אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לאוצר: נדחתה ישיבת השרים לענייני הצטיידות צילום: טל כהן

ניצחון לאוצר: נדחתה ישיבת השרים לענייני הצטיידות

ההתנגדות הגורפת של האוצר לדרישת משרד הביטחון, לקבל 'בדלת האחורית' עוד 10 מיליארד שקל תוך סיכון דירוג האשראי של ישראל, הובילה ל"קשיים משפטיים" - ולכן הוחלט לדחות את הישיבה ביומיים בניסיון להשיג הסכמה

26.10.2020, 12:02 | אודי עציון

ישיבת ועדת השרים לענייני הצטיידות, בה היו אמורים המשתתפים לאשר את בקשת משרד הביטחון לקחת הלוואה בסך 10 מיליארד שקל למימון רכש מטוסים ומסוקים חדשים לחיל האוויר, נדחתה ברגע האחרון למחרתיים; זאת בנימוק שהתעוררו "קשיים משפטיים" לגבי הבקשה, לאחר שמ"מ מקום ראש אגף התקציבים יוגב גרדוס הביע התנגדות נחרצת לבקשה של מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל, לקבלת תוספת תקציב בדלת האחורית.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל, צילום: אריק חרמוני, משרד הביטחון מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל | צילום: אריק חרמוני, משרד הביטחון מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל, צילום: אריק חרמוני, משרד הביטחון

משרד הביטחון מבקש לדחות את החזר ההלוואה שלקח ב-2014 למימון רכישת מטוסי F35, כדי לסייע במימון תוכנית ההצטיידות החדשה של חיל האוויר, שצפויה לכלול מטוסי קרב, מטוסי תדלוק ומסוקי תובלה. לפי הבקשה שהגיש אמיר אשל, לשעבר מפקד חיל האוויר, מבקש המשרד להשתמש בהלוואה בסך 2.4 מיליארד דולר, שנלקחה במקור כדי לממן רכישת מטוסי F35, חימוש וציוד נלווה. ההלוואה נלקחה משום שבידי משרד הביטחון לא היה אז סכום זמין למימון העסקה מתוך תקציב הסיוע האמריקאי. כעת, למרות שמאז הוגדל הסיוע הביטחוני מארה"ב בחצי מיליארד דולר לשנה, ל-3.8 מיליארד בסך הכל, ואף שמשרד הביטחון קיבל לאחרונה תקציב מיוחד בסך 3.1 מיליארד שקל, נזקק המשרד לתקציב נוסף למימון הרכש.

לפי הבקשה, יידחו ההחזרים על ההלוואה הקיימת לשנים 2028 עד 2030. הדחייה תחייב את המדינה בריבית של 217 מיליון דולר, כאשר ההחזרים יתחילו רק לאחר סיום הסכם הסיוע הביטחוני הנוכחי, שאין ודאות שיוארך ויממן אותם, כך שהנטל עשוי ליפול על תקציב המדינה.

במשרד האוצר מזהירים כי בקשת משרד הביטחון תגדיל את החוב הלאומי של מדינת ישראל ועלולה לזרז את הורדת דירוג האשראי של המדינה. בנוסף, הריבית על ההלוואה גבוהה יחסית, בטח בעוד שלפני שלושה חודשים, ב-15 ביולי, גייסה המדינה באמצעות החשב הכללי באוצר 500 מיליון יורו בריבית אפס. משרד הביטחון מבקש מוועדת השרים לאשר עסקת אשראי בתנאים נחותים, שכוללים כמעט מיליארד שקל ריבית.

גרדוס התריע כי "למעשה מדובר בהנפקת חוב באמצעות הלוואה של משר הביטחון (גם אם לא בצורה ישירה). לקיחת הלוואה באופן זה על ידי משרד הביטחון סותרת את מנגנון גיוס החוב הקיים. כידוע, גיוס חוב נעשה על ידי המדינה באופן מרוכז, על ידי החשב הכללי במשרד האוצר. משרדי הממשלה השונים אינם רשאים להנפיק איגרות חוב ובוודאי שלא לגייס משאבים תקציביים לשם מימון פעולות ספיציפיות. גיוס חוב על ידי משרדי הממשלה השונים ממנף את תקציב המדינה, ועלול להוביל להשלכה חמורה על יציבותה הפיננסית של המדינה".

במשרד הביטחון נמנעו מלהגיב על הדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות