אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו זה רשמי: האוצר מציע מתווה מרוכך לקיצוץ במסגרות אשראי צילום: Shutterstock

נחשף בכלכליסט

עכשיו זה רשמי: האוצר מציע מתווה מרוכך לקיצוץ במסגרות אשראי

המתווה החדש שנחשף בכלכליסט יכלול קיצוץ של 45% מהמסגרות במקום 50% לפי המתווה המקורי; מסגרת ללקוח לא תרד מתחת ל-7,500 שקל לעומת 5,000 שקל כפי שתוכנן במקור; ההקלות - בעקבות משבר הקורונה

29.10.2020, 09:58 | עירית אבישר

משרד האוצר פרסם הבוקר (ה') את המתווה החדש לקיצוץ במסגרות בכרטיסי אשראי בבנקים הגדולים. המתווה רוכך מעט לעומת המתווה המקורי בעקבות משבר הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

המתווה החדש נחשף לראשונה ב"כלכליסט" בחודש שעבר והוא כולל קיצוץ במסגרות האשראי של 45% לעומת 50% במתווה המקורי.

שר האוצר כץ, צילום מסך: לע"מ שר האוצר כץ | צילום מסך: לע"מ שר האוצר כץ, צילום מסך: לע"מ

כמו כן, על מנת למנוע פגיעה באוכלוסיות בעלות מסגרת אשראי נמוכה, יאסר על הבנקים להפחית את מסגרות האשראי מתחת ל-7,500 שקל רק בשל הוראות החוק, ומסגרות מתחת לתקרה של 7,500 שקל לא יילקחו בחשבון בחישוב המסגרות לצמצום. במתווה המקורי היקף המסגרת המינימלי עמד על 5,000 שקלים. יש לציין כי המתווה המרוכך יהיה תקף לשנת 2021, ובסוף ינואר 2022 אמור לחזור למתווה המקורי. יחד עם זאת, לא מן הנמנע כי אם המשבר הכלכלי יימשך גם בעוד שנה, יוארך שוב המתווה המרוכך.

במשרד האוצר מציינים כי מטרת השינוי היא לאזן בין קידום התחרות בשוק הבנקאות בישראל ושמירה על הלקוחות שנפגעו מבחינה תעסוקתית מהתפרצות נגיף הקורונה.

שר האוצר, ישראל כץ מסר: "הצו שפורסם היום להערות הציבור נובע מהמחויבות העמוקה להמשך המאמצים ליצירת התחרות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות, יחד עם צמצום של פגיעה אפשרית באוכלוסיות שנפגעו ממשבר הקורונה. אני בהחלט רואה בחברות האשראי גורם חשוב בתחרות ושיפור השרות לאזרח. בתיאום עם בנק ישראל, החלטתי על יצירת מתווה מדורג יותר של כניסת החוק לתוקף שישמור הן על קידום התחרות והן על שכבות שנפגעו כתוצאה ממשבר זה. בכוונתי להביא בחוק ההסדרים חבילת חוקים נוספים בתחום הפיננסי שיובילו להגברת התחרות בשוק הבנקאות הפחתת יוקר המחייה ויצירת שוק יעיל יותר".

הקיצוץ במסגרות האשראי היא חלק מחוק שטרום, שקבע שעד סוף השנה יקצצו פועלים ולאומי 50% ממסגרות האשראי ללקוחותיהם, בכדי שחברות כרטיסי האשראי יקלטו את הלקוחות והשוק יהיה מבוזר יותר. אולם משבר הקורונה מעלה חשש לפגיעה בלקוחות חלשים, ולכן הוחלט על הקלה במתווה.

המפקח על הבנקים יאיר אבידן מסר: "אני מברך על החלטת שר האוצר, שמאמצת את העמדה המקצועית המשותפת של צוותי משרד האוצר ובנק ישראל, ומוצאת את הדרך למימוש תכלית החוק ולמציאת האיזון הראוי בתקופה זו. ההחלטה תאפשר מחד לחברות כרטיסי האשראי ולנותני אשראי אחרים להתחרות על מתן אשראי ומסגרות ללקוחות, ומאידך תצמצם הפגיעה הפוטנציאלית בלקוחות הבנקים בגין צמצום מסגרות כרטיסי האשראי שלהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות