אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נערכים לעימות האחרון בארה"ב: מיקרופונים יושתקו למורת רוחו של טראמפ צילום: איי אף פי

נערכים לעימות האחרון בארה"ב: מיקרופונים יושתקו למורת רוחו של טראמפ

לאחר הכאוס בעימות הראשון, ועדת העימותים קבעה שהמיקרופון של כל מועמד יושתק ל-2 דקות כשיריבו מדבר. טראמפ מחה: "זה לא הוגן - וגם המנחה מוטה". קמפיין הנשיא דרש שהעימות יתמקד במדיניות החוץ ולא בנושאים שנקבעו: "הוועדה עושה תעלולים פרו-ביידנים"

20.10.2020, 07:20 | ynet

שלושה ימים לעימות האחרון: ועדת העימותים הנשיאותיים הודיעה הלילה (בין שני לשלישי) שבעימות הקרוב המיקרופונים של כל מועמד יושתקו למשך שתי דקות בזמן שיריבו מדבר - כך שכל אחד מהם יקבל זמן להביע את עמדתו ללא הפרעות, בניגוד לכאוס בעימות הקודם. קמפיין טראמפ דרש הלילה לשנות את הנושאים שעליהם יישאלו המועמדים, כך שהעימות יתמקד בנושא מדיניות החוץ שבו קצר הנשיא הישגים בחודשים האחרונים.

העימות בן 90 הדקות יחולק למקטעים של 15 דקות לכל נושא. הוא יתקיים בלילה שבין חמישי לשישי בשעה 04:00 לפנות בוקר, ויועבר בשידור ישיר ב-ynet. מנחת העימות, קריסטן ולקר מרשת NBC, הודיעה לפני כמה ימים כי הנושאים שעליהם יישאלו המועמדים בעימות יהיו המאבק במגפת הקורונה, משפחות אמריקניות, גזע, שינויי אקלים, ביטחון לאומי ומנהיגות.

קראו עוד בכלכליסט

מנהל הקמפיין של טראמפ, ביל סטפיין, שלח מכתב לוועדת העימותים, תקף את ולקר וטען כי "הוועדה צריכה לקיים את המנהג רב-השנים ולהפוך את מדיניות החוץ למוקד המרכזי של הדיון". סטפיין גם טען כי הקמפיינים הסכימו מבעוד מועד שהדיון השלישי יתמקד במדיניות החוץ. לטענתו, "ביידן נואש להימנע משיחות על הרקורד שלו במדיניות חוץ, והוועדה מנסה לשנות את נושאי העימות כדי 'לבודד' אותו מההיסטוריה שלו".

 

דונלד טראמפ וג דונלד טראמפ וג'ו ביידן בעימות הקודם | צילום: איי פי דונלד טראמפ וג

 

"התעלולים הפרו-ביידנים של הוועדה הפכו את כל עונת העימותים לפיאסקו", הוסיף סטפיין. "אין פלא שהציבור איבד אמון באובייקטיביות שלה". סטפיין אמנם לא איים שהנשיא לא יופיע לדיון, אך מכתבו העלה שאלות בנוגע לתכניותיו של טראמפ למקרה שבו הוועדה לא תאשר את דרישתו. מאוחר יותר הודיע טראמפ שישתתף בעימות, אך קבע כי הוא יהיה "לא הוגן".

 

בקמפיין ביידן טענו, מנגד, שהייתה הסכמה מוקדמת שהמנחה תבחר את הנושאים - וטענו שטראמפ מנסה להתחמק משאלות על טיפולו הכושל במגפת הקורונה. לטענתם, "הקמפיינים והוועדה הסכימו לפני כמה חודשים שמנחת העימות תבחר את הנושאים".

"קמפיין טראמפ משקר כעת מכיוון שדונלד טראמפ חושש להתמודד עם שאלות נוספות על תגובתו הנוראית לקורונה", הוסיפו. "כרגיל, הנשיא מתעסק יותר בכללים של עימות מאשר בלתת לאומה במשבר את העזרה שלה היא זקוקה".

 

טראמפ רשם לאחרונה הישגים מרשימים בתחום מדיניות החוץ, בעיקר בכל הנוגע להסכמי השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין. אתמול אף אמרו גורמים אמריקניים כי ישראל וסודן עשויות לנרמל את היחסים בימים הקרובים. עם זאת, ארה"ב נכשלה בניסיון לגייס את מדינות העולם לתמיכה במאבקה באיראן, וביידן תוקף את הנשיא על כך ש"ארה"ב תחתיו מבודדת יותר מאי פעם".

 

הקמפיין של טראמפ טוען בעקביות כי ועדת העימותים הנשיאותיים, שאיננה מפלגתית או מוטה לצד כלשהו, פועלת כדי לסייע לביידן. טראמפ, מצידו, כבר החל לתקוף את המנחה - כפי שעשה גם בעימות הקודם - וכינה אותה הלילה בעצרת בחירות בטוסון שבאריזונה "דמוקרטית רדיקלית", והוסיף שהיא תהיה "לא טובה". לאורך העצרת הוא תקף את ביידן, לעג לו שוב על תמיכתו במדענים והמשיך להפחית בחומרתו של נגיף הקורונה.

 

טראמפ בעצרת בחירות, צילום: איי אף פי טראמפ בעצרת בחירות | צילום: איי אף פי טראמפ בעצרת בחירות, צילום: איי אף פי

 

המיקרופונים יושתקו, טראמפ: "לא הוגן"

 

העימותים במערכת הבחירות הנוכחית בארה"ב, נזכיר, הפכו לפארסה גדולה. העימות הראשון בין ביידן לטראמפ הוגדר ככאוס מוחלט, לאחר שהנשיא התפרץ ללא הרף לדברי ביידן והמנחה כריס וואלאס, סירב לציית לכללים שנקבעו מראש, וגרר גם את יריבו הדמוקרטי לשפת ביבים ועלבונות ילדותיים. זכור במיוחד הרגע שבו ביידן הפסיק את דבריו ופנה ליריבו: "אולי תשתוק כבר, בן אדם?". העימות השני בוטל לאחר שטראמפ חלה בקורונה וסירב לקיים אותו וירטואלית, ובמקומו המועמדים השיבו לשאלות הבוחרים בשידורים נפרדים בשעה מקבילה.

 

כעת שונו הכללים של העימות האחרון - חרף התנגדותו של טראמפ לכל שינוי - כך שהמיקרופון של כל מועמד יושתק בחלקים מהעימות כדי לאפשר ליריבו לדבר ללא הפרעה. הוועדה אמרה כי השינוי נחוץ בעקבות העימות הראשון, שהוגדר כמכוער בהיסטוריה.

ההשתקה תעבוד כך: בתחילת כל אחד מששת קטעי העימות, כל מועמד יקבל שתי דקות לענות על שאלה ראשונית. במהלך אותו חלק, המיקרופון של היריב יושתק. לאחר מכן יתקיים דיון פתוח, שבמהלכו שני המיקרופונים יהיו פתוחים. לטענת הוועדה, "שני הקמפיינים נתנו את הסכמתם לכלל זה".

 

ג ג'ו ביידן בפילדלפיה | צילום: איי אף פי ג

"לאחר שיחות עם שני הקמפיינים, אנחנו מבינים שאף אחד מהם לא יכול להיות מרוצה מהצעדים שהוכרזו היום", הוסיפה הוועדה. "אנחנו בטוחים שכך ניצור את האיזון הנכון ונשרת את האינטרסים של העם האמריקני, שעימותים אלה מתקיימים עבורו".

לאחר שינוי הכללים פרסם קמפיין טראמפ הודעה שלפיה הנשיא מתכנן להשתתף בעימות בכל מקרה, למרות שהשינויים לא מוסכמים עליו. לדברי סטפיין, "טראמפ מחויב לעימות עם ג'ו ביידן חרף השינויים של הדקה האחרונה, שמגיעים מהוועדה המוטה שמנסה לתת יתרון למועמד שמועדף עליה".

טראמפ עצמו אמר לעיתונאים כי "אני אשתתף בעימות, אבל אני פשוט חושב שהוא יהיה מאוד לא הוגן. זה לא הוגן ששינו את הנושאים, ומאוד לא הוגן ששוב יש לנו מנחה מוטה לחלוטין".

ביידן הבהיר לאחר העימות הראשון שהוא רוצה שהוועדה תשנה את הכללים, וכינה את התנהגותו של טראמפ "מבוכה לאומית". יום לאחר העימות אמר ביידן כי "אני רק מקווה שיש דרך שהוועדה תוכל לשלוט ביכולת שלנו להשיב לשאלות ללא הפרעות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות