אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החינוך מציע: כיתות היסודי ילמדו בבתיה"ס בקפסולות, בעלות 7.5 מיליארד שקל צילום: אלכס קולומויסקי

משרד החינוך מציע: כיתות היסודי ילמדו בבתיה"ס בקפסולות, בעלות 7.5 מיליארד שקל

על פי המתווה שהציג היום מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי, בוועדת הקורונה - כיתות ה'-ו' ילמדו במבנים של התיכונים וחטיבות הביניים, ואלה ילמדו מרחוק ובמשמרת שנייה; תתווסף סייעת לכל גן ילדים; המשרד דורש חמישה שבועות להיערכות

19.10.2020, 14:27 | שחר אילן
משרד החינוך מציע להעביר את כל בתי הספר ללמידה מלאה בקבוצות מפוצלות. זאת, תוך העברת כיתות ה-ו ללימודים במבני חטיבות הביניים והתיכונים והעברת חלק מתלמידי חטיבות הביניים והתיכון ללימוד במשמרת שנייה. המשרד דורש לשם כך תקציב של 7.5 מיליארד שקלים וחמישה שבועות הערכות מרגע ההחלטה על מתן התקציב. את ההצעה הציג היום מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי בישיבה של ועדת הקורונה של הכנסת בנושא מתווה היציאה מהסגר השני.

קראו עוד בכלכליסט

אדרי מנה שורה של נזקים שגורמת השבתת מערכת החינוך: "פגיעה ברכישת מיומנויות יסוד קריטיות בגילאים הצעירים, הגברת נשירה והתנהגויות סיכוניות, עלייה בדיווחים על מצוקה וחרדות של תלמידים, דיכאון ועצבנות". כן הזהיר ש"היווצרות פערים חינוכיים, רגשיים ופדגוגיים הינה תופעה חמורה אשר תשפיע לאורך זמן על החינוך וההשכלה של תלמידי ישראל ותפגע בכלכלתה". אדרי הזכיר שמתווה דומה הוצג על ידי מערכת החינוך בחודש יולי ונדחה.

חוזרים ללימודים?, צילום: עיריית תל אביב-יפו חוזרים ללימודים? | צילום: עיריית תל אביב-יפו חוזרים ללימודים?, צילום: עיריית תל אביב-יפו

ואלה פרטי המתווה:

תתווסף סייעת לכל גן ילדים. אבל הגנים ימשיכו לפעול בכיתות מלאות, כמו היום. המשמעות: תוספת 17 אלף סייעות בעלות של 2.2 מיליארד שקלים.

פיצול כיתות א-ב לקפסולות. המשמעות: תוספת 13,000 משרות בעלות של 1.6 מיליארד.

כיתוב ג-ד ימשיכו לפעול במתווה המפוצל הנוכחי, לימודים בקפסולות במבנים של בתי הספר היסודיים.

כיתוב ה-ו יעבור ללמידה מלאה מקרוב בקפסולות במבנים של חטיבות הביניים והתיכונים. המשמעות: תוספת של 13,000 משרות בעלות של 1.6 מיליארד שקלים.

תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים ימשיכו ללמוד במשולב מקרוב ומרחוק. בשל העברת חלק גדול מהכיתות ליסודי, הם יעברו ללמוד בשתי משמרות.

כן מבקש המשרד 1.5 מיליארד שקלים לפיצול ההסעות לבתי הספר ו-400 מיליון לתגבור מחשבים למורים ולתלמידים בתיכונים ובחטיבות הביניים.

תנאים ליישום המתווה לדברי אדרי הם חמישה שבועות להערכות מרגע אישור התקציב, תוספת תקציב של 7.5 מיליארד שקלים (כ-6 מיליארד אם מוותרים על שינויים בגנים שכבר החלו לפעול) וכן הפעלה קבועה ללא שינוי עד סוף השנה.

יו"ר ועדת הקורונה של הכנסת ח"כ יפעת שאשא ביטון מהליכוד תקפה בתגובה את זמן ההערכות שמבקש משרד החינוך ואת העובדה שעמדת משרד הבריאות לגבי פתיחת מערכת החינוך לא ידועה. "הערכות של חמישה שבועות זה אומר שאנחנו לא מוכנים. מצער שאנחנו ממציאים את עצמנו כל פעם מחדש. צריך לדאוג שנוכל להפעיל את המערכת בלחיצת כפתור. הילדים אומרים שנמאס להם להיות קובייה על המסך", אמרה שאשא ביטון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות