אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאות מתים בצרפת ואיטליה, שיא נדבקים ביוון צילום: אי פי איי

דיווח שוטף

מאות מתים בצרפת ואיטליה, שיא נדבקים ביוון

הנגיף חוזר להכות קשה בארץ המגף, המדינה הראשונה באירופה שהתמודדה איתו בגל הראשון: מספר המתים היומי שם הגיע לשיא של 5 חודשים – 221. שעות אחריה הודיעה צרפת על שיא של חצי שנה: 523 מתים ביממה. יוון, היעד שעליו חולמים כעת ישראלים רבים, חצתה לראשונה את הרף היומי של 1,000 נדבקים

27.10.2020, 21:29 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:28 - צרפת: 523 בני אדם מתו מקורונה ביממה האחרונה

משרד הבריאות בצרפת מסר כי 523 בני אדם מתו ביממה האחרונה במדינה כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה, הנתון היומי הגבוה ביותר מאז 22 באפריל. מדובר בעלייה חדה לעומת מספר המתים שעליהם דווח אתמול, 257. בנוסף, 33,417 בני אדם בצרפת אובחנו כנדבקים בנגיף ביממה האחרונה, לעומת 26,711 שעליהם דווח אתמול. מוקדם יותר הודיע נשיא צרפת עמנואל מקרון כי יישא מחר בערב נאום טלוויזיוני לאומה הצרפתית. בארמון האליזה לא אמרו מה בכוונתו לומר בנאום, אך בצרפת מדווחים כי הרשויות בוחנות הגבלות נוקשות יותר מאלה שכבר ננקטו עד כה.

 

19:28 - הקורונה באירופה: 367 חולים מתו בתוך יממה בבריטניה, עוד 221 מתו באיטליה

 

גל הקורונה השני שמתפשט באירופה מביא עמו גם עלייה בתמותה בחלק ממדינות היבשת, כאשר בבריטניה הודיעו הרשויות שעוד 367 בני אדם מתו ביממה האחרונה כתוצאה מסיבוכי הנגיף - הנתון היומי הגבוה ביותר בממלכה מאז 27 במאי. בנוסף, 22,885 נדבקים אובחנו במדינה ביממה האחרונה, לעומת 20,890 נדבקים שעליהם דווח אתמול. באיטליה נשבר שיא יומי של נדבקים - 21,994 אובחנו בארץ המגף בתוך 24 שעות. השיא הקודם נרשם ביום ראשון, אז דווח על 21,273 נדבקים חדשים. גם שם התמותה עולה, עם 221 חולים שמתו ביממה. זו הפעם הראשונה מאז אמצע מאי שבה מספר המתים היומי באיטליה גבוה מ-200.

 

הקורונה ביוון: שיא יומי של 1,259 מאובחנים, גם שרת החינוך נדבקה

 

יוון דיווחה על שיא יומי חדש של נדבקים בנגיף הקורונה: 1,259 אובחנו שם בתוך 24 שעות. מדובר בזינוק לעומת הנתון שעליו היא דיווחה אתמול, 715 נדבקים. ביממה האחרונה מתו במדינה עוד 12 חולים. מפרוץ המגפה מתו ביוון 593 חולי קורונה ואובחנו בה 32,752 נדבקים. יוון חווה מאז תחילת אוקטובר התפשטות מואצת של הנגיף, וכדי לבלום זאת הרשויות הטילו בסוף השבוע האחרון עוצר לילי (מ-00:30 עד 05:00) באתונה ובסלוניקי. היום הודיעה שרת החינוך היוונית ניקי קראמוס כי נדבקה בקורונה. קראמוס בת ה-40 לא סובלת מתסמינים כלשהם. גורם בממשלת יוון אמר כי ראש הממשלה קיריאקוס מיצוטאקיס עבר אתמול בדיקה ואובחן כשלילי לנגיף.

 

עוצר לילי באתונה, צילום: אי פי עוצר לילי באתונה | צילום: אי פי עוצר לילי באתונה, צילום: אי פי

 

 

16:35 - שבדיה: 1,870 נדבקים אובחנו ביום שישי האחרון - שיא יומי חדש

רשויות הבריאות בשבדיה פרסמו נתוני קורונה מעודכנים לגבי יום שישי האחרון, ומהם עולה כי באותו יום אובחנו עוד 1,870 נשאים של הנגיף - שיא יומי במדינה שהתעקשותה להימנע מהגבלות נוקשות משך אליה תשומת לב עולמית. השיא שנרשם ביום שישי גבוה במעט מהשיא הקודם שנרשם בסוף יוני, 1,698 נדבקים ביממה. באופן חריג מעט, מניין המתים הכולל במגפה בשבדיה ירד בסוף השבוע ב-15, וכעת הוא עומד על 5,918. לא ניתן הסבר לירידה הזו, אך בעבר המניין שונה לאחר שנקבעה סיבת מוות אחרת לחלק מהחולים. שיעור התמותה בשבדיה גבוה ביחס לגודל אוכלוסייתה אל מול שיעור התמותה בשכנותיה הנורדיות, אך נמוך בהשוואה למדינות אירופיות אחרות כמו ספרד ובריטניה.

 

16:29 - מפתחים בחברת אסטרהזנקה: "החיסון מייצר נוגדנים בקרב מבוגרים וצעירים כאחד"

החיסון שמפתחת אסטרהזנקה בשותפות עם אוניברסיטת אוקספורד נגד הקורונה מייצר תגובה חיסונית בקרב מבוגרים וצעירים כאחד, כך אומרים מפתחי החברה בפגישה אקדמית סגורה. החברה לא פרסמה עד כה נתונים רשמיים על הניסויים אבל אישרה את הממצאים הבסיסיים אודות החיסון (AZD122).

ניסויי שלב 2 של אסטרהזנקה הראו שאנשים מעל גיל 56 - וחלקם מעל גיל 70 - ייצרו נוגדנים כמו המתנדבים הצעירים. האם אנשים מבוגרים יהיו מוגנים תמיד, זו היתה שאלה מרכזית לחיסונים המפותחים. מערכת החיסון הטבעית של הגוף נחלשת עם הגיל, ולכן שיעור התמותה מקורונה עולה אצל אנשים מבוגרים.

חברת התרופות אסטרהזנקה , צילום: רויטרס חברת התרופות אסטרהזנקה | צילום: רויטרס חברת התרופות אסטרהזנקה , צילום: רויטרס

12:30 - סין: 16 חולים חדשים

רשויות הבריאות בסין דיווחו על 16 חולים מאומתים חדשים אתמול, ירידה מ-20 יום קודם לכן. ירידה נרשמה גם במספר הנדבקים הא-סימפטומיים, שירדו ל-50 מ-161 יום קודם. זאת לאחר שדווח על גל חדש של הדבקות א-סימפטומטיות במחוז שינג'יאנג בצפון מערב המדינה. בסין לא מגדירים א-סימפטומטים כחולים מאומתים של קורונה. עד כה נדבקו בסין 85,826 אנשים בקורונה ומספר המתים עומד על 4,634.

12:15 - יפן: הקבינט אישר תוכנית להפצת חיסון לקורונה בחינם

הקבינט ביפן אישר תוכנית להפצת חיסון לקורונה בחינם לאזרחי המדינה. בנוסף, התוכנית קוראת לממשלה לשאת בעלויות הנזקים שעלולים להיגרם על ידי החיסון. ראש הממשלה יושיהידה סוגה התחייב להעמיד כמות מספקת של חיסונים לתושבי המדינה עד אמצע שנת 2021. 

 

12:10 - פולין: רה"מ הזהיר מעלייה בתחלואה בקורונה בשל ההפגנות נגד חוק ההפלות

ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורייבצקי, הזהיר מעלייה בתחלואה בנגיף הקורונה במדינה. זאת על רקע הפגנות הענק נגד החוק שאוסר הפלות. כחלק ממגמת העלייה בתחלואה בנגיף באירופה, ביממה האחרונה נרשמו בפולין 16,300 נדבקים מאומתים חדשים.

 

11:00 - גרמניה: מרקל מתכוונת לקדם הטלת "סגר קל" על המדינה

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מתכוונת לקדם הטלת "סגר קל" על המדינה, במסגרתו ייסגרו ברים, מסעדות ואירועים ציבוריים, כך לפי דיווח בעיתון הגרמני בילד. מרקל צפויה להעלות את ההצעה לדיון בפגישתה מחר עם מושלי המדינות. לפי ההצעה, בתי הספר יישארו פתוחים. אתמול דיווחו במדינה על 8,685 נדבקים חדשים.

 

עוד לפני ההחלטה על סגר ארצי, מחוז רוטל-אין בבוואריה כבר הטיל סגר החל מהיום, שכולל גם סגירת בתי ספר וגני ילדים. ההחלטה על הסגר התקבלה לאחר שבשבוע האחרון שיעור הנדבקים עומד על יותר מ-200 לכל 100 אלף תושבים. בנוסף, בנירנברג הכריזו על ביטול שוק חג המולד המסורתי.

אנגלה מרקל, צילום: רויטרס אנגלה מרקל | צילום: רויטרס אנגלה מרקל, צילום: רויטרס

 

10:30 - איטליה: מהומות במחאה על ההגבלות החדשות

 

מהומות פרצו ברחבי איטליה במחאה על ההגבלות החדשות שהטילה הממשלה בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה. המפגינים התעמתו עם השוטרים בחלק מהמוקדים, כולל בטורינו שם נזרקו בקבוקי תבערה על השוטרים, ומספר חנויות, ביניהן בוטיק של גוצ'י, נפגעו. תקריות נוספות נרשמו גם במילאנו שם השתמשו השוטרים בגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים, וכן בנאפולי.

 

ההפגנות החלו לאחר שהממשלה הורתה על סגירת מסעדות, ברים, חדרי כושר ובתי קולנוע, והתקיימו בשורה של ערים גדולות, ביניהן רומא, גנואה ופלרמו. בעלי העסקים הקטנים מוחים על ההגבלות החדשות לאחר הסגר המחמיר שהוטל במרץ, ולטענתם ההגבלות יובילו אותם לפשיטת רגל. 

 

10:05 - פתיחה מחודשת בוויקטוריה

 

במדינת ויקטוריה באוסטרליה דיווחו על אפס נדבקים חדשים בקורונה, זה היום השני ברציפות. ויקטוריה, שנחשבה למוקד ההתפרצות העיקרי באוסטרליה, דיווחה כי ב-48 השעות האחרונות לא אובחן מקרה חדש, לראשונה מזה למעלה משבעה חודשים. בעקבות זאת, החל ממחר מסעדות ובתי קפה יורשו להיפתח מחדש לאחר יותר משלושה חודשים של סגר מחמיר.

08:30 - מנכ"ל שדה התעופה של דובאי: המשך השבתת התעופה העולמית תעלה טריליוני דולרים

 

פול גריפיתס, מנכ"ל שדה התעופה של דובאי, מזהיר כי העובדה שהממשלות לא הצליחו להגיע להסכמה על הדרך שבה ניתן יהיה להחזיר טיסות בינלאומיות לפעולה, בעוד המגיפה העולמית ממשיכה להתפשט, תעלה לכלכלה העולמית טריליוני דולרים.

שדה התעופה בדובאי, צילום: שאטרסטוק שדה התעופה בדובאי | צילום: שאטרסטוק שדה התעופה בדובאי, צילום: שאטרסטוק

חברות תעופה ושדות תעופה הן בין הנפגעות הגדולות ביותר של משבר הקורונה, זאת בעקבות החלטת מדינות רבות לסגור את הגבולות בניסיון לבלום את התפשטות המגיפה. חלק מהמקומות אמנם נפתחו בינתיים מחדש לתיירים, אך תחת מגבלות. לפי גריפיתס, השילוב בין בדיקות, פרוטוקולי טיסה ובידוד "הוא השלב הנחוץ הבא כדי שהעולם יחזור להיות בתנועה". לדבריו, המצב הנוכחי כבר גרם להפסדים של עשרות טריליוני דולרים, זאת בעוד שהעלות של קביעת סטנדרטים חדשים "היא קטנה מאד בהשוואה".

08:00 - ארגון הבריאות העולמי מזהיר: השגת שליטה על הקורונה "תחייב הקרבות בחיים האישיים"

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מזהיר כי השגת שליטה על מגיפת הקורונה תחייב "אנשים רבים לבצע הקרבות בחיים האישיים שלהם". לפי ד"ר מייק ריאן, מנהל תוכניות החירום בארגון, השגת השליטה "עלולה לחייב סגירות, הגבלות תנועה ודרישות להישאר בבית כדי להרגיע את השלב הזה במגיפה". עוד הדגיש כי אנחנו משתרכים הרחק מאחורי הנגיף. 

מטה ארגון הבריאות העולמי בג מטה ארגון הבריאות העולמי בג'נווה | צילום: רויטרס מטה ארגון הבריאות העולמי בג

מלבד ארה"ב עוד שבע מדינות – ארבע מתוכן באירופה – דיווחו ביום ראשון על מספר שיא של נדבקים חדשים, כך לפי הנתונים שאספו באוניברסיטת ג'ונס הופקינס. בארה"ב מספר הנדבקים ממשיך לעלות ועומד על ממוצע יומי של 68,767.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות