני הבחירות.

 

 

 

טראמפ: "מגנה גזענות לבנה - ואת אנטיפה"

 

האירוע של טראמפ התחמם במהירות, מאחר שבמשך 20 הדקות הראשונות המנחה סוואנה גת'רי לא הרפתה ממנו בזמן שניסה להתחמק משאלות לגבי בדיקות הקורונה שעבר, יחסו לעליונות לבנה, קשריו עם תומכי תיאוריית הקונספירציה QAnon והשקפתו לגבי הצבעות בדואר. טראמפ, שמתראיין בדרך כלל לתקשורת השמרנית בארה"ב שברובה תומכת בו, מצא את עצמו שוב ושוב במגננה מול המנחה שלא הרפתה - ומאחר שלא היה יריב לתקוף, הוא בחר לתקוף את המראיינת, ואף כינה אותה "חמודה" כשלחצה עליו להשיב לשאלות על QAnon. הוא נראה מתון יותר כשהשיב לשאלות המשתתפים בקהל.

טראמפ גינה הלילה את הגזענים שתומכים בעליונות לבנה - לאחר שבעימות הראשון עם ביידן סירב לעשות זאת כשהתבקש לכך. "גיניתי את העליונות הלבנה במשך שנים", טען טראמפ. עם זאת, גם הפעם הוא מיהר להפנות אצבע מאשימה לארגוני השמאל בארה"ב: "לא שאלתם את ביידן אם הוא מגנה את אנטיפה או לא. גיניתי את העליונות הלבנה, ואני מגנה את אנטיפה ואת אנשי השמאל ששורפים את הערים שלנו, שמנוהלות על-ידי הדמוקרטים".

עם זאת, טראמפ סירב גם הלילה לגנות את תומכי תיאוריית הקונספירציה QAnon. המנחה שאלה אותו אם הוא יכול להצהיר שאמונתם של תומכי הקונספירציה, שלפיה הדמוקרטים מנהלים רשת פדופיליה שטנית שרק הוא יושיע ממנה, אינה נכונה - אך הוא רק השיב: "אני לא יודע כלום על QAnon. מה שאת אומרת לי לא בהכרח הופך את זה לעובדה". הוא התנער גם מ"ריטוויט" שעשה לחשבון שמקושר ל-QAnon, וגת'רי השיבה: "אני לא מבינה את זה. אתה הנשיא, אתה לא הדוד המשוגע שיכול לרטווט כל דבר שעולה".

הנשיא טראמפ, צילום: איי פי הנשיא טראמפ | צילום: איי פי הנשיא טראמפ, צילום: איי פי

טראמפ התפתל גם ביחס לעמדתו נגד חיוב הציבור לעטות מסכות, חרף הקונצנזוס המדעי שהן מסייעות להפחתת התחלואה. "שמעתי סיפורים רבים ושונים על מסכות", טען הנשיא. לאחר שאומת עם מחקר שהציג כי עטיית מסכות יכולה לחתוך בחצי את מספר המתים מקורונה, אמר טראמפ כי יועצו ד"ר סקוט אטלס לא ממליץ להשתמש במסכות. טראמפ הציג את ד"ר אטלס כ"אחד המומחים הגדולים בעולם", אך בפועל הוא נוירורדיולוג ולא מומחה למחלות זיהומיות. טראמפ גם טען שהמומחה של הבית הלבן, ד"ר אנתוני פאוצ'י, לא ממליץ לעטות מסכות - אך בפועל פאוצ'י אמר זאת רק בתחילת המגפה, בעקבות המחסור במסכות לצוותים הרפואיים. "אני אומר, תלבשו את המסכה", סיכם בסופו של דבר. "אני בסדר עם זה, אין לי בעיה. אנחנו באותו צד".

הנשיא האמריקני התחמק כאמור גם מתשובה לשאלה אם עבר בדיקת קורונה לפני העימות הראשון מול ביידן, כפי שהיה אמור לעשות. טראמפ - שאובחן כחולה קורונה יומיים בלבד לאחר העימות - טען כי "אני לא יודע, אני אפילו לא זוכר. אני נבדק כל הזמן". כנשאל שוב, השיב: "כנראה שעשיתי, ועשיתי בדיקה יום לפני". לאחר מכן אמר כי "אולי עשיתי בדיקה, אולי לא". הוא גם טען שהחלים לחלוטין מנגיף הקורונה, והוסיף שאינו מרגיש בסימפטומים של המחלה.

 

טראמפ נשאל באירוע גם על תחקיר "ניו יורק טיימס" על תשלומי המיסים והחובות שלו, והשיב: "אני מטופל בצורה רע מאוד על-ידי מס הכנסה. הם מתייחסים אליי מאוד רע, יש שם אנשים מממשלות קודמות".

ב-CNN ציינו עם תום שני האירועים כי "העימות האמיתי היה בין טראמפ לסוואנה גת'רי", והחמיאו למראיינת שדרשה מהנשיא תשובות לשאלות הקשות. ברשת פוקס, שמזוהה עם הרפובליקנים, טענו מנגד כי בעוד טראמפ התמודד עם מנחה נוקשה ב-NBC - ביידן התמודד עם מראיין שנהג בו ברכות ולא הקשה עליו.

ביידן: "אדרוש שטראמפ ייבדק"

מגפת הקורונה, שגבתה את חייהם של יותר מ-220 אלף אמריקנים, עומדת באופן טבעי במרכז מערכת הבחירות הנוכחית - וביידן ניצל גם הפעם את ההזדמנות כדי לחבוט בנשיא על כישלונו בטיפול במגפה. "הוא החמיץ הזדמנויות אדירות, והמשיך לומר דברים שאינם נכונים", אמר המועמד הדמוקרטי, והזכיר שטראמפ טען כי הנגיף ייעלם עד חג הפסחא או בקיץ. הוא גם הזכיר שטראמפ הציע בעבר גם להזריק חומר חיטוי לחולים.

 

לדברי ביידן, אם הוא היה הנשיא, הוא היה פועל לפי התכנית שהכין ממשל אובמה להתמודדות עם מגפות, והוסיף כי הצעד הראשון היה אמור להיות לשלוח אמריקנים לסין כדי לקבל את המידע המעודכן ביותר בעניין הנגיף. "טראמפ לא דיבר על מה שצריך לעשות כי הוא המשיך לדאוג, לדעתי, לשוק המניות", טען ביידן. "הוא דאג שאם הוא יגיד עד כמה המצב יכול להיות גרוע, אלא אם ננקוט בפעולות הנדרשות, אז השוק ירד. הברומטר שלו להצלחה במשק הוא השוק".

 

המועמד הדמוקרטי הוסיף: "טראמפ אומר שהוא פחד שהציבור האמריקני ייכנס לפניקה אם הוא יגיד לו מה קורה. ובכן, הוא זה שנכנס לפניקה - לא האמריקנים". ביידן נשאל על-ידי המנחה ג'ורג' סטפנופולוס אם ידרוש שטראמפ ייבדק לפני העימות הבא ביניהם, והשיב בחיוב: "אני פחות מודאג לגביי, אבל מה עם כל האנשים? הצלמים, העובדים, אנשי השירות החשאי וכל השאר".

 

 

 

ביידן השיב גם לטענות שיגדיל את המיסים לאחר שייבחר, והסביר כי הוא לא מתכוון להעלות מיסים למעמד הביניים: "כשדיברתי על ביטול הפחתות המס של טראמפ, התכוונתי רק לכ-1.3 טריליון דולר מתוך 2 הטריליון האלה, שהלכו לאנשים העשירים ביותר בעשירון העליון בארה"ב". ביידן הוסיף שיעלה את שיעור מס החברות גם אם הכלכלה תמשיך לקרטע.

 

צעיר אפרו-אמריקני הזכיר לביידן את אמירתו האומללה מחודש מאי, שלפיה כל אדם שחור שמתלבט אם להצביע לו הוא "לא באמת שחור", ושאל אותו "כיצד אתה יכול לשכנע את המצביעים השחורים לקחת חלק במערכת שלא הצליחה להגן עליהם?". ביידן שטח בפניו תכנית שכוללת הצעות כלכליות וחינוכיות במיליארדי דולרים, והוסיף כי יבקש גם להפנות מימון ליזמים אפרו-אמריקנים צעירים שמתקשים להשיג הלוואות. טראמפ, נזכיר, אינו פופולרי בקהילה האפרו-אמריקנית בארה"ב, שמוחה כבר חודשים ארוכים נגד הגזענות ויחס המשטרה כלפיה.

ביידן נשאל גם על המועמדת של טראמפ לבית המשפט העליון, איימי קוני בארט, וטען כי היא התחמקה משאלות רבות במהלך השימוע בסנאט ו"לא הציגה הרבה מהפילוסופיה השיפוטית שלה". מי שהפנה אליו את השאלה היה נתן, שרצה לדעת כיצד ניתן להגן על זכויות הלהט"ב אם בארט - או שופט שמרן אחר - ייבחר לבית המשפט העליון. "אני חושב שיש ללהט"ב סיבה מצוינת לדאגה", השיב ביידן.

 

המועמד הדמוקרטי ביידן, צילום: איי אף פי המועמד הדמוקרטי ביידן | צילום: איי אף פי המועמד הדמוקרטי ביידן, צילום: איי אף פי

 

 

לאחר מכן התפתל ביידן בניסיון להסביר מדוע עדיין לא נקט עמדה בנוגע להגדלת הרכב השופטים בבית המשפט העליון. "זה תלוי מה יקרה", אמר ביחס לשימוע של בארט בסנאט. לדבריו, אם הרפובליקנים לא ימהרו לאשר את מינוי בארט לפני הבחירות, "אני פתוח לשקול מה קורה מאותה נקודה ואילך. הוא הבטיח לנקוט עמדה ברורה יותר לפני הבחירות, אך ציין שהוא מהסס מכיוון שכך תשומת הלב תוסט לכיצד הוא יפעל - ולא למשמעות של רוב גורף של 3-6 לשמרנים בעליון. "זה דבר שטראמפ אוהב לעשות, תמיד להוריד את העיניים שלנו מהמטרה", טען.

ביידן אישר כי טראמפ "ראוי למעט קרדיט" על חלק ממהלכי מדיניות החוץ שלו, אך טען כי הנזק גדול הרבה יותר: "אנחנו מוצאים את עצמנו במצב שבו אנחנו מבודדים בעולם יותר מאי פעם. איראן קרובה לפצצה גרעינית, לצפון קוריאה יש יותר פצצות וטילים, ובעלות בריתנו בנאט"ו אומרות באופן פומבי שהן לא יכולות לסמוך עלינו". לדבריו, פרט להסכמים בין מדינות ערב לישראל, "אנחנו לא מאוד מהימנים בעולם". ביידן הזכיר איך דבריו של טראמפ באו"ם בשנת 2018 גררו גל צחוק מהקהל.

המועמד הדמוקרטי, שמוביל על יריבו בפער ניכר בסקרים, נזהר לאורך האירוע שלא לספק אמירות בעייתיות שעלולות לסבך אותו. יועציו של הנשיא, נזכיר, ביקרו את החלטתו של טראמפ שלא להשתתף בעימות הווירטואלי, ואמרו שהוא מפספס הזדמנות לנצח את ביידן בעימות לעיניי עשרות מיליוני אמריקנים. דיוויד קאנון, יו"ר המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון, אמר לפני האירועים ל-AFP כי טראמפ ביצע "טעות טקטית" כשסירב להתייצב לעימות. לדבריו, "הוא זקוק לעימותים יותר מביידן. הוא זה שצריך לשנות את המומנטום של הבחירות".

 

העימות השני בין טראמפ לביידן, נזכיר, בוטל לאחר שהנשיא נדבק בקורונה, וסירב להחלטת הוועדה האחראית לקיים את העימות וירטואלית ולנהל אותו מרחוק. ביידן, מנגד, הודיע שהוא לא מתכוון להתייצב לעימות לבדו. העימות האחרון בין השניים אמור להתקיים כמתוכנן ב-22 באוקטובר בנשוויל, טנסי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות