אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הייעוץ המשפטי של הכנסת קבע: ביטול ההצבעה על הצוללות כשר צילום: דוברות הכנסת - יניב נדב

הייעוץ המשפטי של הכנסת קבע: ביטול ההצבעה על הצוללות כשר

שעות אחרי הסערה במליאה הודיעה מ"מ יועמ"ש הכנסת, עו"ד שגית אפיק, כי ביטול תוצאות ההצבעה על הקמת ועדת חקירה היה תקין. יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "טירוף מערכות. פרשת הצוללות מפחידה את נתניהו". מחוץ לכנסת התקיימה הפגנה בעקבות האירועים במליאה; ח"כ זנדברג: "נעתור לבג"ץ, החלטה שערורייתית"

21.10.2020, 22:11 | מורן אזולאי', ynet

בעקבות הסערה שהתחוללה בכנסת אחרי הביטול השנוי במחלוקת של ההצבעה שבמסגרתה אושרה הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת הצוללות, הודיעה הערב (יום ד') מ"מ היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, כי החלטתו של יו"ר הכנסת יריב לוין תקינה. "ניתן להותיר את ההצבעה השמית על כנה וכן את הסרתה של ההצעה לסדר מסדר יומה של הכנסת", נכתב בחוות הדעת שפורסמה.

מאז אחר הצהריים קיימה עו"ד אפיק התייעצות בעיקר סביב השאלה אם ליו"ר הקואליציה מיקי זוהר הייתה סמכות לבקש הצבעה שמית בשם הממשלה – המהלך שלכאורה איפשר בדיעבד את ביטול תוצאות ההצבעה שבה ניצחה האופוזיציה 23:25.

מליאת הכנסת היום אחה"צ, צילום: שמוליק גרוסמן (דוברות הכנסת) מליאת הכנסת היום אחה"צ | צילום: שמוליק גרוסמן (דוברות הכנסת) מליאת הכנסת היום אחה"צ, צילום: שמוליק גרוסמן (דוברות הכנסת)

עוד לפני ההחלטה כתב יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם): "יש דברים שמצלמות הטלוויזיה לא יצליחו להעביר. את ההיסטריה. את הבהילות. את התחושה שקרה משהו שאין ממנו חזרה. שמונה שנים אני ח"כ, מעולם לא ראיתי שום דבר דומה למה שקרה מיד אחר כך.

מ"מ היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, צילום: טל אזולאי מ"מ היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד שגית אפיק | צילום: טל אזולאי מ"מ היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, צילום: טל אזולאי

"אם לרגע נדמה לכם שאולי זה היה עניין טכני, תשאלו את עצמכם רק שאלה אחת: ואם התוצאה הייתה הפוכה? אם הקואליציה הייתה מנצחת בהצבעה? גם אז יריב לוין היה מתנהל ככה? גם אז הוא היה טוען שנפלו אי סדרים בתהליך ההצבעה והוא עושה את הלא-יאומן ומבטל הצבעה? גם אז היה לו חשוב כל כך להקפיד על ההליך? ברור שלא. הסיבה היחידה לטירוף המערכות הזה, הוא שמדובר בוועדת חקירה לפרשת הצוללות, הדבר שהכי מפחיד את נתניהו. מעניין למה זה מפחיד אותו כל כך. מה שלוין אמר לאזרחי ישראל הוא שהח"כים יכולים להמשיך לבוא ולהצביע, אבל אם התוצאה לא תמצא חן בעיני השליט, היא תבוטל".

כ-50 איש מהארגון "חקירה עכשיו" התכנסו בכיכר הכנסת בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית בעניין פרשת הצוללות. אפרת בן ברק, תושבת האזור שהגיעה להפגין, אמרה: "תכננתי לנוח היום מהפגנות ואז שמעתי את כל מה שקרה היום בכנסת והלב שלי התחיל להאיץ. דמוקרטיות לא נופלות ביום אחד. מה שקרה היום בכנסת זה צעד דרסטי נוסף קדימה במדרון של ביטול הדמוקרטיה הישראלית. בניגוד לטענת היועמ"ש אביחי מנדלבליט שלפיה אין בפרשה הזו 'בשר', מספיק להסתכל על התגובה של נתניהו ששלח את כל השרים באופן בהול להצבעה שנייה על החוק כדי להבין שהוא מפחד".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) תקפה את החלטת מ"מ יועמ"ש הכנסת, עו"ד שגית אפיק, שקבעה בחוות דעת כי ביטול תוצאות ההצבעה על הקמת ועדת חקירה לחקירת פרשת הצוללות היה תקין. "בבוקר נעתור לבג"ץ נגד ההחלטה השערורייתית הזאת", הודיעה זנדברג, והוסיפה: "ההצבעה היתה חוקית ונערכה על פי תקנון הכנסת. ביטולה בדיעבד מרוקן מתוכן לא רק את ההחלטה החשובה על הקמת ועדת חקירה בנושא הצוללות, אלא את כל הליך ההצבעה בכנסת שהוא לב הדמוקרטיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות