אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבינט: צהרונים בכיתות א'-ב' יתחדשו ביום ראשון, מספרות ומכוני יופי ייפתחו "אחד על אחד" צילום: EMMANUEL DUNAND

הקבינט: צהרונים בכיתות א'-ב' יתחדשו ביום ראשון, מספרות ומכוני יופי ייפתחו "אחד על אחד"

קבינט הקורונה אישר באופן סופי את מתווה החזרה ללימודים ואת פתיחת המספרות ומכוני היופי. ביום חמישי ידונו השרים בפתיחת המסחר והצימרים. נתניהו וגנץ בעד פתיחת חנויות הרחוב בשלב ההקלות הקרוב, אדלשטיין התנגד: "אנחנו משחקים באש"

26.10.2020, 20:16 | ynet
קבינט הקורונה אישר הערב (יום ב') באופן סופי את מתווה החזרה ללימודים בכיתות א'-ד' ואת פתיחת המספרות, מכוני היופי, הטיפולים הפרא-רפואיים ואת פעילות מורי הנהיגה במתכונת "אחד על אחד". לפי המתווה שאישרו השרים, כיתות א'-ב' יפוצלו לשני חצאים וילמדו שלושה ימים בבית הספר, לסירוגין. כיתות ג'-ד' יחזרו ללמוד בקפסולות.

קראו עוד בכלכליסט

במרכז הדיון היום עמדה סוגיית פתיחת חנויות הרחוב, ולפי שעה מסתמן שאלו ייפתחו, למעט המרכזים המסחריים, כבר בשלב ההקלות הקרוב. עם זאת, הנושא יידון באופן סופי ביום חמישי.

תלמידים בלוד, צילום: אבי מועלם תלמידים בלוד | צילום: אבי מועלם תלמידים בלוד, צילום: אבי מועלם

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא בעד פתיחת החנויות, ואל עמדתו הצטרף ראש הממשלה החליפי בני גנץ. שר הבריאות יולי אדלשטיין הביע התנגדות. "זה מורכב מדי. צריך לקבל החלטה, ואם עומדים במדדים - עוברים לשלב הבא", אמר אדלשטיין. "אנחנו בשלב מאוד מוקדם של התוכנית. אם מקבלים מסחר וצימרים אני לא יודע לתמוך בזה. אנחנו משחקים באש. אפשר לעבור לשלושה שלבים - הקודם, הבא וזה שלעולם לא יהיה".

שר האוצר ישראל כץ אמר מנגד שצפה את התנגדות שר הבריאות ומשרדו. "הוא יכול להגמיש עמדות כמו שכולנו עושים", הוא אמר. "הפעולות הן המינימום שבמינימום. ירדו הקניונים כדי לאפשר לעסקים קטנים לחזור וזו גם עמדת ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי. למה לקיים דיון אם בסוף למשרד הבריאות יש וטו?".

כץ הוסיף: "יש כאן פשרה. שר הבריאות יכול להתנגד, אבל אנחנו צריכים לקבל את ההחלטה הזו". שר הביטחון גנץ אמר כי "היו לנו מדדים פשוטים: מאושפזים וחולים במצב קשה. זה מקדם רגישות שאפשר להישען עליו. הצבעתי תהיה בעד. שההודעה הסופית על כך תהיה בסוף השבוע".

מוקדם יותר עסק הדיון בקבינט בפתיחת המסחר, בהחזרת התלמידים למערכת החינוך ובפתיחת הצימרים. שרת התיירות אורית פרקש הכהן התעקשה לדון בפתיחת הצימרים, ואמרה כי "אנחנו מדברים בצימרים על פתיחת עד 11 בקתות. זה יהיה מותנה בהצהרות בריאות. בסופי השבוע תהיה מגבלת קיבולת. נגביל לפחות חדרים. זה גרוע שאנחנו הופכים את הציבור לרמאים. ההסדר סופר מאוזן ואנחנו נדבר רק על משפחה גרעינית. אפשר להגביל את הקיבולת לעד 60%". ראש הממשלה נתניהו השיב: "מה שהשרה אמרה עם ירידה בסופ"שים ל-50% מהקיבולת - וקיבלנו".

על פי המתווה להחזרת התלמידים הצעירים יותר לבתי הספר, שהוצג בפתח ישיבת השרים, כל כיתה בשכבות א'-ב' בבתי הספר תפוצל לשניים ולא יהיה ערבוב בין שתי הקבוצות.

לפי המתווה, הצהרונים יכללו עד 28 תלמידים מאותה שכבת גיל (כיתות א' או כיתות ב') ומאותו מוסד חינוכי. הסעות לצהרונים יתקיימו באופן הקיים כיום, אך תתקיים הפרדה באמצע האוטובוס והתלמידים יחויבו בעטיית מסכות. גם במהלך השיעורים התלמידים יחויבו בעטיית מסכות.

שר החינוך יואב גלנט, שדרש תוספת של מיליארדים כדי לפתוח את מערכת החינוך, אמר בקבינט שהוא ממליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש עם ראשי השלטון המקומי, שמציעים כבר כמה שבועות מתווה אחר. נתניהו הסכים ואמר שייפגש איתם בהקדם. "אם יש פשרה על חצי-חצי, אני מציע להוציא אותה לדרך", השיב שר האוצר ישראל כץ. "הגעתי למסקנה שאין לנו אפשרות אלא לתת לכיתות א'-ב' ללמוד. אני לא מכיר בעולם מקום אחד שעשו קפסולות".

יו"ר ועדת החינוך רם שפע (כחול לבן) הודיע שיכנס את הוועדה לדיון על תלמידי א'-ב', שכן לוועדה יש את הסמכות שלא לאשר את התקנות. "הילדים חייבים לחזור ללימודים. המחירים הנפשיים, החינוכיים והכלכליים הם אדירים", אמר שפע. "אני מצפה מקבינט הקורונה להחליט כבר היום על החזרת כלל תלמידי א'-ד' ללימודים מלאים ככל הניתן. לרשויות המקומיות ולמנהלי בתי הספר יש את הרצון, היכולת והמשאבים כדי להפעיל את המערכת במלואה".

לאחר פרסום ההודעה תקף גלנט את גנץ בישיבה ואמר: "אנחנו ממשלה אחת או לא? אני מציע שתגידו לנציגים שלכם בכנסת שיירגעו ויהיו ברוח של שותפות ולא של פירוד". יו"ר כחול לבן השיב לו "כדאי שתרגיע. אני מבין שברשויות אפשר ללמוד יותר משלושה ימים בשבוע וצריך לאפשר להם את זה ככל שניתן. אנחנו לא פחות ממושמעים מכל אחד אחר". נתניהו אמר כי "אלו לא עמדות מפלגתיות אלא משרדיות".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי התייחס בדיון לדרישת האוצר לחדש את המסחר ואמר כי "אנחנו מבינים את הקושי הקמעונאי ויודעים שזה תפקידו של האוצר, אבל אם נחכה עוד שבועיים - נוכל לפתוח את כל המסחר ולא ניתקע בגלל עליית תחלואה. לכן התנגדנו, וצריך לנהוג במשנה זהירות". ראש הממשלה נתניהו ביקש באחד משלבי הדיון להקים צוות משותף לשרי הבריאות, האוצר והמדע שירכזו עם ראש המל"ל מתווה יציאה חדש שיכלול חמישה או שישה שלבים, במקום תשעה - כפי שהציג משרד הבריאות בתחילה. "צריך להביא את התוצאה מחר", הנחה אותם נתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות