אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הקורונה דן בשיבה לבתי הספר: הפרדה באוטובוס, עד 28 ילדים בצהרון צילום: אלכס קולומויסקי

דיווח שוטף

קבינט הקורונה דן בשיבה לבתי הספר: הפרדה באוטובוס, עד 28 ילדים בצהרון

הקבינט דן במתווה של כיתות א'-ב'; יו"ר השלטון המקומי על מתווה החזרה ללימודים: "עבודה בעיניים"; מנהל המכון הביולוגי מעריך: "החיסון הישראלי לקורונה יהיה מוכן בקיץ הבא"; בדיון על מצב התיירות: המשנה למנכ"ל משרד הבריאות גרוטו התפרץ בזעם ועזב, לאחר שיו"ר הכנסת מיקי זוהר תקף: "משפחות מתמוטטות, מה הבעיה שלכם לפתוח צימרים?"; סמנכ"ל בכיר במשרד התיירות: "התקדמנו בנושא כניסת אנשי עסקים זרים לישראל. החל מה-1 בפברואר ניתן יהיה להכניס תיירים ממדינות ירוקות, בכפוף להחלטת הקבינט"

26.10.2020, 15:34 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

15:05- בדיון על מצב התיירות: המשנה למנכ"ל משרד הבריאות גרוטו התפרץ בזעם ועזב

דרמה בדיון בוועדת הכלכלה על מצב התיירות: התפרצות זעם של פרופ' גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אחרי ביקורת שספג על אי פתיחת צימרים, הסתיימה בנטישתו את הדיון באמצע וסגירת המצלמה.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו | צילום: אוראל כהן המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ

גרוטו התבקש להשיב לשאלה מדוע הצימרים לא נפתחו, ואמר כי אין סכנה ספיציפית במכון כושר או מסעדה ואין סכנה ספיציפית בצימר, אבל "יש לנו עומס של דברים ועמדת משרד הבריאות היא שכרגע צריך להמתין לשלב 3 ביציאה מהסגר. כך החליט המשרד".

גרוטו הותקף על ידי ח"כ מיקי זוהר שצעק לו, "יש משפחות שמתמוטטות מה הבעיה שלכם לפתוח צימרים?" גרוטו השיב בזעם: "אני הצגתי את עמדת משרד הבריאות יש לכם בעיה תיפנו לקבינט" וקם מכסאו ועזב את הדיון בזום. מיקי זוהר צעק בתגובה: "אדון פרופסור גרוטו מותר לנו להעיר לך, תפסיק להתנהג ככה, חצוף שכמותך".

יו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי אמר: "ההתנהגות שלו לא מוקבלת עלי, אם הוא לחוץ מהסיטואציה שיקח חופש. כך לא מתנהג בעל תפקיד שמצופה ממנו אורך רוח וסבלנות בעיתות משבר, אם לא, שהמעביד יוציא אותו לחל"ת כמו שיצאו מאות ואלפי עובדים".

מרגי העיר למיקי זוהר על כך שצעק ולכאורה האשים אותו בהתמוטטות משפחות. בדיון חזר ועלתה צעקתם של הצימרים שנשארים סגורים ושל מורי הדרך.

מחפשים בפינצטה מדינות ירוקות

במהלך הדיון דיווח ד"ר אשר שלמון ממשרד התיירות כי: "בדיון שיתקיים ביום חמישי, לאור גל התחלואה והפיכת מדינות מאדומות לירוקות אנחנו מחפשים בפינצטה מדינות ירוקות. ברגע שבתי מלון יפתחו שוב ישנו מתווה מוכן לכניסת תיירות ממדינות ירוקות בקפסולות, בקבוצות קטנות. במקביל התקדמנו בנושא כניסת אנשי עסקים זרים לישראל. אנשי עסקים ממדינות ירוקות שצריכים להגיע לארץ יכולים".

לדבריו, "אישרנו גם כניסה של אנשי עסקים מארצות אדומות שיוכלו להיכנס לארץ על פי המלצה של ממשרד הכלכלה ללא בידוד עם ותחת בדיקת קורונה. אישרנו גם לאנשי עסקים ישראלים שצריכים לצאת לנסיעה חיונית לחו"ל, אישור לחזור ללא בידוד. יש לנו מתווה לכניסת תיירים בקפסולות ממדינות ירוקות. אין לנו מודל לתיירים ממדינות אדומות. ויש לציין שרוב מדינות האיחוד האירופי לא מאפשרים כניסת תיירים לתחומם ממדינות אדומות כמו ישראל". בנושא ביטוח לתיירים זרים שטסים לארץ, חברות ביטוח ישראליות דיווחו לנו כי ייספקו ביטוחים לתיירים זרים שמגיעים לישראל".

פיני שני ממשרד התיירות מסר כי החל מה-1 בפברואר ניתן יהיה להכניס תיירים ממדינות ירוקות, בכפוף להחלטת הקבינט. בסיכום קרא מרגי למשרד הבריאות לפתוח את הצימרים ואמר "אני מוחה על איבוד העשתונות של פרופ' גרוטו ומצפה להתנצלות". כמו כן קרא להכין מתווה יציאה ב"כל תחומי התיירות".

(נווית זומר) 

14:10 - הפרדה באוטובוס, עד 28 ילדים בצהרון: מתווה א'-ב'

 

קבינט הקורונה נפתח, על רקע אי הסכמות בין משרד הבריאות למשרד האוצר בנוגע לפתיחת העסקים בשבוע הבא: לאחר שאתמול הסכימו השרים כי כיתות א' עד ד' יחזרו ללימודים ביום ראשון, נמשך הדיון על מתווה היציאה מהסגר.

ביקורת רבה נשמעה על ההחלטה לפיה תלמידי א'-ב' ישובו רק לשלושה ימי לימודים, ואילו בשלושת הימים האחרונים הם יישארו בבית. על פי המתווה שהוצג בפתח ישיבת השרים, כל כיתה בשכבת א'-ב' תפוצל לשניים ולא יהיה ערבוב בין שתי הקבוצות.

צהרונים יכללו עד 28 תלמידים מאותה שכבת גיל (כיתות א' או כיתות ב') ומאותו מוסד חינוכי. הסעות לצהרונים יתקיימו באופן הקיים כיום, אך תתקיים הפרדה באמצע האוטובוס והתלמידים יחויבו בעטיית מסכות. גם במהלך השיעורים התלמידים יחויבו בעטיית מסכות.

פרופ פרופ' רוני גמזו | צילום מסך: לע"מ פרופ

בישיבת קבינט הקורונה צפוי הפרויקטור פרופ' רוני גמזו להציג נתונים חדשים לפיהם מקדם ההדבקה עלה מעט ועומד כעת על 0.63 וזאת במקביל להתייצבות במספר החולים בבתי החולים. המסקנה שאותה גמזו יציג בישיבת הקבינט היא שישנה תחלואה סמויה וזליגה של תחלואה משטחי הרשות הפלסטינית.

גמזו צפוי להמליץ על חובת בידוד לשבים מאזורים אדומים בשטחי הרשות הפלסטינית, והכוונה היא בעיקר לערבים ישראלים המבקרים שם. עוד צפוי גמזו להמליץ על ביצוע בדיקות סקר לפועלים מהשטחים והיתכנות לסקר מחזורי באחריות המעסיקים, מתפ"ש, משרד הבריאות ופיקוד העורף.

על פי המצגת של גמזו, היישובים האדומים הם מג'דל שמס - שעליה הוחלט להטיל סגר מ-18:00 - וכן בועיינה-נוג'ידאת ופוריידיס. היישובים הכתומים הם ג'וליס, ערערה בנגב, זרזיר, אום אל פחם, אבו סנאן, ריינה, סכנין, חורפיש, שפרעם, מרחב עם, גני מודיעין ואיבים.

(מורן אזולאי, אדיר ינקו)

12:20 - ירידה בתחלואה בצה"ל: 314 חולים לעומת 1,425 לפני כשבועיים

נמשכת הירידה בתחלואה בנגיף הקורונה בצה"ל, עם 314 חיילים שנושאים את הנגיף לעומת 1,425 לפני כשבועיים. 2,725 משרתים נמצאים בבידוד ביתי.

(יואב זיתון)

 

12:15 - יו"ר השלטון המקומי על מתווה החזרה ללימודים: "עבודה בעיניים"

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס תקף את החלטת קבינט הקורונה להחזיר את הלימודים בכיתות א'-ב' באופן חלקי, ודרש לקבל על עצמו את האחריות לתפעול מערכת החינוך ברחבי הארץ במתווה שונה. "בגלל שיקולים צרים ומשחקי כוח נפלה ההחלטה ההזויה ביותר שאין בה שום בשורה להורים ולילדים. מדובר בעבודה בעיניים", אמר ביבס בדיון שנערך במטה לביטחון לאומי.

(אדיר ינקו, סיון חילאי, מורן אזולאי)

10:40 - מנהל המכון הביולוגי מעריך: "החיסון הישראלי לקורונה יהיה מוכן בקיץ הבא"

יום לאחר ההכרזה על תחילת הניסויים לחיסון כחול-לבן, סיפר פרופ' שמואל שפירא כי הוא מתרגש לקראת השלב הראשון: "אם היו חמישה חיסונים על השולחן, הייתי בוחר בישראלי". מנהל המכון הביולוגי ציין כי גם הפלסטינים ייהנו מהחיסון: "יש הרבה דורשים"

(אדיר ינקו, אלכסנדרה לוקש)

 

טבלת נדבקים על פי יישוב

 

 

 

10:35 - מזכירה בלשכת רה"מ נמצאה חיובית לקורונה

 

מזכירה בלשכת רה"מ נמצאה חיובית לקורונה, במסגרת הבדיקות השגרתיות שנערכות לאיתור מאומתים. מלשכת נתניהו נמסר עוד כי מי שבא במגע עמה ייבדק בשעות הקרובות ומתבצעת כעת חקירה אפידמיולוגית. ראש הממשלה וצוותו יפעלו על פי הנחיות משרד הבריאות.

7:45 - אחרי יממה בלי עדכונים: 559 אובחנו אתמול עם קורונה

אחרי יממה ללא נתונים בשל תקלת מחשב שנבעה מהמעבר לשעון החורף, עדכן הבוקר (יום ב') משרד הבריאות כי בשבת אובחנו 239 נדבקים חדשים בקורונה ואילו אתמול אובחנו 559. כלומר במשך יומיים אובחנו 798 נדבקים חדשים.

ביה"ח שיבא, צילום: דנה קופל ביה"ח שיבא | צילום: דנה קופל ביה"ח שיבא, צילום: דנה קופל

חולים קשה ובינוני

מספר הבדיקות בימים אלו עומד על כ-26 אלף בלבד, בין היתר עקב סוף השבוע. שיעור החיוביים עומד על 3%, אך משרד הבריאות לא פירט מה שיעור בדיקות הסקר מסך כל הבדיקות שנערכו בשבת ובראשון.

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 942 חולי קורונה - 506 מהם במצב קשה. 206 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מהנגיף מאז פרוץ המגפה עומד על 2,397.

 

נדבקים חדשים בכל יום

 

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 942 חולי קורונה - 506 מהם במצב קשה. 206 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מהנגיף מאז פרוץ המגפה עומד על 2,397.

 

בחמש ערים אובחנו מאז יום שלישי בשבוע שעבר יותר מ-100 נדבקים חדשים. בירושלים אובחנו 766 נדבקים בשבעת הימים האחרונים, בבני ברק 258, באשדוד 154, בתל אביב יפו 133 ובמודיעין עילית 113.

כמו כן אובחנו בשבעת הימים האחרונים בנתניה 96 נדבקים, בבאר שבע 86, בפתח תקווה 82, בנצרת 82, ברמלה 79, בחיפה 77, בחולון 68, באום אל פחם 56, בראשון לציון 54, ברחובות 53, בבת ים 51, בעכו 51, בשפרעם 50, ברהט 49, בטייבה 47, בחדרה 45, באלעד 44, במג'דל שמס שעליה הוחלט להטיל סגר - 42 וברמת גן 41.

 

שיעור הבדיקות החיוביות בירושלים בשבעת הימים האחרונים עומד על 3.7%, בבני ברק 3.8%, באשדוד 2%, בתל אביב 1.3% ובמודיעין עילית 2.9%. אולם בכמה יישובים שיעור החיוביים גבוה באופן ניכר מהממוצע הארצי. באום אל פחם שיעור החיוביים עומד על 8.8%, במג'דל שמס על 8.4% ובבועיינה-נוג'ידאת שבגליל התחתון – 7.8%.

 

 מונשמים מול מתים

 

 

במושב החרדי תפרח שבנגב, שבו הייתה תחלואה גבוהה מאוד לפני כמה שבועות ובשלב מסוים קרוב ל-5% מתושבים הוגדרו כחולים פעילים, עומד הבוקר מספר החולים הפעילים על 0. ביישוב בוצעו בשבעת הימים האחרונים 62 בדיקות קורונה וכל הנבדקים קיבלו תשובה שלילית. מאז מרץ נדבקו במושב 299 תושבים בקורונה.

אמש אישר קבינט הקורונה את הצעת משרד הבריאות והפרויקטור פרופ' רוני גמזו להאריך את ההגבלות הקיימות עד 1 בנובמבר. קבינט הקורונה החליט פה אחד כי השלב הבא במתווה היציאה יחל באותו יום, ובמסגרתו תלמידי כיתות א'-ב' יחזרו ללימודים לסירוגין - שלושה ימים בכיתה ושלושה ימים בבית. תלמידי כיתות ג'-ד' יחזרו ללימודים בקפסולות.

בנוסף הוחלט כי מהיום ב-18:00 ועד שבת בערב יוטל סגר על היישוב האדום מג'דל שמס. זאת, לאחר שבמשך חמישה ימים היישוב הסמוך לחרמון עבר את הציון 8 במדד הרמזור. היום קבינט הקורונה יתכנס ב-13:00, במטרה להגיע להחלטות בנושאים הפתוחים ובהם תחומי המסחר שייפתחו ביום ראשון הקרוב.

(ירון דרוקמן)

הקבינט אישר: כיתות א'-ב' ילמדו שלושה ימים, ג'-ד' בקפסולות

 

קבינט הקורונה אישר אתמול בערב (א') לפתוח את מערכת החינוך עבור תלמידי כיתות א'-ד' ביום ראשון הבא, במסגרת שלב ההקלות השני בתוכנית היציאה ההדרגתית מהסגר. לפי המתווה שאישרו השרים, כיתות א'-ב' יחזרו ללמוד בבית הספר לסירוגין ורק לשלושה ימים בשבוע, כלומר יחולקו לשתי קבוצות שכל אחת תלמד חצי שבוע מבית הספר וחצי שבוע מהבית. המתכונת המדויקת תאושר בהמשך. כיתות ג'-ד' יחזרו ללמוד בקפסולות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות