אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיעור האבטלה זינק ל-19.1% במחצית השנייה של ספטמבר צילום: אלכס קולומויסקי

שיעור האבטלה זינק ל-19.1% במחצית השנייה של ספטמבר

מספר המובטלים לפי החישוב המורחב של הלמ"ס עומד על 767 אלף; במחצית הראשונה של ספטמבר - טרם החלת הסגר השני - עמד שיעור האבטלה על 11.5%. באופן מפתיע, חלה ירידה דרמטית בנתון הבלתי מועסקים, מ-5.8% במחצית הראשונה של החודש ל-4.2% במחצית השנייה

19.10.2020, 13:00 | שחר אילן

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום (ב') את נתוני אבטלה של חודש ספטמבר, וכן את הנתונים של המחצית השנייה של החודש בנפרד; משום שהסגר השני החל באמצע החודש שעבר, יש במקרה זה עניין רב דווקא בנתוני המחצית.

כך, במחצית השנייה של חודש ספטמבר הגיע אחוז האבטלה על פי החישוב המרחיב של הלמ"ס ל-19.1% - שהם 767 אלף איש. זאת לעומת 11.5% בלבד במחצית הראשונה. על פ החישוב המצומצם בו משתמש האוצר הגיע אחוז האבטלה במחצית השנייה של ספטמבר ל-17.1%, שהם 672 אלף איש.

קראו עוד בכלכליסט

נרשמים בשירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה נרשמים בשירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה נרשמים בשירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

מאז תחילת המשבר הלמ"ס מפרסמת שלושה נתוני אבטלה מרכזיים (ופעם בחודש גם רביעי): נתון אחד נוגע לבלתי מועסקים, כלומר אנשים שאין להם מקום עבודה והם פוטרו, התפטרו או שמקום העבודה שלהם נסגר. באופן מפתיע בנתון הזה חלה ירידה דרמטית, מ-5.8% במחצית הראשונה של ספטמבר ל-4.2% במחצת השנייה.

בלמ"ס לא מספקים הסברים לנתוני התעסוקה, וקשה לראות מגמה במשק שיכולה להסביר את הנתון הזה - של ירידה דרמטית באחוז האנשים שאין להם כלל עבודה. בחודשים האחרונים הועלו טענות חוזרות על הקושי של סקרי כוח האדם של הלמ"ס למדוד אבטלה בתקופת קורונה, וסביר להניח שהנתון הזה יעצים אותן.

הנתון השני כולל את הבלתי מועסקים וכן את הנעדרים מעבודתם במשך כל השבוע האחרון מסיבות הקשורות בקורונה, כך שלמעשה מדובר באנשים הנמצאים בחל"ת. זהו הנתון בו האוצר משתמש כדי למדוד את האבטלה, למרות שברור שהוא משאיר בחוץ מובטלים רבים - והוא עלה מ-9.7% במחצית הראשונה של ספטמבר ל-17.1% במחצית השנייה, שהם 672 אלף איש.

הנתון השלישי כולל גם מפוטרי קורונה שאינם מחפשים עבודה: כאן עלה שיעורם מ-11.5% במחצית הראשונה של ספטמבר ל-19.1% במחצית השנייה.

הנתונים החודשיים של ספטמבר משקפים 4.7% בלתי מועסקים, 12.4% בלתי מועסקים פלוס חל"ת ו-14.2% אחוזי אבטלה בחישוב המרחיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות