אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממחר לישראל אין חשכ"ל, וזו רק הצרה הקטנה של שר האוצר צילום מסך: לע"מ

ממחר לישראל אין חשכ"ל, וזו רק הצרה הקטנה של שר האוצר

כאשר אין תקציב ויש צורך בקבלת החלטות על מימון הגירעון התופח, חסרונו של חשב כללי הוא קריטי. חברות דירוג האשראי הבינלאומיות לא יוכלו להתעלם מכך, וזה עלול להיות בעייתי

31.10.2020, 16:55 | עמרי מילמן

מחר תגיע הנהלת האוצר לשפל חדש, כאשר לראשונה לא יהיה חשב כללי ממונה וגם לא ממלא מקום לתפקיד החשוב. עד שימונה ממלא מקום, משרדי הממשלה נמצאים בבעיה גדולה, וכפועל יוצא מכך גם כלל הציבור. כך, למשל, החשב הכללי הוא זה שחותם על הפטורים ממכרזים מעל היקף של 5 מיליון שקל, מה שקורה לעיתים די קרובות. 

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר ישראל כ"ץ אינו האשם היחיד במצב הנוכחי. הוא כבר בחר במועמד מקצועי, יהלי רוטנברג, אולם הפלונטר הפוליטי שיצר ראש הממשלה מונע את המינוי בפועל. מינוי החשב תקוע על רקע הסירוב של נתניהו לאפשר את מינוי מנכ"ל משרד המשפטים שאמור לשבת בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, שינהל את ההליך המשפטי נגד נתניהו. במערכת הפוליטית מעריכים כי היעדר המינוי עלול להיות כל כך מסוכן לישראל עד שקברניטי כחול לבן לא יעזו לעכבו יותר מדי. 

יהלי רוטנברג. הפלונטר הפוליטי מונע בינתיים את המינוי יהלי רוטנברג. הפלונטר הפוליטי מונע בינתיים את המינוי יהלי רוטנברג. הפלונטר הפוליטי מונע בינתיים את המינוי

גם אם ייקבע ממלא מקום, אגף החשב הכללי לא יהיה בשיאו דווקא בתקופה הקריטית ביותר שניתן היה לחשוב עליה. החשכ"ל הוא זה שמקבל את ההחלטות על מימון הגירעון (כמה לגייס ובאילו אפיקים) שהולך וגדל למחוזות שלא נראו פה עשרות שנים. החשב גם מכריע לגבי מכסות התקציב למשרדי הממשלה בהיעדרו של תקציב מדינה מאושר.

אלה עוד נשמעות בעיות טכניות, שאפשר למצוא להן פתרון כלשהו. הבעיה המהותית יותר היא דירוג האשראי של ישראל. החשכ"ל משתתף בשיחות עם נציגי חברות הדירוג טרם ההחלטה על עדכון הדירוג של ישראל, והיעדרו של חשב כללי בוודאי לא ייעלם מעיניהם. ויש גם היבט אישי: רוטנברג היה בעבר הסגן האחראי באגף החשכ"ל על החוב ועל הקשר עם חברות הדירוג, ונציגיהן מכירים אותו ברמה האישית. גורמים המעורים בפרטים מציינים כי באגף החשכ"ל יש אמנם מנהלים מקצועיים, "אך אין פרסונה שמסוגלת לעמוד כמו שצריך מול חברות הדירוג בתקופה המורכבת הזו".

רק לפני שבוע החליטה חברת מודי'ס לדחות את ההחלטה לגבי דירוג האשראי של ישראל, והחודש אמורה חברת S&P לקבל החלטה על הדירוג של ישראל. אמנם הקורונה היא צרתן של מדינות רבות, אולם הדרך שבה מצליחים (אם בכלל) לשלוט בהתפשטות הנגיף, והצעדים להאצת הצמיחה ביום שאחרי, נבחנים בשבע עיניים. כאשר אין תקציב וראש הממשלה מונע בעיקר משיקולים פוליטיים, מצבה של ישראל עלול להיות בעייתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות