אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה בוער יותר ממשבר הדיור? דרעי עסוק בהסדרה דחופה של עמודי העירוב צילום: אוהד צויגנברג

בלעדי לכלכליסט

מה בוער יותר ממשבר הדיור? דרעי עסוק בהסדרה דחופה של עמודי העירוב

אחרי עשור של סחבת בהסדרת ההקמה של עמודי עירוב, המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון היום בתקנות שיפטרו אותם מהיתר בנייה. בענף חוששים שהזירוז מאותת גם על קיצורי דרך עתידיים באישורי ערים חרדיות

27.10.2020, 06:52 | דותן לוי

המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לדון היום (ג') בטיוטת תקנות שיאפשרו להציב עמודי עירוב בתוך הערים (עד גובה של 6 מטרים) ללא צורך בהיתר בנייה.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון בנושא האזוטרי של עמודי העירוב, ובמיוחד העיתוי שלו, יכולים להעיד על השינוי בצמרת תחום הנדל"ן והתכנון בממשלה החדשה, שמתרכז כעת בעיקר בידי מפלגות חרדיות - מינהל התכנון במשרד הפנים תחת אריה דרעי ומשרד השיכון תחת סגן השר יעקב ליצמן (והשר יצחק כהן מש"ס). המחלוקת בנוגע לעמודי העירוב נסחבה במשך שנים, אולם כעת היא מגיעה במהירות למועצה הארצית, ככל הנראה בשל התערבות דרעי. גורמים בעולם התכנון חוששים כי בקרוב יגיעו לשולחן הדיונים החלטות כבדות משקל פי כמה מחוטי העירוב, בעיקר סביב שאיפות החרדית להקמת יישובים חרדיים חדשים, מהלכים שנבלמו שוב ושוב בשנים האחרונות במועצה הארצית.

אריה דרעי, שר הפנים, צילום: עמית שעל אריה דרעי, שר הפנים | צילום: עמית שעל אריה דרעי, שר הפנים, צילום: עמית שעל

את התקנות שבהן תדון המועצה יזם דרעי והן אושרו באוגוסט בוועדת המשנה. אלא שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי תזמון הדיון של המועצה היום אינו מקרי ונועד להקדים דיון בעתירה בנושא שנקבע לעוד יומיים בביהמ"ש המחוזי בירושלים. אם התקנות יאושרו, הדבר עשוי למנוע החלטה של בית המשפט לחייב הוצאת היתרי בנייה לעמודי העירוב.

המאבק על עמודי העירוב נמשך כבר למעלה מעשור ומתרכז בעיקר בירושלים שבה על פי העותרים הנושא יצא משליטה: העמודים מוצבים ברחובות, ולעתים אף בחצרות פרטיות ללא מתווה מסודר ומבלי יידוע הציבור. אחת המטרות המרכזיות של העתירה היא להביא ליצירת רגולציה בהתקנתם. לטענת העותרים, הנושא אינו מסודר בישראל, ולראיה בירושלים לא נקבעו חוקי עזר או תוכניות מתאר בנושא העירוב ומסדירות אותו אפילו בקווים כלליים.

המהלך שיזם דרעי מתמקד רק בנושא הפטור מהיתר כנראה בשל הערכה שההגבלה החמורה ביותר שבית המשפט עלול לקבוע היא לחייב התקנת עמודי עירוב בהיתר בנייה. מגישי העתירה מטעם עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב ועו"ד שגיא אגמון, טוענים כי אין כל דרישה מצדם לחייב את המשך התקנת העמודים בהיתר, אלא להסדיר את התחום.

ממשרד הפנים נמסר: "התיקון נובע מעתירה שהוגשה לפני כשנתיים והציפה את קיומה של אי בהירות הדין לגבי התקנת עמודי עירוב. הדיון במועצה הארצית הקרובה מבקש להבהיר את המצב המשפטי בנושא זה. משרד הפנים ומינהל התכנון אינם צד לעתירה הנדונה בבית המשפט המחוזי והליך התקנת התקנות אינו נכלל בעתירה. יתר על כן, לא הוצא כל צו או פנייה לאי קיום הדיון על רקע עתירה זו. הדיון שיתקיים השבוע הוא דיון חוזר הנדרש בעקבות שינוי משפטי בנוסח התקנה שבעיקרו הוא שינוי טכני ולא מהותי. המלצת המועצה הארצית היא שלב מחייב בהליך התקנת תקנות כאשר תקנות מאושרות ונחתמות על ידי שר הפנים לאחר התייעצות עם המועצה הארצית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות