אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"הפעילות העסקית בין ישראל ואיחוד האמירויות היא אמיתית, ותמומש בקרוב"

את הדברים אמר שמוליק ארבל, ראש החטיבה העסקית של בנק לאומי, במסגרת ועידת הזדמנויות כלכליות באיחוד האמירויות של כלכליסט ובנק לאומי. ארבל: "ההסכם עם האמירויות מהווה גשר לתחילת פעילות עסקית במדינות שבהן לא פעלנו עד היום, דרך הבנקים של האמירויות"

01.11.2020, 15:39 | תומר הדר

"לפני ראש השנה יצאה משלחת של בנק לאומי עם כ-20 אנשי עסקים ישראלים לביקור ראשון בדובאי"; כך הסביר שמוליק ארבל, ראש החטיבה העסקית של בנק לאומי, עם פתיחת ועידת הזדמנויות כלכליות באיחוד האמירויות של כלכליסט ובנק לאומי.

לדברי ארבל, "עם הגעתנו נפגשנו עם אנשי ממשל ואנשי עסקים וגילינו רעב גדול לפיתוח של הפעילות העסקית בין שתי המדינות. נאמר לנו על ידי אנשי הממשל שהם מחויבים לפיתוח שכזה ויעשו הכל כדי להקל בצד שלהם על רגולציה, אישורים והיתרים לפעילויות עסקיות שונות". עוד הוסיף ארבל: "מהקהילה העסקית המקומית בדובאי למדנו שהם מחפשים הזדמנויות לפעילות עסקית עם חברות בישראליות הן באמירויות והן בישראל. מדובר באנשי עסקים בעלי יכולות פיננסיות משמעותיות, בוגרי האוניברסיטאות הטובות בעולם, וישראל מהווה עבורם מקור ליוזמה וחדשנות".

ארבל אמר כי "מאז שובנו אני נתקל בשאלה נפוצה: האם קיים פוטנציאל עסקי אמיתי בין שתי המדינות או שמא מדובר ביחסי ציבור משולל גיבוי אמיתי בפועל? כיום אני יכול לומר בוודאות שהפעילות העסקית בין ישראל ואיחוד האמירויות היא פעילות אמיתית שתבוא לידי מימוש כבר בחודשים הקרובים בתצורות שונות. במהלך החודשיים האחרונים אני שומע על משלחות של גופים עסקיים וגופים ציבוריים היוצאות מדי שבוע לאמירויות ושבות כשבאמתחתן הסכמים מסחריים והסכמים לשיתופי פעולה עתידיים". 

שמוליק ארבל, צילום: עמית שעל וטל אזולאי שמוליק ארבל | צילום: עמית שעל וטל אזולאי שמוליק ארבל, צילום: עמית שעל וטל אזולאי

הפעילות עצמה, מסביר ארבל, מגוונת וכוללת היבטים רבים הנוגעים לכלכלה הישראלית. כך, לדבריו, "בבסיס יש חברות תיירות ישראליות שחתמו על הסכמים בדובאי ובאבו דאבי אשר יאפשרו לציבור הישראלי - עם פתיחת הטיסות המסחריות בדצמבר - לבקר במדינות אלה כתיירים. מניסיוני, מדובר באטרקציה תיירותית לא פחות משמדובר באטרקציה עסקית.

"בנוסף אנו יודעים על חברות ישראליות מתחומי המזון, הבריאות, האנרגיה והטכנולוגיה אשר כבר חתמו או נמצאות בדרכן לחתימה על הסכמים עם חברות מאיחוד האמירויות. כלומר מדובר במשהו ממשי אשר מתגשם במהירות שיא. בביקורנו באמירויות חתם לאומי על הסכמי שיתוף פעולה עם שלושה בנקים מובילים באמירויות ופגשנו משקיעים וחברות רלוונטיות באמירויות ויצרנו הזדמנויות עסקיות עבור לקוחותינו. פתחנו קווי אשראי בין הבנקים, כבר הוצאנו ערבות בנקאית לבנקים באמירויות כדי לקדם את פעילותם העסקית של לקוחותינו וסייענו בביצוע עסקאות ראשונות, בליווי ותמיכה שיצאו לפועל".

ארבל סיפר כי "בשבוע שעבר התכבדנו לארח את יושב ראש ומנכ"ל ענקית הלוגיסטיקה והספנות DP WORLD מדובאי – הסולטן אחמד בן סולאיים, אצלנו בלאומי, ועמדנו מקרוב על העיניין הרב שלו לבסס פעילות בישראל. הצלחתה של אותה משלחת חלוץ הביאה אותנו ליזום משלחת נוספת, גדולה ונרחבת יותר, בשיתוף פעולה עם כלכליסט ורשת 13 שתצא בסוף נובמבר ותקדם אותנו צעד נוסף בכיוון מימוש הפוטנציאל.

"יש להבין כי כל שנאמר עד כה הוא חשוב אך הדרמה האמיתית עוד לפנינו. אני מאמין כי שילוב של שני גורמים יכול להביא לשינוי דרמטי במזרח התיכון: הראשון הוא הצטרפותן של מדינות נוספות לתהליך נרמול היחסים, כפי שראינו עם בחריין וסודן, והשני הוא מימוש של ההסכמים לפעילות עסקית אמיתית גם במדינות אחרות באזור. לדוגמה, אנו מנהלים מגעים מתקדמים עם הבנקים שמולם חתמנו באמירויות כדי לאפשר שיתוף פעולה עם חברות בנות של בנקים אלה אשר פועלות במצרים ובמדינות נוספות באזור. כלומר ההסכם עם האמירויות מהווה גשר לתחילת פעילות עסקית במדינות שבהן לא פעלנו עד היום דרך הבנקים של האמירויות. השילוב של הצטרפות מדינות נוספות לנירמול היחסים ושל מינוף פעילות זו למדינות בהן איננו פועלים כיום, כמו מצרים, יביא לשינוי המיוחל במזרח התיכון", דברי ארבל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות