אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו על פתיחת החינוך בערים האדומות: "יהיה כתר סביבן" צילום: צילום מסך

נתניהו על פתיחת החינוך בערים האדומות: "יהיה כתר סביבן"

רה"מ קרא "לציבור החרדי ולמנהיגיו" לא לפתוח את תלמודי התורה, והעביר את האחריות לפתיחת הגנים בערים האדומות למשרד הבריאות: "הלכנו בהתאם להמלצה שלהם". לדבריו, "אנחנו לא יכולים לרמות את הנגיף. אם נצליח, זה תלוי בכם"

17.10.2020, 21:32 | ynet
ההצהרה שלפני סיום הסגר: ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (שבת) שברים, רגע לפני פתיחת השלב הראשון במתווה היציאה מהסגר. נאומו של נתניהו מתרחש על רקע הוראת המנהיג החרדי הרב חיים קניבסקי, לפיה תלמודי התורה ייפתחו - על אף האיסור לפתוח בתי ספר.

 

קראו עוד בכלכליסט

"ההחלטה להטיל את הסגר הייתה נכונה, אני שמח שהתעקשתי עליה", אמר נתניהו. "אנו יוצאים הפעם בזהירות ויוצאים לפי מתווה שנקבע לפי מומחי הבריאות במשרד הבריאות. יש מתווה והלכנו אליו בכל נקודה ונקודה, גם בכל מה שקשור לציבור החרדי בערים האדומות. בדיוק מה שנקבע. לא הסכמתי לשום שינוי ולשום ויתור".

 

בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך בנימין נתניהו | צילום: צילום מסך בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך

"אני אכנס את קבינט הקורונה מחר או מחרתיים ונחליט על ההמשך, אבל חשוב לשמור על הכללים", הוסיף נתניהו. "אם כולנו נשמור על הכללים זה יעבוד. אם נראה שזה לא עובד ואנו חוזרים חזרה, בלית ברירה נחזור להדק את ההגבלות".

 

ראש הממשלה העביר את הכדור בנוגע לפתיחת גני הילדים בערים האדומות למשרד הבריאות: "לגבי הערים האדומות, קיבלנו את ההמלצה של צוות המומחים במשרד הבריאות. אני קורא לציבור החרדי לשמור על ההנחיות. התורה מקדשת את החיים. צריך לשמור על החיים והבריאות. הבריאות קודמת לכלכלה. אני אשמור על הכללים לפי מה שהחוק מאפשר. אני יודע שזו משימה קשה. נשמור על כתר סביב הערים הללו. אני רוצה לראות ערים אדומות הופכות לירוקות. אני לא רוצה לראות את התחלואה בערים האדומות זולגת לשאר האוכלוסייה".

בתגובה לקריאת הרב קניבסקי לפתיחת תלמודי התורה אמר: "אני קורא לציבור החרדי ולמנהיגיו לא לעשות את זה. הלכנו בהתאם להמלצת צוות הבריאות לפתוח את הגנים. בפירוש אמרו שלא צריך לפתוח מעבר לזה". בתשובה לשאלה אם תתבצע אכיפה, ענה: "יש לנו מספר מוגבל של שוטרים ופקחים - ואנחנו נפעיל אותם. אין אפשרות לשלוח שוטר לכל פינת רחוב בכל עיר וכל סמטה".

 

"אני לא רוצה לראות אירועי אלימות", הוסיף נתניהו. "אני מכבד את עולם התורה, אבל גם מכבד את הבריאות של אזרחי ישראל. אני פונה לשכל הישר וללב החם של כל האנשים - חילונים וחרדים כאחד. אנו לא יכולים לרמות את הנגיף. אם נצליח זה תלוי בכם".

 

שעה קלה לפני נתניהו קיים הפרויקטור פרופ' רוני גמזו תדרוך בנושא היציאה מהסגר, ברקע הביקורת עקב ההחלטה לאפשר פתיחת גני ילדים גם בערים אדומות. "פתיחת גנים בערים הללו אינה חפה מסיכון", הודה גמזו ואמר כי "אישרנו את זה בראייה מפוכחת ובהמלצת הדסק החרדי".

מחר יחל כאמור שלב הפתיחה ביציאה מהסגר, ובמרכזו חזרת הילדים לגנים. בנוסף, ממחר ייפתחו מקומות עבודה ללא קהל, יתאפשר איסוף עצמי ממסעדות (טייק אווי), יוסרו מגבלות היציאה מהבית והאיסור לבקר בבתים של אחרים - כל עוד עומדים במגבלת ההתקהלות.

מגבלה זו תמשיך לעמוד על עד 20 איש במרחב פתוח ועד 10 אנשים בחלל סגור. בנוסף, ייפתחו שמורות הטבע, הגנים הלאומיים והחופים, וכן ייפתחו הר הבית, רחבת הכותל המערבי, וכנסיית הקבר לתפילה במתווה שייקבע בהמשך."אבל אני רוצה להדגיש", הוסיף גמזו, "הפתיחה הזו אינה מסר של פתיחת יתר במערכת החינוך. פתיחת מערכת החינוך בגילים אחרים לא מאושרת. היא מסוכנת יותר בגילים המבוגרים יותר בנערים והיא מנוגדת לחוק. פתיחת מערכת החינוך עלולה להחזיר אחורה חלק מהערים האלה אל המשך הסגר וההגבלות הנוקשות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות