אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפים רבים במחאה נגד נתניהו, עימותים בירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

אלפים רבים במחאה נגד נתניהו, עימותים בירושלים

יותר מ-10,000 מפגינים חזרו לבלפור, עם הסרת הגבלת המרחק להפגנות. המוחים חסמו לזמן קצר את הרכבת הקלה והתעמתו עם כוחות יס"מ. בת"א נעצר שליח בחשד שריסס מפגינה בגז מדמיע, בחיפה נעצרו 3 בחשד דומה. לבני נאמה בהפגנה בכיכר רבין: "אתם לא דור אבוד, אלא דור של תקווה"

17.10.2020, 23:42 | כלכליסט ו-ynet

אחרי ארבעה שבועות של מחאות שהתרכזו בעיקר בכיכרות ובצמתים ליד הבית, המפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שבו הערב (שבת) למחות בירושלים סמוך למעונו הרשמי ברחוב בלפור בעקבות הסרת מגבלת המרחק מהבית. בשיא ההפגנה בכיכר פריז שליד המעון השתתפו בה יותר מעשרת-אלפים בני אדם. לצד זאת התקיימו הפגנות נוספות במוקדים רבים ברחבי הארץ. בכמה מההפגנות נתקלו המשתתפים באלימות מצד תומכי ראש הממשלה.

רוב המשתתפים בהפגנה בירושלים לא הקפידו על שמירת מרחק, והמשטרה נמנעה מאכיפת הגבלות הקורונה במקום. לקראת ההפגנה חסמה המשטרה את שדרות בן מימון, רחוב עזה, כיכר פריז, הרחובות אגרון, המלך ג'ורג' וקרן היסוד. כמו כן נחסמו רחובות סמוכים המובילים אליהם. ב-21:30 הזכירו השוטרים למפגינים ברמקולים כי על פי פסיקת בג"ץ אסורה משעה זו הרעשה באמצעים כגון צופרי אוויר, תופים וכלי הקשה. ואכן מרבית המפגינים הפסיקו להרעיש.

המחאה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי המחאה בבלפור | צילום: אלכס קולומויסקי המחאה בבלפור, צילום: אלכס קולומויסקי

בתנועת הדגלים השחורים טענו כי המשטרה חסמה כבישים בדרך לירושלים כדי למנוע ממפגינים לעלות לבירה. ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תלם) אמר: "המשטרה הציבה מחסומים בכניסה לירושלים וחוסמת עכשיו, בניגוד לשבתות הקודמות, את הרחובות שמובילים לאזור בלפור. זה נראה כמו ניסיון מכוון למנוע ממפגינים לחדש את המחאה ליד בית רה"מ. הניסיון הזה חייב להיפסק עכשיו. אסור למשטרה לחזור ולהיות כלי בידיו של הנאשם מבלפור".

שיירה בדרך לבלפור, צילום: הדר סגל שיירה בדרך לבלפור | צילום: הדר סגל שיירה בדרך לבלפור, צילום: הדר סגל

 

 

חלק מהמפגינים הגיעו לבירה בשיירות כלי רכב. מאות מפגינים הגיעו אל כיכר פריז בצעדה מגן סאקר דרך רחוב בצלאל. יותר ממאה ממפגינים נוספים באו בצעדה נפרדת משכונת תלפיות. אחרי השעה 22:00 פתחו מאות מפגינים בצעדה, והמשטרה ניסתה לבלום את התקדמותם. במרכז ברחוב הלל הושלכו ביצים מחלון אחד הבתים לעבר המפגינים. המשטרה עצרה את אחד הצועדים. המפגינים חסמו את מסילת הרכב הקלה סמוך לתחנת יפו מרכז, ועימותים התפתחו בין מפגינים לשוטרי יס"מ.

 

הפגנה בכרכור, צילום: משה גורלי הפגנה בכרכור | צילום: משה גורלי הפגנה בכרכור, צילום: משה גורלי

 

גד דולב, מהנדס בן 34 מיבנה, הגיע לראשונה להפגין בבלפור. "עד עכשיו ראיתי את ההפגנות מהטלוויזיה והחלטתי שאני חייב להשקיט את המצפון ולהגיע פעם אחת ולהשתתף", הוא סיפר. "יש תחושה שונה באוויר, שזה לא עוד משבר שצריך לחכות לבחירות, אלא הכול רקוב מהיסוד. ההרגשה היא שהבריון הכיתתי עושה ככל העולה על רוחו והגיע הזמן שהרוב הדומם יוציא את הצדק אל האור".

בחלק מהתנועות שמשתתפות במחאה הגדירו את ההפגנה בבירה הערב כמשמעותית, אבל חלק מהמוחים אמרו כי ההפגנה הגדולה יותר צפויה בשבוע הבא. בתנועת "אין מצב" שבראשה עומד אמיר השכל ציינו כי גם במהלך הסגר, המאהל בבלפור אויש על ידי מתנדבים ששמרו על הכללים.

 

המחאה בתל אביב, צילום: עופר צור המחאה בתל אביב | צילום: עופר צור המחאה בתל אביב, צילום: עופר צור

בעיצומן של ההפגנות התייחס אליהן נתניהו במסיבת העיתונאים שערך לקראת השלב הראשון של היציאה מהסגר. "לא הייתה לי שום מלחמה בהם. אנחנו הסרנו את מצב החירום ביום שלישי. הדבר שדיברנו עליו זה לא הזכות להפגין. אף אחד לא מתווכח עליה. מתווכחים עליה במדינות אחרות, בדמוקרטיות אחרות כמו אוסטרליה. באוסטרליה לא מאפשרים הפגנה בזמן מגיפה. אצלנו מאפשרים. אבל גם הציבור מפגין מסיבות פוליטיות. זו זכותם. אבל לא זכותם להפר את הכללים. לא לשמור מרחק ולחבוש מסכות. אני לא מתרגש מזה. כולם מבינים שזה פוליטי ולכן זה לא משפיע עליי".

 

בצפון עצרה המשטרה שלושה תושבי קריית ים, בחשד שריססו גז מדמיע לעבר משתתפים בכמה הפגנות בחיפה. שוטרים מצאו את מכלי הגז במכוניתם של החשודים, צעירים בשנות ה-20 לחייהם. 

 

המחאה בתל אביב, צילום: עופר צור המחאה בתל אביב | צילום: עופר צור המחאה בתל אביב, צילום: עופר צור

מפגינה שהייתה מעורבת בתקרית אלימה בשכונת בת גלים בחיפה סיפרה: "אנשים מהפגנה נגדית, בעד נתניהו, כל הזמן התקרבו לכיווננו באיומים. התקרבתי כדי להגיד לאחד מהם לחזור לצד שלו מעבר לכביש. חבר שלו איים עליי שיפוצץ לי את הראש וירסק לי את כל העצמות בגוף. מאחוריו הגיע בחור צעיר יותר וירק לי בפנים. מרוב זעם זרקתי עליו כף שבה השתמשתי כדי להרעיש. כל שאר החבורה שעברה לצד שלנו התחילה להרביץ לי. הרגשתי מכה חזקה בראש מאחור. בחורה שמתגרה בנו באופן קבוע וחברה שלה התקרבו אליי, צבטו אותי ומשכו לי בשערות".

שוטרים חוסמים רחוב בת"א, צילום: עופר צור שוטרים חוסמים רחוב בת"א | צילום: עופר צור שוטרים חוסמים רחוב בת"א, צילום: עופר צור

ברמת גן התלוננו מפגינים בכיכר אורדע על איומים כלפיהם. החשוד במעשה, תושב העיר בן 60, סירב להזדהות בפני השוטרים, הפר את הסדר הציבורי והתנגד לעיכוב, ולכן נעצר והוא לחקירה בתחנת משטרה.

 

תהלוכה בדיזינגוף, ת"א, צילום: עופר צור תהלוכה בדיזינגוף, ת"א | צילום: עופר צור תהלוכה בדיזינגוף, ת"א, צילום: עופר צור

 

כשנשאל במסיבת העיתונאים על האלימות כלפי מפגינים אמר נתניהו: "אני נגד אלימות מכל צד שהוא, נגד שוטרים, ומפגינים. אין מקום לאלימות בחיינו. מה שצריך עכשיו זה שכולם ילכו יחד לפי הכללים ולעבור את הקורונה".

 

מארגני מחאת הדגלים השחורים מסרו בתגובה על תקריות האלימות: "נתניהו מסית לאלימות - והאלימות לא מאחרת מלהגיע. יש לו ולשותפיו לממשלה אחריות מלאה על מקרי התקיפה, על האלימות הקשה, על השנאה והפילוג".

 

למרות שמוקד ההפגנות חזר לירושלים, גם בתל אביב נערכו הפגנות המוניות. אלפי בני אדם השתתפו בעצרת של התנועה לאיכות השלטון בכיכר רבין, ומאות הפגינו בכיכר הבימה. לאחר מכן יצאה מכיכר הבימה צעדה ברחובות העיר שבה השתתפו יותר מ-1,500 איש. שליח של "וולט" נעצר בחשד שריסס גז מדמיע לעבר אחת המשתתפות בצעדה.

 

מוקדם יותר נעצר ברחוב קויפמן בעיר גבר בן 54 בחשד שקילל מפגינים והכה בפניו של אחד מהם באגרוף. הוא לא נזקק לטיפול רפואי. כמו כן נעצרו שני תושבי בת ים בני 17 ו-20 בחשד שחלפו עם מכונית ליד מפגינים ברחוב יפת ביפו וריססו לעברם גז מדמיע. שוטרים מצאו ברכב מיכלי גז. איש לא נפגע בתקרית זו.

 

שרת החוץ לשעבר ציפי לבני נאמה בהפגנה בכיכר רבין ואמרה: "לא יכולתי לשתוק עוד ובאתי לומר לראש הממשלה - עד כאן. באתי להגיד לכם תודה מפגיני ישראל על הנחישות שלכם מול ההנהגה שעסוקה בעצמה ומפלגת. אתם התרופה הטובה ביותר נגד הייאוש. אתם לא דור אבוד, אלא דור של תקווה. אדוני ראש הממשלה, אם נותרה בך הגינות תצא עכשיו ותמנע את האלימות הבאה. אתה לא תוכל לומר אחר כך לא ידעתי, לא ראיתי, לא התכוונתי. האלימות לא תעזור מול אזרחים שימשיכו לנהור ולהפגין בלי מכונית משוריינת כי הם לא מוכנים לשתוק יותר".

בכיכר קוגל בחולון הפגינו 200 בני אדם, אחרי שביום חמישי הותקפו מפגינים במקום בגז פלפל, ופעיל "קריים מיניסטר" סדי בן שטרית הוכה ברחבת המדיטק על ידי עשרות חברי "לה פמיליה". להפגנות באו פעילי ארגוני הצעירים נגד נתניהו, שהגיעו כדי לחזק את המפגינים המקומיים. המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים.

בדרום הארץ הפגינו מאות בני אדם בצמתים השונים, מגרופית ופארן שבערבה ועד צומת חלוקים, צומת דבירה וערד ובאר שבע.

"הדגלים השחורים" מסרו לפני ההפגנות: "ישראל נמצאת בשבר הבריאותי-כלכלי הגדול בתולדותיה בגלל סיבה אחת ויחידה - בנימין נתניהו. במקום לדאוג לאנשים הוא דואג רק לעצמו ולמשפחתו. העיסוק האובססיבי שלו בהטבות המס, בטיסות הכביסה ובהפגנות הופך את ישראל למדינה החולה בעולם והמפולגת ביותר מאז שנוסדה. יש רק דרך אחת לעצור את סגרי הכישלון ולאושש את הכלכלה - להביא לעזיבתו של נתניהו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות