אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הכרעה: נקבע דיון בוועדת הכלכלה בקיצוץ במסגרות כרטיסי אשראי צילום: Shutterstock

פרסום ראשון

לקראת הכרעה: נקבע דיון בוועדת הכלכלה בקיצוץ במסגרות כרטיסי אשראי

ועדת הכלכלה שאמורה לאשר שינוי בקיצוץ תתכנס בעניין בעוד שבועיים. שר האוצר שאמור לגבש בקרוב את החלטתו בעניין נפגש היום עם מנהלי חברות כרטיסי האשראי שקראו לו לקיים את המתווה המקורי כלשונו, של קיצוץ של 50% במסגרות. מסתמן כי האוצר תומך במתווה רך יותר

27.10.2020, 21:16 | עירית אבישר

רגע האמת בנושא הקיצוץ במסגרות בכרטיסי אשראי ללקוחות הבנקים הגדולים מתקרב. ביום שלישי בעוד שבועיים, ה-10 בנובמבר, נקבעה ישיבה לוועדת הכלכלה תחת הכותרת: "יישום הרפורמה בבנקאות והקיצוץ במסגרות האשראי". בנוסף, ל"כלכליסט" נודע כי לקראת קבלת ההחלטה, שר האוצר ישראל כץ אף נפגש היום (ג') בזום עם מנהלי חברות כרטיסי האשראי בעניין.

קראו עוד בכלכליסט

נזכיר כי לפי חוק שטרום אמורים בנק הפועלים ולאומי לקצץ 50% מהמסגרות בכרטיסי האשראי ללקוחותיהם עד סוף השנה. היקף הקיצוץ שעוד נותר לבנקים להשלים מוערך ב-15 מיליארד שקל. בשל המשבר פנו הבנקים למשרד האוצר ובנק ישראל וביקשו ריכוך של מתווה הקיצוץ, בטענה כי מדובר במכה ללקוחות שממילא נפגעו מהמשבר. לעומת זאת, חברות כרטיסי האשראי שאמורות לספק את המסגרות במקום הבנקים בכרטיסי האשראי החוץ בנקאיים טענו כי הן מסוגלות לקלוט את המסגרות במקום הבנקים.

בסופו של דבר, אחרי חודשים ארוכים של בחינת הנושא, נראה כי במשרד האוצר מוכנים לבצע הקלה מסוימת במתווה הקיצוץ. עיקר המתווה המסתמן שפורסם לראשונה בחודש שעבר "כלכליסט", צפוי לכלול הקטנה של מסגרות האשראי ב-45% במקום 50%, כאשר יתרת הקיצוץ תושלם עד לסוף השנה הבאה. כמו כן המתווה ככל הנראה יכלול העלאת רף מסגרת המינימום ללקוח מ-5,000 שקלים, לאזור ה-7,500 שקלים.

שר האוצר ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ | צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ

ככל הידוע, שר האוצר ישראל כץ טרם אישר את המתווה. לאחר שכץ יקבל את החלטתו בעניין, המתווה המתוקן יצטרך לעבור את אישור ועדת הכלכלה. כעת נראה כי יש כבר דדליין ברור לקבלת ההחלטות, והוא בשבועיים הקרובים.

כאמור, לקראת ההחלטה נפגש היום כץ עם מנהלי חברות כרטיסי האשראי. כץ הציג את התוכניות שלו לגבי קידום נושאים שונים בבנקאות לרבות בתחום הבנקאות הפתוחה. בלב הדיון, שבו לקח חלק גם ראש רשות המיסים ומ"מ מנכ"ל משרד האוצר ערן יעקב, נידונה סוגיית צמצום מסגרות האשראי. בחברות האשראי קראו לשר האוצר לקיים את הוראות החוק כפי שהן ולא לדחות אותן, כפי שמבקשים הבנקים.

אחד המנכ"לים של החברות אמר בפגישה כי בדרך כלל באים לשר כדי לדחות פעולות, וכעת הבקשה של חברות האשראי היא פשוטה: לא לעשות דבר ולא להיענות לבקשת הבנקים. איציק כהן, שר במשרד האוצר, ציין כי יש לקיים את הוראות החוק כפי שהוא מבלי לדחות דבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות