אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפים הפגינו בבלפור: "נפיל את השלטון" צילום: צילום מסך

אלפים הפגינו בבלפור: "נפיל את השלטון"

כ-6,000 איש הפגינו ליד מעון ראש הממשלה בירושלים בשבוע ה-19 למחאה נגדו, בסימן 25 שנים לרצח רבין. מאות צעדו בתל אביב. ברמת גן רוסס מפגין בגז מדמיע על ידי רוכב קורקינט. "לא זקוקים לעוד מלחמות בינינו, אלא לפיוס וקירוב לבבות"

31.10.2020, 23:45 | כלכליסט ו-ynet
אלפים הפגינו הערב (שבת) בירושלים ועוד מאות מחו בתל אביב, בשבוע ה-19 למחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בירושלים התכנסו כ-6,000 פעילים בבלפור. המפגינים יצאו מכיכר ציון בתום מחאה שנערכה במקום לכיוון מעון ראש הממשלה וקראו "נפיל את השלטון, שגשוג וביטחון", ו"גוש אחד, ביחד ננצח". ההפגנות נערכו הפעם בסימן 25 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין.

 

קראו עוד בכלכליסט

בכיכר רבין בתל אביב הפגינו כאלף בני אדם נגד נתניהו בעצרת של התנועה לאיכות השלטון. כ-100 מפגינים נוספים התכנסו בכיכר הבימה ויצאו משם לכיכר רבין. 400 מפגינים המשיכו משם בצעדה לכיוון צפון העיר, בליווי שוטרים. בניגוד לשבועות האחרונים, מוקדי ההפגנות בתל אביב הצטמצמו מאוד, בין היתר כי רבים, ובהם ארגוני הצעירים, עלו להפגנה בירושלים.

 
מאות מפגינים בכיכר ציון בירושלים, הערב, צילום: שלו שלום מאות מפגינים בכיכר ציון בירושלים, הערב | צילום: שלו שלום מאות מפגינים בכיכר ציון בירושלים, הערב, צילום: שלו שלום

 

מפגינים בכיכר רבין בתל אביב, צילום: מוטי קמחי מפגינים בכיכר רבין בתל אביב | צילום: מוטי קמחי מפגינים בכיכר רבין בתל אביב, צילום: מוטי קמחי

 

  

הפגנת הדגלים השחורים בחולון, צילום: קובי קואנקס הפגנת הדגלים השחורים בחולון | צילום: קובי קואנקס הפגנת הדגלים השחורים בחולון, צילום: קובי קואנקס

 

 

פעילים מעוכבים במחלף חמד
פעילים מעוכבים במחלף חמד צילום: דוברות המשטרה

הפגנת הדגלים השחורים ביסוד המעלה, צילום: הדגלים השחורים הפגנת הדגלים השחורים ביסוד המעלה | צילום: הדגלים השחורים הפגנת הדגלים השחורים ביסוד המעלה, צילום: הדגלים השחורים

מפגינה בגשר השלום, צילום: מוטי קמחי מפגינה בגשר השלום | צילום: מוטי קמחי מפגינה בגשר השלום, צילום: מוטי קמחי

מפגינים בצומת יד מרדכי, ליד אשקלון, צילום: הדגלים השחורים מפגינים בצומת יד מרדכי, ליד אשקלון | צילום: הדגלים השחורים מפגינים בצומת יד מרדכי, ליד אשקלון, צילום: הדגלים השחורים

המחאה בכיכר מבואות הגלבוע, צילום: הדגלים השחורים המחאה בכיכר מבואות הגלבוע | צילום: הדגלים השחורים המחאה בכיכר מבואות הגלבוע, צילום: הדגלים השחורים

ברמת גן רוסס מפגין בגז מדמיע על ידי רוכב קורקינט בצומת הרחובות בן גוריון ושדרות ירושלים. הוא נפגע באורח קל וקיבל טיפול רפואי במקום. במקרה אחר בעיר, בצומת אלוף שדה והירדן, הושלכה פחית לעבר מפגינים. לא היו נפגעים. באילת שוטרים עצרו גבר בחשד שהשליך ביצה לעבר מפגינים. החשוד נלקח לחקירה.

 

"עמדנו באי תנועה, היינו ארבעה אנשים, ואז עברו כמה בני נוער עם קפוצ'ונים על קורקינט חשמלי וריססו ממש עליו", סיפרה שלי, בת זוגו של גבי, המפגין שנפגע בפניו מגז מדמיע. "ראיתי עננה של רסס אבל זה פגע ישירות בפניו. הם כיסו את עצמם ממש טוב אז לא יכולנו לזהות אותם. אנחנו מפגינים הרבה זמן בצומת הזו וקצת פחדנו אבל קיווינו שהמשטרה שבצומת תרתיע אותם".

 

בתקופה האחרונה התרחשו כמה אירועים אלימים באותה צומת ברמת גן, כמעט מדי שבוע. ביום חמישי האחרון תקף אדם את אחד המפגינים ולפני כשבועיים רוססו שם בני זוג בגז מדמיע. תוקפי הזוג לא נעצרו. מפגינים בצומת פנו למשטרה בבקשה להגביר את האבטחה במקום. הערב עמדו שוטרים בקרבת מקום אבל לא הצליחו לעצור את המרסס. במשטרה פתחו בחקירת המקרה.

 

השחקנית רבקה מיכאלי אמרה בכיכר רבין: "כאן נרצח ראש הממשלה ואיתו נרצחה התקווה. אני מתחברת למורשת רבין, לא כמוך השרה אורלי לוי אבקסיס, מורשת של מנהיג שנרצח. אני כאן כי העבר אף פעם לא מת. אני כאן כי לפני רבע מאה התייתמנו".

אלוף (במיל') עמוס מלכא אמר במחאה בכיכר רבין כי "ההסכם עם האמירויות הוא הסכם מצוין וכך גם עם שאר המדינות שיגיעו. אבל בהסכם הזה היה קורטוב של סולם מצופה זהב לנתניהו בשביל הסיפוח".

בשעה 21:30 כרזה המשטרה למפגינים בבלפור להפסיק את השימוש במשרוקיות ובצופרים. להפגנה בבירה הגיעה גם השחקנית והקומיקאית אורנה בנאי. "יצחק, אין יום שאנחנו לא מתגעגעים אליך. איזה פספוס. איך הם רצחו וירשו. 25 שנה ואותו האיש עדיין על המרפסת. הוא מעולם לא ירד ממנה", אמרה בנאי. "שיסוי, פילוג והסתה הם מפעל חייו. גם ההתקרבנות היא חלק ממפעל ההסתה. ביום השנה לרצח רבין ביבי בחר לדבר על עצמו ולהמציא איומים ברצח כלפיו וכלפי משפחתו כדי להתיר את דמם של המפגינים".

מתנועת הצעירים "קומי ישראל" נמסר: "אנחנו הילדים של חורף 95, גדלנו אל מדינה שאיבדה את התקווה לחיים נורמליים, אל חברה מסוכסכת ומלאת פערים. רצח ראש הממשלה יצחק רבין לפני 25 שנה הוא פצע עמוק בחברה הישראלית, שעם השנים רק הלך והעמיק. בעיצומו של המשבר הכי גדול שידענו, פוליטיקאים תאבי כוח עדיין עסוקים בשרטוט קווי שבר בחברה שלנו.

"בשעה קשה זו, אנחנו לא זקוקים לעוד מלחמות בינינו, אלא לפיוס וקירוב לבבות שיביא את השלום בתוכנו. אנחנו נמצאים בנקודת זמן היסטורית, קריטית, רוח של תקווה מנשבת היום ברחובות. רק המחאה תייצר כאן תהליך ריפוי תרבותי וחברתי אמיתי. רק המחאה תנצח. הם הייאוש, אנחנו התקווה".

כמדי שבוע, המחאות החלו בשעה 17:00 עם ההפגנות על הגשרים ובצמתים של פעילי "הדגלים השחורים" ברחבי הארץ. בתנועות המחאה השונות טענו בשבוע האחרון כי ההפגנה הערב בבלפור צפויה להיות מהגדולות שנראו. סמוך לשעה 16:00 קבוצת פעילים שצעדו עם דגם של צוללת סמוך למחלף עין חמד בכביש 1 עוכבה על-ידי המשטרה לאחר שלא תיאמו זאת מראש. שניים מהפעילים עוכבו לחקירה.

"המסית הלאומי המשיך גם השבוע בניסיונות לפלג ולעורר שנאה בין החלקים השונים בעם", אמרו אנשי ה"דגלים השחורים" לקראת אירועי המחאה הערב. "גם השבוע הוא היה עסוק בעצמו ולא בעסקים הקורסים, בטיפול במגפה, הוא עסוק כמו תמיד בהימלטות מהדין על פשעיו. בשבוע שבו אנו מציינים 25 שנים לרצח ראש הממשלה ורמטכ"ל ששת הימים, יצחק רבין, בחר נתניהו להמשיך בהסתה ובשנאה שהובילו לרצח. מדינת ישראל לא תוכל להתאושש ולהתחבר יחדיו אלא אם נחליף את נתניהו. הגיעה העת לבחירות, הגיעה העת להצביע את נתניהו החוצה".

לקראת הצעדה בירושלים חסמה המשטרה לתנועה את הרחובות בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד. המשטרה אישרה את קיום הצעדה.

לפני הצעדה תועדו נערים משחיתים דוכן של תנועת "שלום עכשיו" בכיכר ציון. תלונה הוגשה למשטרה, שעיכבה שני חשודים בהשחתה. משלום עכשיו נמסר כי מדובר ב"המשך ישיר של ההסתה מבלפור נגד מפגינים ומתנגדי נתניהו. נראה שגם 25 שנים אחרי הרצח דבר לא השתנה. ההסתה אותה הסתה והמסית אותו מסית".

 

בתנועת "קריים מיניסטר" ביקשו הבוקר ממפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון ידיד, להורות לקציניו ולשוטריו "להתנהג בהתאם" למפגינים, שנקלעים לא פעם לעימותים עם הכוחות בשטח. "אנו דורשים מניצב ידיד להורות לשוטריו להימנע מאלימות והתעמרות כלפי המפגינים, לחדול מיד ממעצרי השווא הפוליטיים, ולעשות סוף להחרמת המגפונים והציוד האישי הלא חוקית", אמרו הפעילים. "הגיע הזמן שמשטרת ירושלים תפסיק לשמש קו ההגנה האחרון של הנאשם ותתמקד בהכלת ההפגנה ובשמירה על ביטחוננו".

 

אנשי "אין מצב" התייחסו לדברי נתניהו בדיון לזכרו של רבין בכנסת ואמרו: "ראש הממשלה מהמאובטחים ביותר בעולם מתבכיין על איומים על חייו ומותיר לכאורה את גל ההסתה כנגד אנשי המחאה חשופים לרצח הבא. הוא ואנשיו לא למדו דבר מההסתה ב-1995? גם הפעם הוא יאמר שלא ראה ולא שמע? אנו קוראים למשטרת ישראל להתערב לאלתר כדי שחלילה לא יישפך דם נוסף בקרב על הדמוקרטיה וכדי שנוכל לומר שהמשטרה עדין היא משטרת העם ולא משטרת השליט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות