אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"סין זה השוק הכי מעניין להשקעה מלבד ארה"ב; אירופה זה לחופשה"

את הדברים אמר שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי – שוק מקומי בפיוניר ניהול הון, במהלך מיני פאנל שהתקיים במסגרת אירוע האונליין של כלכליסט "השקעות בעידן אי-ודאות". בפאנל לקח חלק גם ערן פלג, מנהל השקעות ראשי בקרן קלריטי קפיטל

19.10.2020, 15:24 | מעין מנלה

"סין זה השוק הכי מעניין היום מלבד ארה"ב; מבחינתי אירופה זה לחופשה בלבד"; כך אמר היום (ב') שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי – שוק מקומי, במהלך מיני פאנל שהתקיים במסגרת אירוע האונליין של כלכליסט "השקעות בעידן אי-ודאות", אותו הנחתה כתבת כלכליסט, נעמי צורף. בפאנל לקח חלק גם ערן פלג, מנהל השקעות ראשי בקרן קלריטי קפיטל.

לדברי בן אריה, בעוד שבאירופה אין כמעט חברות טכנולוגיה גדולות, בסין יש הרבה חברות המקבילות לענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות. "אחד המקומות שאני פחות אוהב להשקיע בהם לאחרונה זה אירופה. מבחינתי אירופה זה לחופשה בלבד, והסיבה היא שאין באמת, מלבד SAP, חברות טכנולוגיה גדולות ביבשת. לעומת זאת, בסין אני מוצא חברות טכנולוגיה מנצחות עם קהל די שבוי. יש שם חברות טכנולוגיה מדהימות שמקבילות לאלו האמריקאיות, כמו ביידו - המקבילה לגוגל. אחד הדברים היותר מעניינים בסין הוא שהתמחור של אותן חברות הוא הרבה יותר אטרקטיבי, ולכן סין היום ללא ספק זה השוק הכי מעניין אחרי ארה"ב", כך בן אריה.

 

קראו עוד בכלכליסט

מימין: שמואל בן אריה וערן פלג מימין: שמואל בן אריה וערן פלג מימין: שמואל בן אריה וערן פלג

 

לעומת זאת, בכל הנוגע לאגרות חוב הוא חושב שהשוק המקומי עדיף כיום על השוק מעבר לים. "בשוק האג"ח האמריקאי המרווח בין אג"ח חברות לממשלתי מאוד הצטמצם. יש סוג של נתק, אני לא חושב שזה באמת מייצג את רמת הסיכון ולכן לא הייתי רץ לקנות אג"ח בארה"ב, בטח לא בדירוגים מאוד גבוהים. לעומת זאת, בישראל כשמנתחים את החברות הן מתנהלות באחריות פיננסית מאוד גבוהה, להוציא את חברות האחזקות. חברות תזרימיות, חברות הנדל"ן, יכולות לשרת את החוב גם אם נחתוך להן את שורת הרווח ב-30% למשך שנתיים - ולכן הייתי קונה אג"ח בישראל, הסיכון שהשוק מגלם הוא לדעתי הגיוני. אפשר היום לבנות תיק אג"ח בשקלים בתשואה של 3% ומעלה, שהיא תשואה לא מבוטלת כאלטרנטיבה לפיקדון בבנק", אמר.

ערן פלג דווקא חושב שעדיין יש הזדמנויות בשוק אגרות החוב בעולם. "זה נכון שבאג"ח ממשלתיות התשואות אפסיות ולעיתים אפילו שליליות, אבל בהחלט יש דברים יותר מעניינים, כמו למשל אג"ח בשווקים מתעוררים שנקובות בדולר אמריקאי. שם אפשר לראות תשואות של 4-5% במח"מים שהם לא יותר מדי ארוכים. הבעיה היא בעיקר באג"ח הממשלתיות", הוא אומר. "אחת ההשפעות הגדולות של המשבר היא שהריביות יישארו נמוכות לאורך זמן רב, והדבר הזה מעגן את התשואות לפידיון כלפי מטה והופך את ההשקעה באג"ח למשהו שיכול להיות בסיס משמעותי לתיק ההשקעות. בטווחים בינוניים אפשר לצפות שהריביות תישארנה ברמות האלה ואז אפשר לראות בחלק מהתיק תשואה יחסית יציבה".

לשאלה האם יש נתק בין הכלכלה הריאלית לבין הבורסה השיב פלג כי למדיניות המוניטרית המאוד מרחיבה של הבנקים המרכזיים, וכן למדינות הפיסקלית המרחיבה בכל המדינות, יש השפעה שדוחפת את השווקים כלפי מעלה. כמו כן, הוא צייון את העובדה שמדד ה-S&P 500 מאוד מוטה טכנולוגיה ומניות חברות הטכנולוגיה "נהנו" מהמשבר - מה שדחף את המדד מעלה.

בן אריה טען כי לא רק שאין ניתוק, אלא שקיים קשר ישיר - מכיוון שחברות הקשורות לעולם הוירטואלי, חברות הטכנולוגיה, עלו בצורה חדה אבל חברות כמו מייסיס או AMC - רשת קולנוע מהגדולות בארה"ב, ירדו בעשרות אחוזים. "אין נתק בין הכלכלה הריאלית לשוק ההון, וכן - כל הזרמות הכספים, כל הניסיונות להמריץ את המשק עם כספים חיצוניים לא הגיעו לשוק המניות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות