אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכנה לפילוג במוסדות הלאומיים: "מתבצעת השתלטות עוינת" צילום: אוהד צויגנברג

סכנה לפילוג במוסדות הלאומיים: "מתבצעת השתלטות עוינת"

מלחמת כל בכל בקונגרס הציוני, בעקבות הניסיון שמוביל יו"ר הקואליציה מיקי זוהר להקים קואליציה צרה של הימין והחרדים. הזרמים הליברליים מאיימים בפרישה. הארגונים הלא-מפלגתיים מאיימים להצביע מחר נגד הקואליציה הצרה, בניגוד למסורת רבת שנים של אי-הצבעה

21.10.2020, 13:23 | שחר אילן

מעל המוסדות הציוניים מרחפת סכנת פילוג, בעקבות ההסכם הקואליציוני בין מפלגות הימין והחרדים. ההסכם הזה, שהוביל יו"ר הקואליציה בכנסת ומקורבו של ראש הממשלה ח"כ מיקי זוהר, הותיר למרכז, לשמאל ולזרמים הליברליים שאריות בלבד, והעניק למפלגות החרדיות שליטה בתפקידים אסטרטגיים.

קראו עוד בכלכליסט

כמה גורמים בהסתדרות הציונית הגדירו אתמול את המהלך "השתלטות עוינת", וטענו שזוהר שבר את הכללים, כמו שעשה בקואליציית נתניהו. אם לא יושג הסכם חדש, מתכוונים הארגונים הבינלאומיים הבלתי-מפלגתיים, דוגמת הרפורמים הקונסרבטיבים, ויצו ומכבי, לחרוג מנוהג היסטורי בלתי כתוב, להצביע נגד ההסכם הקואליציוני של הימין, וייתכן שגם יפילו אותו.

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר יו"ר הקואליציה מיקי זוהר | צילום: עומר מסינגר יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר

"מכת מוות להסתדרות הציונית"

בהתייעצות של בכירי התנועה הקונסרבטיבית בישראל ובארצות הברית שלשום נשמעו אמירות קשות מאוד. בכירים בתנועה בארצות הברית אמרו שהמוסדות הלאומיים הם המקום היחיד בישראל שבו הזרמים המתקדמים יושבים ליד השולחן ולא מחוץ לו. "אם אומרים לנו ללכת הביתה, אנחנו לא חלק מהמשחק. נפרוש ונקים הסתדרות ציונית אחרת".

"אם הרפורמים ואנחנו נעזוב, זו מכת מוות להסתדרות הציונית", אומר מנכ"ל התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) בישראל ד"ר יזהר הס. "אני מקווה שהם יתעשתו. אפשר בשעתיים לבנות הסכם שמייצג את יחסי הכוחות".

אתמול החל הקונגרס הציוני המקוון הראשון, שבו אמורים להיבחר בעלי התפקידים החדשים במוסדות הציוניים. המסורת בהסתדרות הציונית קובעת שמקימים קואליציה מקיר לקיר עם ייצוג יחסי. זוהר הוביל בחודשים האחרונים, בנחישות רבה, מהלך של השתלטות על תנועת הליכוד העולמית, ואחריו ניסיון להשתלט על ההסתדרות הציונית ובנותיה, כולל על קרן קיימת לישראל עתירת התקציבים.

יו"ר ההסתדרות הציונית אברהם דובדבני, צילום: עמית מגל יו"ר ההסתדרות הציונית אברהם דובדבני | צילום: עמית מגל יו"ר ההסתדרות הציונית אברהם דובדבני, צילום: עמית מגל

"זו קואליציה דורסנית ולא פרופורציונלית", הוסיף הס, "שדוחקת את הזרמים הליברליים ואת מפלגות המרכז והשמאל לשולי השוליים". גם בכיר בימין הגדיר אתמול את ההסכם הקואליציוני "דבר מכוער" ו"השתלטות עוינת", ואמר ש"הביאו למוסדות הציונים את הנורמות של הממשלה".

סעיף 29 בהסכם קובע שיוקמו מחלקות חדשות בהסתדרות הציונית, מופרכות לא פחות ממשרדי הממשלה, שהומצאו לצורך הקואליציה בין הליכוד לכחול לבן. אחת מהן היא "המחלקה לשירותים רוחניים לקהילות האולטרה אורתודוכסית ולחיזוק המורשת". כלומר, מחלקה חרדית אשכנזית, שתקבל הסיעה החרדית האמריקאית ארץ הקודש". כן תקבל סיעה זו את תפקיד יו"ר ועדת החינוך של קק"ל, האחראי לתקציב של 100 מיליון שקל. במסגרת מחלקה זו תוקם מחלקה למניעת נשירת נוער, אף שאין לכך שום קשר לפעילות קק"ל.

מחלקה חדשה נוספת היא "המחלקה לתפוצות וקידום מורשת הדת, ספרד והמזרח", שתקבל ש"ס, שיהיה לה גם יו"ר עמית ללא שכר בקק"ל. המפלגות השונות מקבלות תפקידים הרבה מעבר לכוחן. כך, למשל, ישראל ביתנו קיבלה את תפקיד היו"ר בשכר של חברת הקרקעות הימנותא, וכן את תפקיד ראש המחלקה לעידוד עלייה בהסתדרות הציונית. להימנותא יש רקורד של רכישת קרקעות בשטחים ובמזרח ירושלים.

בנוסף, יוקמו חמש מחלקות חדשות נוספות בהסתדרות הציונית - ובסך הכל שבע מחלקות - דבר שיכפיל את מספר המחלקות בארגון. את חגיגת הג'ובים הזו אמורה לממן קק"ל, כך שהיא תבוא על חשבון פעולות פיתוח קרקע ורכישת קרקע. התקציב שמעבירה קק"ל להסתדרות הציונית אמור לקפוץ פי 1.5 - מ-80 מיליון שקל ל-200 מיליון שקל - וזאת למרות מצבה הכספי הקשה של הקרן. ככל הידוע, הכוונה היא להוציא את הסכום מההסכם הסופי, אבל לממש אותו בפועל.

המסורת קובעת שהארגונים הלא-מפלגתיים אינם משתתפים בהצבעה על הקמת הקואליציה. על מסורת זו בנוי הרוב של קואליציית הימין הצרה. אלא שבתגובה להסכם של זוהר פתחו הרפורמים והקונסרבטיבים בקמפיין בינלאומי רחב, לשכנע את אנשי הארגון להצביע ולהפיל את ההסכם של הימין והחרדים. אתמול רצה זוהר להביא להצבעה את בחירת יו"ר ההסתדרות הציונית, דבר שנחשב בעצם לאישור של ההסכם הקואליציוני. אך מפלגות המרכז והשמאל, והארגונים הבלתי-מפלגתיים, העבירו החלטה שההצבעה תהיה רק ביום חמישי. הס רואה בכך ניצחון משמעותי. "אם גם אז לא תושג פשרה", אומר הס, "תועבר החלטה להאריך את כהונת המוסדות הקיימים. אם הליכוד יקים את הקואליציה הצרה שלו, כאמור, נשקל פילוג המוסדות הלאומיים".

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר בתגובה: "אני מאמין שבסוף תימצא הדרך להסתדר, ויכול להיות שיהיו שינויים בחלוקת התפקידים. זה לא תלוי בי. אני עשיתי את שלי והצלחתי להשלים קואליציית ימין עם הישגים רבים מאוד, כמו שציפו ממני. אני לא מנהל כרגע את המשא ומתן, אלא יו"ר ההסתדרות הציונית אברהם דובדבני. אם יהיו פשרות, נשקול ונחליט".

על איומי הפרישה של הזרמים המתקדמים אמר ח"כ זוהר: "חבל לפרוש. המוסדות הלאומיים אמורים לאחד את כל היהודים בארץ ובעולים. אני מצפה מכולם להגיע לפשרות ולא לחפש מלחצות. אני גיבשתי רוב דמוקרטי, וההסכם לא מקפח לגמרי את השמאל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות