אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע במהלך מפתיע: מצטרף לאיגוד הבנקים

בלעדי לכלכליסט

הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע במהלך מפתיע: מצטרף לאיגוד הבנקים

נציגי הבנק הדיגיטלי, שמתיימר להיות שקוף והגון יותר מהבנקים המסורתיים, החלו להשתתף בישיבות של איגוד הבנקים. הסיבה להצטרפות: חיסכון בעלויות משפטיות וייעול תהליכים

20.10.2020, 08:07 | עירית אבישר

הבנק הדיגיטלי, המוקם בימים אלה, מתחיל לאט לאט לבנות את התשתית לקראת התחלת פעילותו בעוד כשנה. ל"כלכליסט" נודע כי אחד הצעדים המפתיעים שעשה באחרונה הבנק, שבשליטת פרופ' אמנון שעשוע, היה להצטרף לאיגוד הבנקים, ונציגיו כבר השתתפו בישיבות האיגוד.

מדובר במהלך לא טריוויאלי היות שהבנק הדיגיטלי מנסה לבדל את עצמו מהמערכת הבנקאית המסורתית לא רק בדיגיטליות שלו, אלא גם בתפיסת עולמו בכל הקשור ליחסים בין הבנק ללקוח, לשקיפות ולהוגנות – נושאים שבהם הבנקים המסורתיים סופגים ביקורת.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הבנק הדיגיטלי, שוקי אורן, צילום: עמית שעל יו"ר הבנק הדיגיטלי, שוקי אורן | צילום: עמית שעל יו"ר הבנק הדיגיטלי, שוקי אורן, צילום: עמית שעל

איגוד הבנקים עוסק בנושאים המשותפים למערכת הבנקאית אל מול רגולטורים ושחקנים ציבוריים נוספים, והוא נתפס כלוביסט של הבנקים בעניינים השונים, מה שלכאורה עומד בסתירה עם המיתוג שהבנק הדיגיטלי ניסה לייצר לעצמו.

ואכן בבנק הדיגיטלי התלבטו אם להצטרף לאיגוד, וההצטרפות הזו אינה צעד טבעי עבורם. יחד עם זאת, הם החליטו בסופו של דבר להצטרף בעיקר מטעמי חיסכון כספי. איגוד הבנקים מבצע עבודה רגולטורית ומשפטית רבה בטיפול בחוזרים השונים של הבנקים בשלל סוגיות – מנושאים של הלבנת הון, סייבר וכדומה. אם הבנק הדיגיטלי לא היה מצטרף לאיגוד, הוא היה צריך להרחיב באופן משמעותי את המחלקה המשפטית שלו בכדי לטפל בשלל הנושאים עימם עובדת המערכת הבנקאית.

בבנק הדיגיטלי מבינים כי קיים פוטנציאל לניגוד עניינים בין אג'נדות שאיגוד הבנקים ינסה לקדם כמו ברפורמות שונות, לבין המיתוג והאופי השונה שהבנק הדיגיטלי רוצה לסגל לעצמו. ולכן אם אכן חששותיהם יתאמתו והם ייתקלו בחילוקי דעות בטיפול בנושאים מסוימים, קיים בהחלט תרחיש סביר כי הם יפרשו מהאיגוד.

מהבנק הדיגיטלי הראשון (בהקמה) נמסר בתגובה: "איגוד הבנקים מעניק מעטפת משפטית, שתסייע לבנק, הנמצא בהליכי הקמה, לקצר הליכים ולוחות זמנים".

ביוני האחרון בנק לאומי פרש מאיגוד הבנקים לאחר שהרגיש שהמשך החברות באיגוד לא משרתת את טובת הבנק, וכי נכון לבנק לפעול באופן עצמאי מול הרגולטורים והמגזר הפוליטי. היציאה של לאומי מהאיגוד והצטרפות הבנק הדיגיטלי משנה באופן משמעותי את תמהיל האיגוד: אם בעבר נשלט האיגוד באופן מובהק על ידי שני הבנקים הגדולים, כעת גדל כוחם של הבנקים הקטנים באיגוד.

הבנק הדיגיטלי, שהיו"ר שלו הוא שוקי אורן, קיבל בדצמבר האחרון רשיון מבנק ישראל לפעול כבנק עצמאי וצפוי להתחיל את פעילותו ברבעון האחרון של 2021.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות