אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש דחה תביעה ייצוגית בנושא הטיפול של משרד הבריאות בקשישים במשבר הקורונה צילום: רויטרס

ביהמ"ש דחה תביעה ייצוגית בנושא הטיפול של משרד הבריאות בקשישים במשבר הקורונה

השופטת אף הטילה הוצאות משפט בסך 20 אלף שקל על מגישת הבקשה וקבעה כי "יש דרך להשמיע ביקורת, המהווה אמצעי לגיטימי בחברה דמוקרטית. ואולם, ביקורת בלשון שיש בה כדי להכפיש באופן גורף איננה מכבדת את הכותב ובוודאי שלא תכרנה במסגרת כתבי בית דין המוגשים לבית המשפט"

26.10.2020, 14:13 | ליטל דוברוביצקי

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עמדת המדינה ודחה על הסף בקשה לאישור תובענה שהוגשה כנגד התנהלות משרד הבריאות, בנושא הטיפול באוכלוסיית הקשישים במשבר הקורונה, כייצוגית. כמו כן הטיל בית המשפט הוצאות משפט בסך 20 אלף שקל על מגישת הבקשה.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

השופטת רחל ברקאי כתבה בפסק הדין כי "בטרם סיום ראיתי לנכון להתייחס לאופן התנסחות המבקשת בבקשת האישור, התנסחות שנקטה בלשון משתלחת כלפי המדינה ומשרד הבריאות. אין מחלוקת שאוכלוסיית הקשישים במדינת ישראל חווה קשיים לא פשוטים עקב מגפת הקורונה וגם אם חולקת המבקשת על המדיניות שננקטה כלפי אוכלוסיית הקשישים וסבורה כי בידיה כל התשובות והפתרונות להתמודדות עם מגפת הקורונה, יש דרך להשמיע ביקורת, המהווה אמצעי לגיטימי בחברה דמוקרטית. ואולם, ביקורת בלשון שיש בה כדי להכפיש באופן גורף איננה מכבדת את הכותב ובוודאי שלא תכרנה במסגרת כתבי בית דין המוגשים לבית המשפט".

הבקשה לאישור ניהול תובענה כייצוגית הוגשה בשם כלל דיירי בתי האבות, הדיור המוגן והמוסדות הגריאטריים במדינת ישראל, במסגרתה התבקש סעד כספי המוערך ב-650 מיליון שקל, וזאת בגין הנזקים הנטענים שנגרמו לאוכלוסיית הגיל השלישי כתוצאה מהמדיניות שננקטה, ושעודנה ננקטת, על ידי מדינת ישראל בהתמודדות עם מגיפת הקורונה. כמו כן התבקשה הקמתה של ועדת חקירה.

פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשם משרד הבריאות, ביקשה מבית המשפט לדחות את הבקשה על הסף, ובמסגרת תגובתה ציינה בין היתר כי "הגשת הבקשה על ניסוחה המשתלח, המהירות בה הוגשה, כמו גם הכשלים הבסיסיים הגלומים בה, מעוררים תחושה לא נוחה כי מטרתה העיקרית לא נועדה להיטיב עם הקבוצה אותה היא מתיימרת לייצג".

השופטת קבעה כי "עיון בבקשת האישור הנדונה מגלה, כי על אף ריבוי המלל שעיקרו ביקורת קשה על התנהלות משרד הבריאות בניהול משבר הקורונה, כמו גם העילות הגלומות בה, היא אינה עומדת בתנאי הסף לצורך תחילת דיון בבקשה לאשרה כתובענה ייצוגית".

את המדינה יצגו בהליך עורכי הדין לירון שי וזוהר בר-אל מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי). את המבקשת ייצג עו"ד דוד מנע, שמסר בתגובה: "אנחנו לומדים את פסק הדין ושוקלים להגיש ערעור לעליון. מה קשורה קורונה בכל העולם לעובדה שנלקחו מקשישים בבתי אבות טלפונים ואנשי סגל הדביקו בנגיף, או לכך שלא שמרו על היגיינה בסיסית, לא היה לעובדי בתי האבות ציוד מגן והם לא נערכו כראוי למגיפה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות