אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יפתח רון טל יבחר: שופרסל, חברת החשמל ואולי שתיהן צילום: צביקה טישלר

יפתח רון טל יבחר: שופרסל, חברת החשמל ואולי שתיהן

השרים שטייניץ ואמסלם חתמו על הארכת כהונתו של יו"ר חברת החשמל. ברקע קיימת הצעה שקיבל לשמש כיו"ר שופרסל. אם תעמוד על הפרק אפשרות לשלב בין 2 החברות, ייאלץ לוותר על משרת יו"ר באחת מהן

19.10.2020, 06:54 | ליאור גוטמן

שר אנרגיה יובל שטייניץ והשר האחראי על החברות הממשלתיות דודי אמסלם חתמו אתמול על הארכת כהונתו של יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון טל. כפי שנחשף באתר "כלכליסט", בשלב זה מדובר על הארכת כהונה כדירקטור, ואם וכאשר כהונתו תאושר על ידי ועדת המינויים בשירות הציבורי, הוא צפוי להיבחר לתפקיד פעם נוספת.

לאחרונה חשף "כלכליסט" שרון טל הוא המועמד המוביל לתפקיד יו"ר דירקטוריון שופרסל, זוכה לתמיכת הגופים המוסדיים הבכירים שצפויים להמליץ עליו לתפקיד, אולם בשיחות עם מקורביו, רון טל הקפיד לחדד שככל שהשרים האחראים על החברה ימשיכו לרצות אותו בחברת החשמל, זו תהיה העדיפות הראשונה שלו.

יפתח רון טל , צילום: עמית שעל יפתח רון טל | צילום: עמית שעל יפתח רון טל , צילום: עמית שעל

עתה, אחרי האישור הרשמי, יוכל רון טל להמשיך בתפקיד לעוד שנתיים ב־100% משרה כפי שהיה עד כה, אבל בפניו עומדות למעשה כמה אפשרויות נוספות: להוריד את אחוזי משרה ואולי להתמנות במקביל כדירקטור בלבד בשופרסל, זאת לאחר קבלת האישורים המתאימים; או ההיפך - להתמנות ליו"ר שופרסל ולהישאר דירקטור בחברת החשמל.

כל מהלך כזה ידרוש אישור, מכיוון שתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת החשמל מוגדר כ־100% משרה, וכל מינוי שלו בחברה שמקבלת חשמל - ולמעשה כמעט כל המשק כולו - עלול להעמיד אותו במצב של ניגוד עניינים.

רון טל נכנס לתפקיד היו"ר בסוף 2010 והוביל את חברת החשמל במשבר הדלקים של הגז המצרי, בשיפור הסכמי הגז והוזלות המחיר האחרונות, וברפורמה ההיסטורית בחברה. כהונתו הנוכחית היא הרביעית ברציפות, ומעטים בשירות הציבורי התקרבו לפרק זמן ארוך שכזה.

בעבר כבר הודיעה רשות החברות הממשלתיות שהיא אינה נוטה להאריך כהונה מעבר לשתי קדנציות (ובסך הכל שש שנים - ל"ג) - וללא קשר לאדם כזה או אחר, מתוך רצון לרענן את השורות בחברות הממשלתיות, וייתכן שגם הפעם היא תביע תרעומת על עצם הארכת הכהונה. מנגד, רון טל נחשב לאחד הבכירים במשק האנרגיה, עובד בצמוד לשר האנרגיה שטייניץ כבר מעל חמש שנים, זוכה להערכה רבה.

השלבים באים באישור מינויו הם טכניים. הסיבה להליך היא שרון טל, כמו שורת דירקטורים רבים בחברות הממשלתיות, זכה להארכת כהונה של שנה בלבד, ועל פי דיווחי החברה לבורסה, הוא אמור לסיים את כהונתו בדצמבר הקרוב.

מי שהאריך לו את הכהונה לתוך הקדנציה הרביעית היא רשות החברות הממשלתיות, שנימקה את המהלך בשלוש מערכות בחירות והתארכות הצורך למנות בכירים. יחד עמו הוארכו כהונתם של יו"ר נמל אשדוד אורנה הוזמן בכור, יו"ר נמל חיפה אשל ארמוני, יו"ר חברת נמלי ישראל עוזי יצחקי ויו"ר נתיבי גז איתן פדן, שזכה להארכה אישית של שטייניץ. כל אלה אמורים לסיים בדצמבר הקרוב שנת כהונה נוספת.

עם זאת ניתן לראות במינוי רון טל כסנונית ראשונה בשורת מינויים שעל הפרק, לרבות לחברת נתיבי תחבורה עירוניים שהדירקטוריון שלה חסר את המספר המינימלי לקיים ישיבות, זאת אולי כסימן לבחירות המתקרבות שמחייבות את השרים למנות מהר ככל שניתן משרות שונות שממתינות זמן רב לאיוש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות