אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת גל חדלות פירעון, הכנ"רית מבקשת מנאמנים להסכים לעבוד גם ללא שכר צילום: אוהד צויגנברג

בלעדי לכלכליסט

לקראת גל חדלות פירעון, הכנ"רית מבקשת מנאמנים להסכים לעבוד גם ללא שכר

כדי שייכללו במאגר ממנו מתמנים נאמנים לחברות חדלות פירעון, הכנ"רית מבקשת מעורכי הדין להתחייב למלא את התפקיד גם אם לא יקבלו אפילו החזר הוצאות. עורכי דין: תיקי החברות עם "בשר" ילכו לבעלי הקשרים

01.11.2020, 07:00 | ליטל דוברוביצקי

האם עורך דין עשוי לעבוד בחינם? בהחלט כן ואפילו לשאת בהוצאות. ל"כלכליסט" נודע כי הממונה על חדלות פירעון במשרד המשפטים, כונסת הנכסים הרשמית סיגל יעקבי, מבקשת מעורכי דין שרוצים להיכלל במאגר נאמנים מומלצים חדש, שמתוכו בית המשפט ימנה נאמנים לחברות בקשיים, כי יסכימו לקחת סיכון שבאותו הליך לא ייפסק להם שכר טרחה ואף לא יוחזרו הוצאותיהם. הנאמנים לא יוכלו לחזור בהם מהסכמתם לשמש בתפקיד.  

קראו עוד בכלכליסט

בקשה זו עולה מפנייתה של נציגת הממונה על חדלות פירעון אל עורכי הדין שמעוניינים להיכלל ברשימה החדשה שמקימה הממונה — של עורכי דין המומלצים לשמש כנאמנים בתיקים של חברות שנקלעו לקשיים. עורכי הדין מתבקשים להעביר לממונה כתב ההסכמה חתום בו הם מציינים בין השאר כי "ידוע לי כי יכול ובתיקים שבהם אמונה, לא אקבל שכר טרחה במקרים בהם לא יהיו כספים בקופת חדלות הפירעון. הסכמתי הינה בלתי חוזרת, וידוע לי כי היא תוגש לבית המשפט ביחד עם בקשת הממונה למנותי כנאמן".

הכנ"רית סיגל יעקבי. "הפנייה נובעת דווקא מהתפיסה שאין לחייב לעבוד ללא שכר", צילום: אוהד צויגנברג הכנ"רית סיגל יעקבי. "הפנייה נובעת דווקא מהתפיסה שאין לחייב לעבוד ללא שכר" | צילום: אוהד צויגנברג הכנ"רית סיגל יעקבי. "הפנייה נובעת דווקא מהתפיסה שאין לחייב לעבוד ללא שכר", צילום: אוהד צויגנברג

הבקשה של יעקובי נשלחה בסוף השבוע לעשרות נאמנים שצפויים להיות ממונים כנאמנים של חברות שנקלעו לחדלות פירעון, באמצעות מנהלת היחידה להנחייה ולפיקוח על נאמנים במשרד המשפטים, נטע כצמן יעקובוביץ'. בכנ"ר מבקשים את הסכמת אותם נאמנים לקחת "סיכון, שבאותו הליך אולי אף לא ייפסק להם שכר טרחה ולא יוחזרו הוצאותיהם", כלשון הפנייה, מכיוון שלחברות שאליהן הם ימונו אין נכסים ("תיקי אפס"). לאור משבר הקורונה, הצפי הוא שחברות רבות עם מעט נכסים ייכנסו להליכי חדלות פירעון והנטל ייפול על אותם נאמנים שייאלצו להסכים לנטילת הסיכון.

ל"כלכליסט" נודע כי הבקשה מקוממת נאמנים רבים שמסרבים לעבוד בחינם ושוקלים כעת לגבש חזית אחידה שתסרב לכך. החשש של אותם עורכי דין הוא שמי שיחתום על כתב ההסכמה וייכנס למאגר החדש יקבל בעיקר מינויים בתיקי "אפס" בעוד שבתיקים המשמעותיים עם "בשר" ימונו נאמנים מתוך קבוצה מצומצמת של עורכי דין מנוסים מחוץ למאגר. באגף הממונה על חדלות הפירעון דוחים את החששות וטוענים כי כבר קיבלו עשרות רבות של כתבי הסכמה חתומים.

עשרות עורכי דין שקיבלו בסוף השבוע הודעה מהממונה כבר נמצאים במאגר של נאמנים מומלצים מטעם הממונה לפושטי רגל יחידים. כעת הממונה מציע להם להיכנס לרשימה של נאמנים שימונו על ידי בית משפט במקרה של חברות בקשיים — כאמור, תוך סיכון שלא יקבלו שכר ואף יישאו בהוצאות. אותם עורכי דין רוצים להתמנות כנאמנים לחברות בפירוק אך חלקם טוענים כי תיקי חדלות הפירעון הגדולים נמסרים לעורכי דין מוכרים מחוץ למאגר, ובשל כך חלק נכבד מעורכי הדין שבמאגר ייאלצו להסתפק בתיקי האפס.

"הזדמנות לצבור ניסיון"

הנציגות הארצית של הנאמנים ביקשה בסוף השבוע מהממונה כי מאגר הנאמנים לעניין פירוק חברות יכלול רק את מי שיחתום על כתב ההסכמה. עורך דין המתנגד לבקשת הכנ"רית אמר כי המטרה היא "שתיקים שמנים לא יעברו לקבוצת עורכי דין מצומצמת". אלא שההערכה היא שבקשת הנציגות תיתקל בהתנגדות שכן הממונה ממליץ בתיקי חםרות גדולות על נאמנים עם ניסיון רב שרובם לא במאגר.

גורמים התומכים בעמדת הממונה טוענים כי "הפנייה של עורכי הדין מפתיעה. בכל הליך של חדלות פירעון מקטן ועד גדול אין אף תיק שיש שכר שמובטח מראש. בתיקים האלה, מאחר שיש סבירות שלא ישולם שכר, נציגי הממונה היו הכי הוגנים. הם לא ביקשו מעורכי דין להתמנות בתיקים האלה, אלא לומר אם הם רוצים או לא להיות במאגר. בתיקים השמנים של חברות גדולות שנקלעו לקשיים לא יתמנה מי שאין לו ניסיון ובשלב זה הם יופנו לעורכי דין אחרים, אבל ניתנת עכשו לאותם עורכי דין אפשרות לצבור ניסיון בתיקי אפס של חברות בקשיים. אם אתם רוצים להיכנס למגרש של הגדולים בהליכי חדלות פירעון של תאגידים, אתם מקבלים פה הזדמנות להשתפשף".

"שופטים לא עובדים בחינם"

מנגד אומר אחד מעורכי הדין המתמחה בחדלות פירעון כי "זה משאב ציבורי, הם לא יכולים לעשות מה שהם רוצים. עורכי דין מפחדים שמי שלא יסכים להיות במאגר של הנאמנים המוצעים בתיקי אפס של חברות אז בתיקים של פשיטות הרגל אותו עו"ד יקבל תיק בלי רכוש. תיק פשיטת רגל שיש בו בית לחייב זה תיק עם שכר טרחה של כ־20 אלף שקל בעוד כשכאין רכוש זה תיק של פחות מ־4,000 שקל. בית משפט, השופטים ונציגי הכנ"ר לא עובדים בחינם, ומאיתנו מצפים לעבוד ללא שכר".

מהממונה על הליכי חדלות פירעון נמסר: "שכר טרחה בהליכי חדלות פירעון (הכוונה הן לפשיטות רגל של יחידים והן להקפאות הליכים נגד חברות — ל"ד) מותנה בהצלחת בעל התפקיד לאתר נכסים ולממשם. מאחר שבחלק מהתיקים אין צפי ממשי לאיתור נכסים ראינו לנכון לפנות אל עורכי הדין ולקבל הסכמתם המפורשת להתמנות בתיקים אלה. בבסיס פנייה זו עומדת דווקא תפיסה ולפיה אין מקום לחייב בעלי תפקיד לעבוד ללא שכר, בדיוק ההיפך מהנטען. למותר לציין כי אי הסכמה להתמנות בתיקי תאגידים לא תשפיע ולא תהווה שיקול בהקצאת תיקים בהליכי חדלות פירעון של יחידים המתבצעת באופן רנדומלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות