אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני שוחח עם נתניהו: "נבחנת אפשרות למציאת מתווה לבתי הספר החרדיים" צילומים: אלכס קולומויסקי

דיווח שוטף

גפני שוחח עם נתניהו: "נבחנת אפשרות למציאת מתווה לבתי הספר החרדיים"

למרות האיסור, מאות תלמודי תורה נפתחו בגלוי; אדלשטיין: "נטיל קנסות כבדים על מי שיפתח מוסדות חינוך בניגוד לחוק - ואולי נשלול הרישיון"; משרד החינוך: מתוך כ-600 אלף ילדי הגנים - 750 נמצאו חיוביים לקורונה; לפיד: "גמזו מביא מתווה - והפוליטיקאים עושים את הדבר ההפוך"; לפי שירות התעסוקה, כיום רשומים 980 אלף דורשי עבודה

18.10.2020, 21:00 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:55 - גפני שוחח עם נתניהו: "נבחנת אפשרות למציאת מתווה לבתי הספר החרדיים"

 

חבר הכנסת משה גפני אמר הערב (ראשון) כי הוא שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ו"הבהיר" לו את דרישת הרב חיים קניבסקי על חשיבות הלימודים בתלמודי התורה ובישיבות.

 

לפי יו"ר דגל התורה, "נבחנת אפשרות למציאת מתווה מוסכם של צמצום מספר הילדים בכיתות, ולימוד במרחבים גדולים ומרווחים בבתי הספר של החינוך העצמאי ובבתי הספר של הבנות שלא לומדים כעת, תוך כדי שמירה על הנחיות משרד הבריאות". גפני הוסיף כי "אנו מאמינים שלא תצא תקלה מתחת ידו של גדול הדור".

 

  

20:00 - משרד החינוך: מתוך כ-600 אלף ילדי הגנים - 750 נמצאו חיוביים לקורונה

משרד החינוך פרסם את נתוני התחלואה בגנים לקראת פתיחת הלימודים במערכת החינוך בגילאי 0-6. מהנתונים עלה כי מתוך 592,000 ילדי הגנים, 750 מהם נמצאו חיוביים לקורונה. מדובר ב-2.22% בעוד שחלקם באוכלוסייה הכללית הוא 6.48%.

19:30  - משרד הבריאות: 301 נדבקים אובחנו מחצות, 11 נפטרו

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו 301 נדבקים מאומתים נוספים בנגיף הקורונה. בכך מניין החולים הפעילים בארץ עלה ל-32,805 בני אדם. מצבם של 669 חולים מוגדר קשה, מהם 234 מונשמים. 11 חולים נוספים נפטרו ובכך מניין הנפטרים עלה ל-2,209 בני אדם. מחצות נערכו 12,033 בדיקות לאיתור הנגיף, מהן 2.5% נמצאו חיוביות.

18:45 - אדלשטיין: "נטיל קנסות כבדים על מי שיפתח מוסדות חינוך בניגוד לחוק - ואולי נשלול רישיון"

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בתדריך לתקשורת מאוניברסיטת אריאל כי "משיא התחלואה הגענו לאחוזים סבירים". לדבריו, "אנחנו רואים בבירור את הירידה בתחלואה, בחולים הקשים, במאושפזים. עכשיו הכדור עובר לידי הציבור".

אדלשטיין התייחס לפתיחת מערכת החינוך בערים החרדיות ואמר כי "אין שום אישור לפתוח את מערכת החינוך שלא לגילאים 0-6. מי שעשה זאת צפוי לקנסות כבדים ואולי לשלילת רשיון". לדבריו, "לא מדובר בגזרות או התנקלות אלא שמירה על בריאות הציבור. ברור לי לגמרי שקנס של 5,000 שקלים זה לעג לרש למוסד חינוכי ולכן אני מצפה מהמשטרה שאם המוסד לא נסגר - להמשיך להוציא קנסות".

שר הבריאות יולי אדלשטיין , צילום מסך: לע"מ שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום מסך: לע"מ שר הבריאות יולי אדלשטיין , צילום מסך: לע"מ

16:30 - זינוק במספר המנהלים המובטלים בספטמבר, 63% מדורשי העבודה החדשים - נשים

 

זינוק של פי 1.5 באחוז המנהלים שנרשמו כמובטלים במהלך החודש שעבר, מ-6% מהמובטלים החדשים באוגוסט ל-9% בספטמבר; מדובר באחוז המנהלים המובטלים הגבוה מאז תחילת משבר הקורונה. כן נרשם בספטמבר השיעור הגבוה ביותר של אבטלת נשים - שהיוו קרוב לשני שלישים מהנרשמים החדשים. כך עולה מדו"ח דופק שוק העבודה לספטמבר, שמפרסם היום (א') שירות התעסוקה. מנכ"ל השירות רמי גראור אמר בתגובה לדו"ח שהשלכות משבר האבטלה ילוו אותנו עוד שנים.

מספר דורשי העבודה הרשומים בשירות התעסוקה הגיע אתמול ל-980 אלף, לאחר שבסוף ספטמבר עמד על 945 אלף ובסוף אוגוסט על 782 אלף. 205 אלף דורשי עבודה נרשמו במהלך החודש, הנתון הגבוה ביותר מאז מרץ (במהלכו נרשמו 850 אלף דורשי עבודה).

18:10 - גנץ: "לא ניתן להרשות שבישראל יהיו שתי מדינות - מסוכן רפואית וחברתית"

 

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי שוחח עם נציגי הרשויות הנמצאות בכתר ואמר כי הוא מצפה כי "יעשו הכול בקרב הציבור כדי שישמרו על ההנחיות. אסור להרשות שיהיו בישראל שתי מדינות - זה מסוכן רפואית וחברתית". גנץ הוסיף כי "מערכת הביטחון כולה תגביר את המאמצים ותרחיב את התוכניות בערים כדי לשמור על המבודדים בבתים". גנץ הנחה את משרדו לבחון גם את האופן שבו ניתן לסייע לנוער בסיכון בערים החרדיות תוך שמירה על ההנחיות.

12:51 - 5,000 דורשי עבודה חדשים בסוף השבוע

שירות התעסוקה מעדכן בשעה זו כי מהדיווח האחרון ביום חמישי ועד הבוקר ב-7:00, נרשמו 5,004 דורשי עבודה חדשים. מאז 17.9.2020, יום לפני תחילת הסגר השני, נרשמו בשירות התעסוקה 261,624 דורשי עבודה - מהם 228,122 עקב יציאה לחל"ת ו-33,502 מסיבות אחרות. מבין דורשי העבודה שנרשמו מאז 17.9.2020, עבור 188,101 זהו רישום שני או יותר מאז תחילת משבר הקורונה בחודש מרץ. כיום רשומים בשירות התעסוקה 980,370 דורשי עבודה, מהם 628,344 בחל"ת.

12:47 - עשרות מפגינים בביתר עילית נגד האכיפה: "ניאבק בביטול התורה"

עשרות מתושבי ביתר עילית מפגינים במקום נגד האכיפה המשטרתית במוסדות החינוך בעיר, שנפתחו בניגוד להנחיות, וטוענים כי מדובר ב"מאבק נגד ביטול התורה". במקביל, המשטרה ממשיכה בפעולות האכיפה במוקדי ההפרות.

(אלישע בן קימון)

המשטרה: 6,915 דו"חות חולקו בסוף השבוע בגין הפרות תקנות הקורונה

המשטרה מסרה כי חילקה 6,915 דו"חות בסוף השבוע האחרון בגין הפרות שונות של תקנות הקורונה. בין היתר חולקו 4,744 דו"חות בשל יציאה ממקום מגורים למטרה או לפעולה שנאסרה, 1,729 חולקו בשל אי-עטיית מסכה, ו-92 דו"חות בגין הפרות בידוד.

משטרה, ארכיון, צילום: רויטרס משטרה, ארכיון | צילום: רויטרס משטרה, ארכיון, צילום: רויטרס

לפיד: "גמזו מביא מתווה - והפוליטיקאים עושים את הדבר ההפוך"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, תקף בריאיון לאולפן ynet את הממשלה ואת ההנהגה החרדית. זאת ברקע אישור פתיחת גני ילדים ביישובים "אדומים" והעובדה כי מאות תלמודי תורה נפתחו הבוקר למרות האיסור. "ראש הממשלה נתניהו איבד שליטה מפני שהוא לא מוכן לאכוף את החוק והוא מפחד משותפיו. יש פה הסתה למלחמת אזרחים. מתי הוחלט לעשות הסברה מול מישהו שמפר את החוק?", לפיד מתח ביקורת, "לאן נעלמה תוכנית הרמזור? פרופ' גמזו מביא מתווה - והפוליטיקאים עושים את הדבר ההפוך".

(אטילה שומפלבי)

09:50 - למרות האיסור: מאות תלמודי תורה נפתחו בגלוי

 

תלמוד תורה של חסידות סטמאר בירושלים הבוקר תלמוד תורה של חסידות סטמאר בירושלים הבוקר תלמוד תורה של חסידות סטמאר בירושלים הבוקר

מאות מוסדות חינוך חרדיים נפתחו הבוקר - למרות האיסור. יש לציין כי לא מדובר הפעם רק בפלגים חרדיים קיצוניים, אלא של הזרם החרדי המרכזי. בין מוסדות החינוך שנפתחו - תלמודי תורה (שמקבילים לבתי ספר יסודיים בחינוך הממלכתי), ישיבות קטנות (שמקבילות לתיכון) וגם מעט ישיבות גדולות (לימודים על-תיכוניים).

בנות בציובסר החרדי בכניסה למוסד הלימודי שלהן בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי בנות בציובסר החרדי בכניסה למוסד הלימודי שלהן בירושלים | צילום: אלכס קולומויסקי בנות בציובסר החרדי בכניסה למוסד הלימודי שלהן בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי

על פי החלטת הממשלה, כמה ערים "אדומות-בוהקות" הוכרזו כאזורים מוגבלים וההגבלות בהן יימשכו עד יום רביעי השבוע. מדובר בבני ברק (מרחוב ז'בוטינסקי ודרומה), מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד, היישוב החרדי רכסים שבצפון וכמה שכונות בירושלים (רמת שלמה, רמת אשכול, מעלות דפנה ומטרסדורף).

 

08:00 -משרד הבריאות: 395 ישראלים אובחנו אתמול בנגיף הקורונה

לפי עדכון משרד הבריאות, 395 בני אדם נמצאו אתמול חיוביים לנגיף. מצבם של 673 חולים מוגדר קשה, בהם 237 מונשמים. מפרוץ המגפה נפטרו בישראל 2,190 בני אדם. אתמול בוצעו פחות מ-15 אלף בדיקות.

 

נדבקים

 

 

 

 

נדבקים חדשים

 

 

 

בדיקת קורונה, צילום: אוראל כהן בדיקת קורונה | צילום: אוראל כהן בדיקת קורונה, צילום: אוראל כהן

 

 

7:20 - מסירים מגבלות: מה ייפתח הבוקר

מתחילים לצאת מהסגר: יותר מחודש אחרי סגירת גני הילדים, מהיום בבוקר (א') הם ייפתחו מחדש ברוב הרשויות - כחלק מהשלב הראשון של היציאה מהסגר השני. אבל היציאה הפעם צפויה להיות ארוכה במיוחד, והגבלות רבות עדיין בעינן. לצד זאת, עולה דילמת האכיפה בערים החרדיות, שם צפויים להיפתח תלמודי התורה - על אף האיסור. לפניכם ההגבלות שהוסרו, ואלו שעוד בתוקף.

 

הבוקר ייפתחו מעונות היום וגני הילדים מגיל לידה ועד גיל 6. עם זאת, בחלק מהרשויות הגנים והצהרונים ייפתחו רק ביום שני. בתל אביב, בנס ציונה וייתכן שגם ברשויות נוספות הילדים לא יגיעו לגנים ביום שישי אלא ילמדו בזום, במטרה לצמצם את סכנת ההדבקה.

 

 

גן אורן נס ציונה הבוקר, צילום: דנה קופל גן אורן נס ציונה הבוקר | צילום: דנה קופל גן אורן נס ציונה הבוקר, צילום: דנה קופל

 

 

לצד הגנים, ייפתחו גם מקומות העבודה ללא קהל, יתאפשר איסוף עצמי ממסעדות (טייק-אווי) וייפתחו שמורות טבע, גנים לאומיים וחופי הים (אף שעונת הרחצה כבר הסתיימה). בנוסף, הר הבית, רחבת הכותל המערבי וכנסיית הקבר ייפתחו לתפילה במתווה שטרם נקבע.

 

פרט לכך, תוסר מגבלת היציאה מהבית ויבוטל האיסור לבקר בבתים אחרים, ובלבד שעומדים במגבלת ההתקהלות. זאת נשארה בעינה - עד 20 איש במרחב הפתוח ועד 10 אנשים בחלל סגור. בנוסף, יתאפשר קיום אימונים לספורטאים במשחקי כדור בליגות הגבוהות.

 

לצד זאת, הוחלט כי כמה ערים "אדומות-בוהקות" יוכרזו כאזורים מוגבלים וההגבלות בהן יימשכו עד יום רביעי השבוע. מדובר בבני ברק (מרחוב ז'בוטינסקי ודרומה), מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד רכסים וכמה שכונות בירושלים (רמת שלמה, רמת אשכול, מעלות דפנה ומטרסדורף).

 

נדבקים לפי יישוב

 

ביתר עילית, צילום: עמית שאבי ביתר עילית | צילום: עמית שאבי ביתר עילית, צילום: עמית שאבי

באותן רשויות אושרה פתיחת גני ילדים, למרות נתוני התחלואה. המנהיג החרדי הבכיר הרב חיים קניבסקי הורה עם זאת כי גם תלמודי תורה ייפתחו - למרות האיסור על פתיחת בתי ספר יסודיים.

 

"אני קורא לציבור החרדי ולמנהיגיו לא לעשות את זה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בתדרוך אמש. "הלכנו בהתאם להמלצת צוות הבריאות לפתוח את הגנים בערים האדומות. בפירוש אמרנו שלא צריך לפתוח מעבר לזה".

חולים קשה ובינוני

 

 

 

מתים

 

 

בתשובה לשאלה אם תתבצע אכיפה, ענה: "יש לנו מספר מוגבל של שוטרים ופקחים - ואנחנו נפעיל אותם. אין אפשרות לשלוח שוטר לכל פינת רחוב, בכל עיר וכל סמטה. אני לא רוצה לראות אירועי אלימות. אני מכבד את עולם התורה, אבל גם מכבד את הבריאות של אזרחי ישראל. אני פונה לשכל הישר וללב החם של כל האנשים - חילונים וחרדים כאחד. אנו לא יכולים לרמות את הנגיף. אם נצליח זה תלוי בכם".

 

בכל מקרה, עדיין הגבלות רבות בתוקף. בתי הספר היסודיים והתיכונים ממשיכים ללמוד בזום. לפי התכנון תלמידי כיתות א' עד ד' ימשיכו ללמוד לפחות עוד שבועיים מרחוק, ואילו ביתר השכבות הלימוד בזום עשוי להימשך עד תחילת 2021.

 

 

בבתי הספר ממשיכים בלמידה מרחוק בבתי הספר ממשיכים בלמידה מרחוק בבתי הספר ממשיכים בלמידה מרחוק

 

 

קבינט הקורונה צפוי להתכנס באמצע השבוע הבא כדי לדון בשלבים הבאים של מתווה היציאה מהסגר. למעשה עד היום קבינט הקורונה אישר רק את השלב הראשון של מתווה היציאה ולא אישר - גם לא עקרונית - את יתר 8 השלבים. כחול לבן תדרוש בישיבת הקבינט לאשר את כל התוכנית, כולל התאמות קטנות כגון פתיחה מוקדמת יותר של הצימרים ובתי המלון: דרישה שהעלתה שרת התיירות אורית פרקש הכהן ונדחתה בישיבת קבינט הקורונה ביום חמישי.

 

ש"ס לוחצת לאשר בישיבת הקבינט מתווה מיוחד לחתונות. לאחר שההצעה של אריה דרעי למתווה חתונות של 200 איש נדחתה על הסף, יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר מש"ס העלה מתווה פשרה - מתווה חתונות של 40 איש בשתי קפסולות: 20 מטעם החתן ו-20 מטעם הכלה, ואוכל בחמגשיות. לשכת ראש הממשלה הכחישה דיווחים שמתגבשת הסכמה למתווה כזה. גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו שנתניהו מתנגד להקלות בתחום החתונות.

 

דרעי עצמו טוען שלאפשר חתונות בהשתתפות 20 איש כפי שמותר היום אינו דבר ישים. "למה אלפים יוכלו להשתתף בהפגנות ולבלות בחופים ו-200 אנשים לא יוכלו להשתתף בחופה שתערך בשטח פתוח עם מרווחים ובקפסולות?", אמר.

 

השלב שני על פי מתווה היציאה של משרד הבריאות, שאמור לצאת לדרך ב-1 בנובמבר, מותנה בירידה ל-1,000 נדבקים ביום, לצד מקדם הדבקה נמוך מ-0.8. לפי הערכות המומחים נגיע כבר השבוע לפחות מאלף נדבקים. השלב השני כולל את פתיחת כיתות א'-ד', טיפולים לא רפואיים ורפואה משלימה.

 

משרד האוצר מבקש להקדים מהשלב השלישי, שאמור להתחיל לא לפני 15 בנובמבר ומותנה בירידה ל-500 נדבקים ביום, פתיחת עסקים מקבלי קהל ומסחר, חנויות רחוב, קניונים ושווקים, בתי מלון וצימרים. משרד הבריאות צפוי להתנגד בתוקף להקדמתם לשלב השני.

בשלבים היותר מאוחרים ובהתאם לנתוני התחלואה אמורים להיפתח מחדש גם אירועי תרבות ופנאי, כנסים ותערוכות ורק בהמשך - לא לפני סוף ינואר במתווה שטרם אושר - גם גני אירועים ואולמות אירועים. אירועי ספורט עם קהל? אלו לא צפויים להיערך לפני תחילת פברואר.

(איתמר אייכנר)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות