אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כמחצית מחולי הקורונה מסתירים מגעים"; 650 נדבקים חדשים אובחנו היום צילום: דובר צה"ל

דיווח שוטף

"כמחצית מחולי הקורונה מסתירים מגעים"; 650 נדבקים חדשים אובחנו היום

בפיקוד העורף מזהים קושי באיתור אנשים שבאו במגע עם חולים מאומתים, שרבים מהם מסרבים לענות על שאלות החוקרים האפידמיולוגיים; מניין המתים מקורונה בישראל עומד על 2,319, מספר החולים קשה עומד על 582 ומספר המונשמים על 226

22.10.2020, 22:56 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

22:55 - משרד הבריאות: 650 מאומתים חדשים מחצות

משרד הבריאות מעדכן הערב: 650 מאומתים חדשים מחצות, מתוך 25,133 בדיקות. מספר החולים הפעילים עומד כעת על 17,590. מתוכם מוגדרים 163 במצב בינוני ו-582 במצב קשה. 226 מונשמים. מספר הנפטרים עומד על 2,319, לאחר ששבעה חולים נפטרו מחצות.

20:00 - קפסולות או מתכונת מלאה ב"סיכון"? מחפשים מתווה מוסכם לפתיחת מוסדות החינוך

חידוש הלימודים בקפסולות בכיתות א'-ב' או חזרה במתכונת מלאה "תוך לקיחת סיכון"; אלו שתי הגישות שעלו היום (ה') בדיון שהתקיים היום, בו דנו במתווה מוסכם לפתיחת מוסדות החינוך. הדיון בהובלת מל"ל והגורמים המקצועיים התקיים בהמשך לדיון בקבינט אמש ולקראת דיון שיתקיים בתחילת השבוע. במל"ל ביקשו ממשרד החינוך "לחשוב מחוץ לקופסה" ולהציג מתווה חלופי.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר ל-ynet: "מבחינתי, כיתות ג' ו-ד' יכולות להיפתח כבר ב-1 בנובמבר, בהינתן שמדדי התחלואה יהיו כפי שאנחנו חוזים. לגבי כיתות א' ו-ב', על משרד החינוך להציע מתווה לתקופת הביניים הזו. במקביל נפתח את פעילות המקצועות הרפואיים ושאינם רפואיים כמו המספרות, המסז'ים ומכוני הקוסמטיקה, בהתאם למתווה משרד הבריאות. המשמעות של פתיחת עסקים במקביל לפתיחת מערכת החינוך היא השלכה של מתווה משרד הבריאות".

משרד החינוך מוכן למתווה של משרד הבריאות אבל אומר שהוא יעלה 5.3 מיליארד שקלים וידרוש היערכות שתימשך כחמישה שבועות וגיוס של 13 אלף עובדים. בינתיים הם אומרים שישמרו על קפסולות של חצי שבוע-חצי שבוע - בכיתות א'-ב'. לגבי כיתות ג'-ד' הוסכם על פיצול שהוחלט עליו עוד לפני הסגר והנושא תוקצב. הבעיה נותרה בכיתות א'-ב'. משרד הבריאות סבר תחילה שאין צורך בקפסולות ושינה את דעתו.

בדיון היום הוצגו המחלוקות בנוגע למתווה פתיחת מערכת החינוך, שבמרכזה דרישת משרד הבריאות לפתוח את כיתות א'-ב' במתכונת של קפסולות, למול מה שהוגדר כ"תפישה הפדגוגית" שמשרד החינוך מבקש לשמר (חינוך רציף בקבוצות) והעלויות התקציביות הנדרשות למהלך זה.

19:10 - נתוני הקורונה: מספר המתים עלה ל-2,319

577 ישראלים אובחנו כחיוביים לקורונה מאז חצות. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב (יום ה'). בסך הכול בוצעו כ-21 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 2.7%. השיעור הנמוך נובע בין היתר מבדיקות סקר רבות. אתמול אובחנו 1,095 נדבקים חדשים מתוך 43,060 בדיקות.

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,013 חולי קורונה. 580 מתוכם במצב קשה. 227 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מנתוני משרד הבריאות עולה כי מאז חצות נפטרו עוד שבעה חולים ומספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה בישראל עומד על 2,319. 

 

בשבעת הימים האחרונים אובחנו 7,186 נדבקים חדשים ברחבי הארץ. בירושלים אובחנו בשבעת הימים האחרונים 1,262 נדבקים חדשים, בבני ברק 493, במודיעין עילית 223, בתל אביב-יפו 220, באשדוד 219, בפתח תקווה 159, בנתניה 124 ובבאר שבע 106.

 

18:00 - פיקוד העורף מזהיר לקראת החורף: "כמחצית מחולי הקורונה מסתירים מגעים"

בעוד פחות משבועיים מפקדת אלון של פיקוד העורף תגיע ליעד שהציבה לעצמה כדי להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה - כ-3,000 חוקרים אפידמיולוגיים, שמטרתם היא לתחקר עם מי באו חולי הקורונה המאומתים במגע על מנת לקטוע את שרשראות ההדבקה.

יחד עם זאת, בפיקוד מזהים קושי באיתור האנשים שבאו במגע עם החולים המאומתים. כל חוקר מקדיש כארבע שעות בממוצע לחקירה אחת, אך לפעמים היא מסתיימת תוך פחות מדקה בניתוק של המאומת, שמסרב לענות על שאלות החוקרים. לפי ההערכות בפיקוד העורף, כמחצית מהנדבקים מסתירים מגעים. הערכות אלו מצטרפות לפרסום של נחום ברנע, הבוקר ב"ידיעות אחרונות", ולפיו כמעט מחצית מהמחויבים בבידוד לא מקיימים אותו. לפי נתוני שב"כ, לדוגמה, 90% מהמאותרים לא נכנסים לבידוד בכלל. 

 

לצד זאת, נרשם גם שיפור מסוים בפעילות קטיעת השרשראות. לפני כחודשיים עמד היחס של אדם שנכנס לבידוד בעקבות מגע עם חולה מאומת על אדם אחד לכל חולה, בעוד בימים אלו הוא עומד על שלושה מבודדים על כל חולה מאומת. בתל אביב, לדוגמה, עומד היחס על חמישה מבודדים לכל חולה מאומת. השאיפה של פיקוד העורף במסגרת פעילות הקטיעה היא להגיע ליחס של שבעה עד 10 מבודדים לכל חולה, מתוך הנחה שכל אדם שבא במגע עם לפחות חמישה עד שבעה בני אדם לאורך שבועיים.

 

חמ"ל של פיקוד העורף, צילום: דובר צה"ל חמ"ל של פיקוד העורף | צילום: דובר צה"ל חמ"ל של פיקוד העורף, צילום: דובר צה"ל

 

בפיקוד העורף מתריעים עם זאת כי בלי שיתוף פעולה מצד האזרחים, לא ניתן יהיה לקטוע את שרשראות ההדבקה. בפיקוד מתריעים שהמצב אף יסלים בחודשי החורף. כיום, אזרח לא מחויב לשתף פעולה עם חוקר אפידמיולוגי, ובפיקוד העורף מעריכים כי אם היה שיתוף פעולה מלא מצד האזרחים - כ-40 אלף איש היו נכנסים לבידוד מדי יום, ובכל רגע נתון כ-200 אלף היו נמצאים בבידוד.

 

בעיה נוספת שעליה מצביעים בפיקוד היא העובדה שרוב האנשים שיודעים כי באו במגע עם חולה מאומת וחייבים להיכנס לבידוד לא מדווחים על כך כנדרש למשרד הבריאות. כתוצאה מכך, למדינה אין כל שליטה על צעדיהם. בפיקוד העורף מתכוונים להעלות בשבוע הבא קמפיין הסברה כדי להעלות את המודעות לנושא.

בנוסף, יגויסו חוקרים נוספים, בהם דוברי ערבית ויידיש, ותהיה אחידות בטפסי התחקור שמועברים לנדבקים. נתון נוסף שמדאיג את מקבלי ההחלטות הוא שכ-30% מהאנשים שבאו במגע עם חולה מאומת ונשלחו להיבדק - סירבו.

14:00 - רשות הטבע והגנים תפתח מחדש עשרה חניוני לילה עבור המטיילים

רשות הטבע והגנים תפתח מחדש עשרה חניוני לילה עבור ציבור המטיילים. החניונים אכזיב, חורשת טל, מעיין חרוד, אשקלון, מצדה מערב, תל ערד, ממשית, הבשור (אשכול), בארות וחי בר יטבתה, ייפתחו בהתאם להנחיות "התו הסגול" תוך הקפדה על שמירת מרחק בין האוהלים, עטיית מסכות ומניעת התקהלויות. מהרשות נמסר כי יש להזמין מקום מראש באמצעות המערכת המקוונת.

11:30 - העצמאים יפגינו הערב בכיכר רבין בקריאה לפתיחת העסקים

בכיכר רבין תתקיים הערב בשעה 20:00 הפגנה של עצמאים שבגלל הסגר סגרו את עסקיהם. לטענתם, הממשלה גוררת רגליים באשר לפתיחה מחודשת של העסקים הסגורים כבר יותר מחודש. 

הפגנה של העצמאים (ארכיון), צילום: אי פי איי הפגנה של העצמאים (ארכיון) | צילום: אי פי איי הפגנה של העצמאים (ארכיון), צילום: אי פי איי

נעמה אריאלי-שמן (42), בעלת סטודיו "פילטיס בנחלה" בת"א: "סגרו אותנו ופתחו אותנו כמו אקורדיאון. די, נמאס! אחרי הסגר הקודם שיניתי את כל עיצוב הסטודיו שלי, רווחתי בין המכשירים תוך הקפדה על שמירת מרחק של שני מטרים בין מכשיר למכשיר כדי להקפיד על הנחיות התו הסגול. הצבנו אלכוג'ל בכל פינה בסטודיו, שמרנו על חיטוי סביב השעון בזמן הפעלתו - אבל כל אלה לא עוזרים לנו לפתוח. כל יום אני מקבלת פניות מלקוחות שמדווחים שכואב להם כל הגוף, שהם עצובים, מתחננים שאפתח להם את הדלת ואחזיר אותם להתאמן. זה שובר לי את הלב. אני באמת לא תופסת מה הם לא מבינים שם בקבינט ההחלטות". 

9:00 - משרד הבריאות: 1,089 נדבקים בקורונה אובחנו אתמול, 2.7% מהבדיקות חיוביות

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 1,089 נדבקים מאומתים לנגיף הקורונה. בנוסף, 215 נדבקים אובחנו מחצות ובכך עלה מספר החולים הפעילים בארץ ל-19,344 בני אדם. מצבם של 581 חולים מוגדר קשה, מהם 231 חולים מונשמים. מניין הנפטרים כתוצאה מסיבוכי הנגיף עומד על 2,292 בני אדם. אתמול נערכו 40,915 בדיקות, מהן 2.7% נמצאו חיוביות.

 

מחלקת קורונה באיכילוב, צילום: רויטרס מחלקת קורונה באיכילוב | צילום: רויטרס מחלקת קורונה באיכילוב, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות