אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה - נציגי הימין יעמדו בראשות המוסדות הלאומיים צילום: שלו שלום

לראשונה - נציגי הימין יעמדו בראשות המוסדות הלאומיים

המוסדות הם קק"ל, ההסתדרות הציונית העולמית, החטיבה להתיישבות ומחלקת פיתוח הקרקע בקק"ל. כלכליסט חשף בחודש שעבר את הדילים של הליכוד ומפלגות הימין להרכבת קואליציה במוסדות הציוניים

22.10.2020, 22:52 | צבי זרחיה

ניצחון לראש הממשלה בנימין נתניהו: נציגי הימין יעמדו בראשות המוסדות הלאומיים בקונגרס הציוני, קק"ל, ההסתדרות הציונית העולמית, החטיבה להתיישבות ומחלקת פיתוח הקרקע בקק"ל. כלכליסט חשף כבר ב-6 בספטמבר את הדילים של הליכוד ומפלגות הימין להרכבת קואליציה במוסדות הציוניים.

קראו עוד בכלכליסט

הערב נחתמו הסכמים קואליציוניים בין המפלגות להקמת קואליציה במוסדות הלאומיים, שאותם הוביל יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד). זוהר ישמש כיו"ר הליכוד העולמי, והוא הצליח לאחד את המפלגות השונות להקמת קואליציה מקיר לקיר.

בשבוע שעבר הסתמן פילוג בליכוד בין זוהר לבין יו"ר הליכוד העולמי המכהן יעקב חגואל, כאשר האחרון רצה לחבור לגוש כחול לבן. בסופו של דבר הצליח זוהר להפוך את הקערה על פיה ולהגיע להסכם עם חגואל. ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח הערב את זוהר שהצליח להקים קואליציה רחבה במוסדות הלאומיים בראשות הימין.

כפי שנחשף ביום ראשון בכלכליסט, הצליח זוהר ליצור רוב לסיעות הימין: הליכוד, הפועל המזרחי, ש"ס, ישראל ביתנו, וארץ קודש המקורבת ליהדות התורה, ובעקבותיהן הושגו הסכמים גם עם כחול לבן, העבודה, יש עתיד ומרצ ארצנו, מרכז, נוער ציוני וקונפדרציה.

במהלך השנה האחרונה הובילה תנועת מלוכדים בראשות שבח שטרן, דוד צביאל וישי מרלינג מו"מ יחד עם חברי הכנסת מיקי זוהר, חיים כ"ץ ועמית הלוי להשגת רוב בקונגרס הציוני הל"ח להעברת הסכם קואליציוני חוצה מפלגות.

במלוכדים גיבשו קואליציה פנים-ליכודית בשיתוף עשרות פעילי ליכוד לאומיים שהובילה בסופו של דבר לחתימת הסכם היסטורי שנחתם הערב (חמישי) בירושלים. המשמעויות של ההסכם כוללות איוש התפקידי הבכירים בארגון על ידי המפלגות הימניות וקידום מטרות לאומיות שונות - בשונה מההתנהלות עד היום.

לפי ההסכם, קק"ל תועבר לידי הימין - בשנתיים הראשונות יעמוד בראשה אברהם דובדבני מהמזרחי העולמי ובשלוש השנים לאחר מכן יעמוד בראשות קק"ל ח"כ חיים כ"ץ מהליכוד. בנוסף, יוקם אזור יו"ש בקק"ל בנוסף לאזורים הנוספים שקיימים בארץ. עד היום יו"ש לא הייתה קיימת בחלוקה האזורית של המחוזות בקק"ל.

ההסכם קובע שקק"ל תגדיל את ההשתתפות השנתית בתקציב ההסתדרות הציונית ב-18 מיליון דולר לשנה לכ-40 מיליון דולר בשנה. קק"ל תמשיך לתמוך בשנים 2021-2026 בזרמים הדתיים, בבריתות הציוניות בתנועות הנוער המגשימות ובתנועות הצעירים בדומה לתמיכה בשנים 2015-2020 וסכומי התמיכה יוגדלו ב-50% לכ-27-30 מיליון שקלים בשנה.

כמו כן, יוקם זרם נוסף שייקרא הזרם החרדי. גובה ההקצבה לשירותים רוחניים לכל זרם יישאר כפי שהיה בחמש השנים האחרונות. תקציב החלטה לפעילות יהודית הומניסטית בראשות נציג מרצ יעמוד על מחצית מגובה הסכום לתקצוב שירותים רוחניים לכל זרם.

תקציב הימנותא יגדל ב-20% והתקציב הקיים ביחידה לגיוס משאבים בקהילות דוברות השפה הרוסית וקהילות איר אסיה לא יפחת ממה שהיה עד כה והאחריות הבלעדית בנושא תוטל על סגן יו"ר קק"ל מטעם ישראל ביתנו שלצורך העניין יכהן כיו"ר העמית של הוועדה לגיוס משאבים.

קק"ל גם תעביר לסוכנות היהודית תקציב לפרויקטים משותפים בשיתוף עם ההסתדרות הציונית בסך של 15 מיליון שקל בשנה. בהסתדרות הציונית העולמית יוקמו ועדות בנושא מינוי תפקידים בכירים וכן ועדה לאישור פרויקטים ממשלתיים ויגובש תקנון הנהלה של ההסתדרות הציונית העולמית.כמו כן, גם הימנותא (חברת הקרקעות של קק״ל) יהיו בראשות נציג ישראל ביתנו וגם החטיבה להתיישבות יהיו בשליטת הימין.

מיקי זוהר ובנימין נתניהו, צילום: שלו שלום מיקי זוהר ובנימין נתניהו | צילום: שלו שלום מיקי זוהר ובנימין נתניהו, צילום: שלו שלום

יו"ר הקואליציה ויו"ר הליכוד העולמי המיועד, ח"כ מיקי זוהר, שהוביל את ההסכם אמר הערב כי הוא "שמח על ההישגים החשובים למפלגות הימין. בע"ה נמשיך לפעול למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל גם במוסדות הלאומיים".

זוהר, אשר בנוסף לתפקידו כיו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד לכנסת מיועד לכהן כיו"ר הליכוד העולמי ולמי שמיועד לייצג את האינטרסים של הליכוד במוסדות הלאומיים הצליח להביא להישגים חסרי תקדים למחנה הלאומי ולנציגי מפלגות הימין.

יו"ר מלוכדים, שבח שטרן מסר "כבר בתחילת הדרך הצבנו מספר מטרות במעורבות שלנו במערכת הבחירות הזאת ואנחנו שמחים שעמדנו בכך. אני מודה לחברי הכנסת מיקי זוהר, חיים כ"ץ ועמית הלוי, שותפינו למהלך ההיסטורי ולחבריי מארגון מלוכדים והפעילים הרבים שתמכו.

סגן יו"ר הקונפדרציה של סיעת הציונים הכלליים, היזם דוד יערי, הביע שביעות רצון רבה מחתימת ההסכם הקואליציוני בקונגרס הציוני העולמי, שננעל הערב. לדבריו, "החלטנו להיכנס מתחת לאלונקה לטובת הציונות והערכים שאנו מאמינים בהם. כגוף א-פוליטי מרכזי הושטנו יד לימין וגם לשמאל וגם ויתרנו. ואנו שמחים שהשגנו הסכמה מקיר לקיר. מגיע הרבה כבוד והערכה ליעקב חגואל, המיועד לכהן כיו"ר ההסתדרות הציונית העולמית - על רוח הפיוס והפשרה שהוא הוביל. ואנו מקווים שקו זה יוביל את הקונגרס הציוני והמוסדות הלאומיים בחמש השנים הקרובות".

על פי ההסכם, סיעת הקונפדרציה של הציונים הכלליים תקבל את ראש המחלקה לנוער חלוץ ודור המשך. וכן את תפקיד סגן יו"ר קק"ל ללא שכר, שירכז את הקשר עם תנועות הנוער הציוניות. סיעת הקונפדרציה של הציונים הכלליים מונה 33 צירים בעקבות הסכם באיחוד עם הנוער הציוני. זהה בגודלה פחות או יותר לסיעת כחול לבן וגדולה יותר מתנועת העבודה ומרצ. בראש הקונפדרציה של הציונים הכלליים, עומדים דוד יערי, ג'סי סולטניק וחבר הכנסת לשעבר דב ליפמן. ליפמן אמר: "כבוד עבורי לחתום בשם הקונפדרציה של הציונים הכלליים על ההסכם הקואליציוני. הקונפדרציה מייצגת את אחדות העם היהודי ותמיכה במדינת ישראל. אני מודה לג'סי סולטניק ולדוד יערי על המנהיגות וההובלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות