אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבק על החזרה לבית הספר: הממשלה שוב מקבלת ציון "נכשל" צילום: רויטרס

פרשנות

המאבק על החזרה לבית הספר: הממשלה שוב מקבלת ציון "נכשל"

קשה להבין מדוע כיתות ג'-ד' ילמדו כל השבוע בקפסולות, וכיתות א'-ב' החשובות בהרבה - רק חצי שבוע; קשה עוד יותר להבין למה לנתניהו היו מיליארדים למענקים לאזרחים, אבל חסר לו כסף לקפסולות

25.10.2020, 23:30 | שחר אילן

ממשלת ישראל הוכיחה שוב שאם יש אפשרות לקבל החלטה מוזרה ולא הגיונית במשבר הקורונה - זו ההחלטה שתתקבל. לך תסביר להורים או למישהו אחר למה כתות ג'-ד' ילמדו כל השבוע בבית הספר, וכיתות א'-ב' - רק חצי שבוע.

קראו עוד בכלכליסט

הרי אין לאיש ספק שהחזרת כיתות א'-ב' ללימודים חשובה הרבה יותר. ראשית - בגלל התועלת למשק: ככל שהילד גדול יותר, קל יותר להשאיר אותו בבית, אם לא לבד אז לפחות עם אח גדול - דבר שמאפשר להורים לצאת לעבודה. שנית - בגלל הנזק האדיר שנגרם לתלמידי כיתות א' בלימודי היסודות, קרוא וכתוב וחשבון בסיסי.

השרה לשוויון חברתי מירב כהן שאלה בקבינט למה לא להחליף, שכיתות א'-ב' יהיו בקפסולות מלאות וכיתות ג'-ד' ילמדו לסירוגין. התשובה של שר החינוך יואב גלנט היתה שיש בעיה להסב את המורים. ואותנו לימדו שאין כמו אנשי הצבא בהתמודדות עם בעיות לוגיסטיות גדולות.

שוב נתניהו, צילום: רויטרס שוב נתניהו | צילום: רויטרס שוב נתניהו, צילום: רויטרס

שערורייתי במיוחד היה ההסבר של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתיחת ישיבת הקבינט, כי אי אפשר לעבור לקפסולות בכיתות א'-ב' מאחר שאין תקציב. העלות של קפסולות היא מיליארד שקל לשכבה לשנה, כלומר 1.6 מיליארד שקל לשתי שכבות לשמונה חודשים. זה רבע מהמענק המיותר לבוחר שחילק נתניהו בקיץ האחרון, שעלותו היתה 6.5 מיליארד שקל. נראה שזו בדיוק ההזדמנות לבכות על מענק שנשפך, ביחוד שתשלום משכורות למורים היה מניע את המשק בדיוק כמו המענק.

יש בהחלט מקום לשאול גם האם באמת אי אפשר לפתוח את כיתות א'-ב', שההדבקה בהן כל כך נמוכה, בלי קפסולות - כמו את הגנים. זה בדיוק סוג הסיכון המחושב שאפשר היה לקחת, בוודאי אחרי שחיכינו כל כך הרבה זמן מפתיחת הסגר.

בכניסה לסגר היה די ברור ששיקול מרכזי ולא ממש ענייני הוא איך מפסיקים את ההפגנות בבלפור. ביציאה מהסגר די ברור שהשיקול המרכזי הוא זהירות יתר כדי לשטח את העקומה בכל מחיר ולהוציא את נתניהו ממעמד "הלוזר של המגיפה". עכשיו זה לא ההפגנות אלא הפחד מנפתלי בנט. ולעזאזל ההורים והילדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות