אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו על עסקת ה-F35 עם האמירויות: "רק אתמול נתנו הסכמתנו" צילום: לע"מ

נתניהו על עסקת ה-F35 עם האמירויות: "רק אתמול נתנו הסכמתנו"

יממה לאחר ההודעה על נורמליזציה ביחסי ישראל-סודן, התייחס רה"מ לאמירתו של שר הביטחון כי המו"מ למכירת ה-F-35 לאיחוד האמירויות הוסתר ממערכת הביטחון. "אמירתו חסרת בסיס", תקף נתניהו. גנץ: "מערכת הביטחון לא ידעה ולא נחשפה למו"מ על המכירה לאמירויות דרך ראש הממשלה"

24.10.2020, 21:00 | ynet
ראש הממשלה בנימין נתניהו הדף הערב (שבת) את האשמותיו של שר הביטחון בני גנץ על מידור מערכת הביטחון מההבנות על מכירת ה-F35 לאיחוד האמירויות: "האמת פשוטה - לא הייתה הסכמה, לא הייתה התנייה. היא ניתנה רק אתמול לאחר מו"מ ממושך על ידי גורמי המקצוע במשרד הביטחון", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים בקריה.

 

קראו עוד בכלכליסט

"בעקבות הבטחת היתרון האיכותי של צה"ל והבטחת העליונות הצבאית של ישראל במרחב, רק אתמול נתנו את הסכמתנו לעסקה הזו", הבהיר נתניהו. "לכן אמירתו של גנץ חסרת בסיס. זה לא מבוסס על שום אמת".

גנץ מיהר להגיב: "מערכת הביטחון לא ידעה ולא נחשפה למו"מ לאספקת מערכות נשק איכותיות לאיחוד האמירויות דרך ראש הממשלה".

עוד אמר גנץ: "לאחר ההסכם שנחתם עם האמירויות, הנחיתי את מערכת הביטחון לנהל את השיח הביטחוני שיבטיח את יתרונה האיכותי של ישראל, תוך מעורבות אישית שלי מול הממשל האמריקני". 

 

לדברי נתניהו, ההסכם עם סודן הוא "עוד צעד לשלום היסטורי". הוא הבטיח כי "יהיו עוד מדינות". הצהרה זו באה יממה לאחר ההודעה על הנורמליזציה ביחסי ישראל-סודן.

נתניהו, הערב, צילום: לע"מ נתניהו, הערב | צילום: לע"מ נתניהו, הערב, צילום: לע"מ

נתניהו הוסיף: "ההסכמים טובים לביטחון ישראל ולכיס שלה. אנו משנים את מפת המזרח התיכון. הדבר יחסוך שעות וכסף של טיסות - מזרחה ומערבה. מדובר בשינוי המצב. ישראל הייתה מבודדת לגמרי. אני אומר כבר עכשיו: יהיה עוד מדינות".

נתניהו ומנהיגי סודן עבד אל-פתאח אל-בורהאן ועבדאללה חמדוק שוחחו ודנו ב"תהליך ההיסטורי שעוברת סודן לדמוקרטיה", ועל קידום השלום באזור.

אתמול, טראמפ הזמין עיתונאים לחדר הסגלגל בזמן שיחה טלפונית עם נתניהו, ועקץ את יריבו הדמוקרטי: "ביבי, אתה חושב שג'ו המנומנם (כינויו של ביידן) היה עושה עסקה כזו? אני לא חושב", אמר טראמפ בשיחה ששודרה בשידור ישיר לכתבים. נתניהו שנשמע מובך השיב: "אה, ובכן, אדוני הנשיא, אני יכול להגיד לך דבר אחד - שאנחנו מעריכים את הסיוע בכינון שלום מכל אדם בארה"ב". נתניהו שהביע תמיכה פומבית בלתי מסויגת בטראמפ לאורך השנים האחרונות נשמע זהיר בשיחה זו לנוכח האפשרות של מהפך בבחירות בארצות הברית.

F35, צילום: (A.A_Photogrphy (CC BY-SA 3.0 F35 | צילום: (A.A_Photogrphy (CC BY-SA 3.0 F35, צילום: (A.A_Photogrphy (CC BY-SA 3.0

טראמפ אמר כי "ישראל וסודן הסכימו לעשות שלום ולנרמל את היחסים. זהו אחד הימים הגדולים בהיסטוריה של סודן". נתניהו אמר לאחר מכן: "זה עולם חדש. אנחנו משתפים פעולה עם כולם ובונים עתיד טוב יותר לכולנו". נתניהו בירך על "מעגל השלום שמתרחב במהירות", כשהוא מתייחס להסכמים הקודמים עם איחוד האמירויות ובחריין.

אתמול, ברקע ההגעה להסכם נורמליזציה עם סודן, חודשיים לאחר החשיפה של נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" והציוץ של נתניהו לפיו "מדובר בפייק ניוז מוחלט", נמסר בהודעה רשמית מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ כי ישראל "לא תתנגד למכירת מערכות אמריקניות מסוימות לאיחוד האמירויות".

מלשכת גנץ נמסר אתמול בתגובה חריפה כי המו"מ למכירת נשק מתקדם היה ידוע לגורמים שמעורים במשא ומתן עם איחוד האמירויות - אך הוסתר ממערכת הביטחון וממנו. "פעלתי להבטיח את מימוש ההסכם ואת שמירת היתרון האיכותי של ישראל", הוסיף גנץ.

בלשכת ראש הממשלה הגיבו ואמרו: "אין חדש בכך שהאמירויות מבקשים כבר שנים את ה-F-35, אבל לא הייתה שום התניה שישראל תסכים לכך כתנאי לחתימת הסכם השלום וגם לא הייתה לכך שום הסכמה עד היום. הדיונים עם ישראל התקיימו רק בחודש האחרון בין משלחת משרד הביטחון והפנטגון, ורק לאחר חתימת הסכם השלום". 

"אם התחלואה תעלה - ההגבלות יעלו"

בעניין הקורונה, אמר היום נתניהו כי "ירדנו מרמת תחלואה שנמוכה מרוב מדינות אירופה. גרמניה עברה אותנו, אוסטריה".

לדבריו, "אם התחלואה תרד, ההגבלות יירדו. אם התחלואה תעלה, ההגבלות יעלו. נעשה מה שצריך. אציע העלאה דרמטית של קנסות למי שלא יכבד את הוראות הממשלה ומשרד הבריאות. צריך לשים את הפוליטיקה בצד ואת ישראל בראש. לכל יריביי אני אומר - עכשיו צריך להתמקד רק בערבות הדדית ובאחריות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות