אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביג תאפשר פתיחת חנויות ממחר בניגוד להנחיות הממשלה - ותגבה דמי שכירות צילום: אבי רוקח

ביג תאפשר פתיחת חנויות ממחר בניגוד להנחיות הממשלה - ותגבה דמי שכירות

מנכ"ל ביג, חי גאליס, הודיע לשוכרים כי מחר תפתח הקבוצה את מרכזי המסחר שלה בערים הירוקות, ולפיכך תדרוש שכר דירה ודמי ניהול מלאים. "הממשלה הנכבדה משחקת בנו, משחקת בכם, בגלל היסטריה וניתוק של משרד הבריאות וחוסר יכולת או רצון של נתניהו"; גם צים הודיעה על פתיחת המרכזים

01.11.2020, 09:19 | אורנה יפת

קבוצת מרכזי המסחר ביג שוברת את הכלים. הקבוצה יוצאת נגד הממשלה באופן שאינו משתמע לשני צדדים ומעבירה את הנטל על כתפם של השוכרים. במכתב ששיגר הבוקר מנכ"ל הקבוצה חי גאליס לשוכרים הודיע, כי החל ממחר, 2 בנובמבר, תפתח קבוצת ביג את 16 מרכזי המסחר הפתוחים שלה, בערים הירוקות, ולפיכך תדרוש שכר דירה ודמי ניהול מלאים מהשוכרים. "היכולת לפתוח את העסקים בידכם, מעכשיו גם התוצאות עוברות לכתפיכם. שאו והצליחו". כשעה וחצי לאחר הודעת ביג, מסרה קבוצת מרכזי צים - אורבן לייף של רני צים, כי תאשר החל ממחר לפתוח את החנויות בששת המרכזים הפתוחים של הקבוצה.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת ביג הייתה קבוצת הקניונים שלאורך כל משבר הקורונה התייצבה ראשונה לצד השוכרים וביטלה להם את התשלום עבור שכר הדירה ודמי הניהול, כאשר קבוצות הקניונים האחרות התיישרו בהתאם למהלכים שלה.

חי גאליס מנכ"ל ביג חי גאליס מנכ"ל ביג חי גאליס מנכ"ל ביג

כעת, גם לביג נגמרה הסבלנות ומנכ"ל הקבוצה החליט שלא לשתק עוד את המסחר, בטענה כי השוכרים קיבלו פיצוי מהמדינה על החזרת עובדים לחל"ת וביג לא קיבלה שום פיצוי. "כשרובכם קיבל תמיכה ופיצוי בדמות חל"תים ותשלומים להחזרת העובדים שהוצאתם לחל"ת, אנחנו לא הוצאנו אף עובד לחל"ת וויתרנו על מלוא דמי השיכרות והניהול, לא קיבלנו ולו שקל בודד על תקופה זו, לא מהמדינה ולא מכם".

גאליס הזכיר במכתב לשוכרים את ההקלות שנתנה הקבוצה בסגר הראשון והשני ואת הויתור על שכר הדירה ודמי הניהול, וציין כי המהלך של הקבוצה מגיע לאחר שלא הצליחה לגרום לשוכרים לצאת בהפגנה נגד הממשלה, ואלה לא משלמים לה עדיין שכר דירה. "ניסינו במהלך השבועיים האחרונים, ללא הצלחה יתרה, לרתום אתכם למהלך של הפגנה אמיצה נגד ההתנהלות הכושלת וקבלת ההחלטות ההזויות של הממשלה שמצליחה פעם אחר פעם לעשות כל טעות אפשרית בשיקול הדעת והאיזון הנדרש בניהול משבר כה מסובך".

"האלונקה צריכה להינשא ועכשין תורכם, הממשלה הנכבדה משחקת בנו, משחקת בכם, מבקשים עוד כמה ימים, ועוד כמה ימים, בגלל ההיסטריה וניתוק של משרד הבריאות וחוסר יכולת או רצון של נתניהו, ראש הממשלה, לקבל החלטה. טוענים טענות מטופשות שהחנויות ברחוב שונות מהחנויות במרכזי קניות גדולים, זאת למרות שבמרכזים הללו ניתן ואף הוכח שההקפדה והשליטה טובות עשרות מונים מאשר בחנויות הרחוב, שטח החנויות גדול יותר ולכן קיימת האפשרות לשמירה על כללי הריחוק החברתי. פתיחת רק חלק משטחי המסחר בוודאות תגרום לצפיפות אנשים, שהיו יכולים להתפזר טוב יותר על פני חנויות ושטחי מסחר רבים יותר, אם אלו היו זמינים לכל".

"אז הפעם גם לנו נמאס, נמאס לקחת אחריות פעם אחר פעם ולמצוא את עצמנו למסתערים לבד. נמאס לנו מהתחושה שאנו הופכים מהוגנים לפראיירים. נגמר לנו הרצון והסבלנות לתמוך בכולם במקום הממשלה. לפיכך, החל מה 2 בנובמבר, נאפשר פתיחת חנויות במרכזי ביג באוויר הפתוח, בערים הירוקות, ונדרוש לשלם שכר דירה ודמי ניהול במלואם!!".

ההודעה של ביג, באה לאחר שבשבוע שעבר הודיעו רשתות האופנה והמסחר כי ייפתחו ביום ראשון הבא, ה- 8 בנובמבר, את החנויות במרכזי המסחר הפתוחים, וזאת בניגוד להחלטת קבינט הקורונה. ההודעה של התאחדות רשתות המסחר והאופנה וההסעדה באה לאחר שקבינט הקורונה הודיע כי המסחר יישאר השבוע סגור, בעוד בתי הכנסת ייפתחו תחת מגבלה, וכך גם צימרים ומכוני קוסמטיקה.

בתוך כך, רשתות המסחר והעסקים שבהתאחדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה יקיימו היום בשעה 15:00 הפגנה ברחוב הכשרת היישוב בראשון לציון. בהודעה מטעמן ציינו הרשתות כי ההפגנה היא "אקט המביע אוזלת יד כנגד הממשלה שמפגינה אטימות, חוסר רגישות ואכפתיות, למרותהמשר הכלכלי הקשה אליו הובילה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות