אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: מצבורי מתאן באוקיינוס הארקטי נמסים ומשתחררים לאטמוספירה צילום: שאטרסטוק

דיווח: מצבורי מתאן באוקיינוס הארקטי נמסים ומשתחררים לאטמוספירה

מדענים מצאו ראיות לכך מול חופי מזרח סיביר. שחרור לאטמוספירה של כמות גדולה של מתאן יכולה להשפיע באופן מהיר וקיצוני על האקלים בעולם, ולהאיץ תהליכים שקשורים למשבר האקלים

28.10.2020, 09:06 | עומר כביר

מדענים מצאו ראיות שלפיהן מצבורי מתאן קפואים באוקיינוס הארקטי, שמכונים "הענקים הישנים של מחזור הפחמן", החלו להנמס ולהשתחרר לאטמוספירה באזור גדול מול חופי מזרח סיביר – כך חשף אתמול (ג') הגארדין הבריטי. לדברי המדענים, מדובר ב"דף חדש" במשבר האקלים.

קראו עוד בכלכליסט

מתאן נחשב לגז חממה עצמתי פי 80 מפחמן דו-חמצני, אף שהוא נשאר באטמוספירה לתקופה קצרה משמעותית. שחרור לאטמוספירה של כמות גדולה של מתאן יכולה להשפיע באופן מהיר וקיצוני על האקלים בעולם, ולהאיץ תהליכים שקשורים למשבר האקלים.

לפי הדיווח בגארדין, מדענים זיהו רמות גבוהות של מתאן בעומק 350 מטר בים לפטב (ים שולי של אוקיינוס הקרח הצפוני), מה שמעלה את החשש שהחלה לפעול לולאת משוב אקלימית חדשה שיכולה להאיץ את ההתחממות הגלובלית.

האוקיינוס הארקטי, צילום: שאטרסטוק האוקיינוס הארקטי | צילום: שאטרסטוק האוקיינוס הארקטי, צילום: שאטרסטוק

לדברי המדענים, שזיהו את השתחררות המתאן במסע מחקר על הספינה הרוסית R/V Akademik Keldysh, מרבית בועות המתאן מתפוגגות במים. ואולם, רמות המתאן על פני המים גבוהות פי 4 עד פי 8 מהמצב הנורמלי, וגזים אלו מגיעים לאטמוספירה. הגורם הסביר ביותר לשחרור הגז הוא חדירה של זרמי מים חמים מהאוקיינוס האטלנטי, תהליך שמונע על ידי שינוי האקלים.

"ברגע זה, לא סביר שתהיה השפעה משמעותית על ההתחממות הגלובלית", אמר לגארדין פרופ' אוריאן גוסטאפסון מהמחלקה למדעי הסביבה באוניברסיטת שטוקהולם. "אבל מדובר בתהליך שהתחיל. מערכת מצבורי המתאן של מזרח סיביר שובשה, והתהליך הזה יימשך".

כל 6 תחנות הניטור שהציבו המדענים באזור שאורכו 150 ק"מ ורוחבו 10 ק"מ הבחינו בעננים של בועות מתאן שהשתחררו מהמשקעים. במקרה אחד, בעומק 300 מטר, זוהו ריכוזי מתאן של 1,600 ננומול לליטר – פי 400 מהריכוז המצופה.

לדברי המדען הראשי במשלחת, פרופ' איגור סמילטוב מהאקדמיה הרוסית למדעים, הפליטות "גדולות משמעותית" מכל מה שזוהה בעבר. "הגילוי חשוב ולא היה ידוע עד עתה. זה דף חדש. ייתכן שיהיו לכך השלכות אקלימיות רציניות, אבל אנחנו צריכים מחקר נוסף לפני שנוכל לאשר את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות