אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לעבר, שחקני ה-NBA הולכים להצביע בקלפי צילום: אי אף פי

בניגוד לעבר, שחקני ה-NBA הולכים להצביע בקלפי

שחקני ה-NBA מעודדים את הציבור להצבעה גם אם זה עולה להם ברייטינג. יותר מ-96% מהכוכבים כבר נרשמו להצבעה - עלייה מכ-20% בתחילת "הבועה" ביוני. לפי בדיקה שערכו באיגוד השחקנים, רק 22% הצביעו בבחירות ב-2016

20.10.2020, 10:24 | אוריאל דסקל
כשבועיים לפני הבחירות בארה"ב וכוכבי ה-NBA ממשיכים לעשות את כל מה שהם יכולים כדי לעודד הצבעה. זה הליך שהתחיל עוד לפני הרצח של ג'ורג' פלויד (25 במאי) והתחזק במהלך "הבועה" באורלנדו.

מה השחקנים עושים כדי לעודד הצבעה? זה מתחיל עם דוגמה אישית. יותר מ-96% מהכוכבים כבר נרשמו להצבעה (בארה"ב צריך להירשם להצבעה) - עלייה מכ-20% בתחילת "הבועה" ביוני. לפי בדיקה שערכו באיגוד השחקנים, רק 22% הצביעו בבחירות ב-2016.

השנה, ככל הנראה, לפחות ב-20 קבוצות יהיו 100% הצבעה. לפי הנתונים הקיימים, ב-2016 כ-64% מאוכלוסיית ארה"ב נרשמה להצבעה. רק 56% מהאמריקאים הצביעו.

קראו עוד בכלכליסט

יש לציין ש"הבועה של ה-NBA", שאיפשרה את סיום הליגה, הוקמה בעלות של 180 מיליון דולר כדי לחסוך אובדן הכנסה של 1.5 מיליארד דולר מהליגה והשחקנים (הכנסות הליגה מחולקות בין השחקנים לבעלי הקבוצות). הבועה הצליחה בעיקר בזכות ההסכמה של השחקנים להיות מבודדים ממשפחותיהם ושאר העולם וגם בתנאי שה-NBA תסייע להם לקדם את האג'נדה החברתית שלהם (Black Lives Matter) וקידום הצבעה.

לברון ג לברון ג'יימס עם חולצת מחאה | צילום: אי אף פי לברון ג

השחקנים ממשיכים את עידוד ההצבעה על ידי שימוש נרחב בפלטפורמות של הרשתות החברתיות שלהם כדי לעודד את עוקביהם להצביע. "אם אנחנו רוצים שינוי, אנחנו צריכים לעשות אותו בעצמנו", אמר לברון ג'יימס, כוכב לוס אנג'לס לייקרס, שהעמותה שלו More Than A Vote היתה חלק ממאמץ מוצלח להחזיר את זכות ההצבעה לאלפי אזרחי פלורידה, שזכותם נשללה בגלל חובות לבתי המשפט. "ההצבעה שלך חשובה, הקול שלך משפיע והפלטפורמה שיש לך זה משהו שאתה חייב להשתמש בו", הסביר קייל לאורי מטורונטו ראפטורס ל-ABC ניוז. "אנחנו לא רק ספורטאים. אנחנו גברים, אנחנו אבות, אנחנו בני זוג ובנים ויש לנו הזדמנות לשנות את העולם אז למה לא לנצל את ההזדמנות הזו?".

בנוסף, איגוד השחקנים היה אחד מהגורמים לכך שקבוצות ה-NBA יהפכו את האולמות שלהן לקלפי בטוחה מקורונה - מה שמעלה, באופן ניכר, את אחוז ההצבעה בשווקים מקומיים. "השחקנים לא שונים הרבה מאנשים אחרים שפשוט לא הצביעו בפעם הקודמת ואני חושבת שהרבה אנשים, ושחקנים גם, הבינו שאסור לקחת את זה כמובן מאליו", לפי שרי דינס, מעמותת הצדקה של איגוד השחקנים של ה-NBA.

קידום ההצבעה והמעורבות הפוליטית של כוכבי ה-NBA מעצבנים לא מעט אנשים בארה"ב. ייתכן גם שהמעורבות הפוליטית של הכדורסלנים אולי פגעה במעט ברייטינג.

לפי המחקרים והנתונים בעיקר רפובליקנים - שבכל מקרה לא היו רוב הצופים ב-NBA, וויתרו על צפייה במשחקי כדורסל השנה בגלל "הפוליטיזציה" של המשחק. אך הירידה המשמעותית ברייטינג העונה - היתה ירידה של 37% ברייטינג של הפלייאוף ביחס לעונה שעברה - קשורה הרבה יותר לתזמון המשחקים, במקביל לענפי ספורט כגון פוטבול ובייסבול, ובכך שרוב הצעירים כבר לא ממש צופים בטלוויזיה. כמו כן, במקביל, היתה עלייה עצומה - של יותר מ-39% - ברייטינג הדיגיטלי של ה-NBA בארה"ב ובעולם (יותר מ-6.9 מיליארד צפויות בתוכן רשמי של הליגה בזמן הבועה). יש לציין גם שהמירוץ לנשיאות הוא תמיד "שואב רייטינג" רציני משידורי ספורט.

בכל מקרה, ב-NBA ימשיכו לעודד את הכדורסלנים להביע את דעתם אך את המסרים הפוליטיים יורידו מהמגרשים בעונה הבאה.

ואם תהיתם מדוע ששחקני הכדורסל היו כל כך נחושים שאנשים יצביעו, ובכן - זה קשור לכך שדונלד טראמפ זכה בבחירות 2016 בעיקר בגלל שאנשים לא הצביעו. המספרים מראים שהאנשים שהצביעו לברק אובמה, פשוט לא הצביעו להילארי קלינטון - הרבה בגלל תעמולה שקרית אבל הרבה בגלל שהיא היתה מועמדת שנואה עוד לפני שהיתה מועמדת.

שחקני NBA - שרובם לא הצביעו ב-2016 - הבינו שהדרך לנצח את "הפופוליסטים" היא לא לנסות לשכנע את "הבייס" שלהם לא להצביע להם - זה בלתי אפשרי. "הבייס" הרי לא עוזב גם אם המועמד שלהם יורה במישהו באמצע השדרה החמישית. אך הקול של הבייס הזה הרבה יותר חזק כשיש "בייס" חזק של אדישים.

האדישות הזו הובילה לשנים מסויטות של ממש עבור רבים בארה"ב - בעיקר בני מיעוטים (כ-85% משחקני ה-NBA הם בני מיעוטים): כולל מיליונים שירדו מתחת לקו העוני, מיליוני מובטלים, מגפה שלא טופלה בכוונה תחילה על ידי הממשל ורטוריקה פאשיסטית של ממש כנגד התקשורת, הפוליטיקאים מהשמאל ופעילי זכויות אדם, שלא לדבר על הפצת תיאוריות קונספירציה ותמיכה מרומזת במיליציות ימין קיצוניות, שתכננו לחטוף את מושלת מישיגן. כן, בארה"ב רבים הגיעו למצב בו זה ממש Vote or Die - הכיתוב שהיה על החולצה של לברון ג'יימס באחד האימונים בזמן הפלייאוף.

כרגע, בארה"ב, אחוזי ההצבעה המוקדמת שוברי שיאים. האם זה לטובת דונלד טראמפ? כנראה שלא. ואם הדמוקרטים ינצחו בזכות אחוז הצבעה גבוה במיוחד, אפשר יהיה לתת קצת קרדיט גם לכוכבי ה-NBA.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות