אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אהרון פרנקל במגעים להגיע ל־38% מגב־ים; נחמיאס עלול לפרוש צילום: כפיר סיון, ויקיפדיה, לימור זפרני

בלעדי לכלכליסט

אהרון פרנקל במגעים להגיע ל־38% מגב־ים; נחמיאס עלול לפרוש

אחרי שעלה ל־25% מחברת הנדל"ן אהרון פרנקל מבקש לרכוש 4% נוספים ממנה מגזית גלוב ו־9% מכלל ביטוח, ולעלות לאחזקה של 38% באחד הנכסים המהותיים של דסק"ש. בשוק מעריכים שהדבר עלול לגרום לצחי נחמיאס לנטוש את המכרז על דסק"ש

02.11.2020, 06:52 | גולן חזני

אחרי שעלה לאחזקה של 25.4% בגב־ים, וטלטל את כל תמונת המגעים לרכישת השליטה בדסק"ש, אהרון פרנקל מנהל מגעים לפחות עם שני גופים נוספים לרכישת מניות נוספות של גב־ים, ולהגיע לשליטה בחברת הנדל"ן.

קראו עוד בכלכליסט

לכלכליסט נודע כי פרנקל מנהל מו"מ לרכישת אחזקותיו של חיים כצמן וגזית גלוב, מעל 4% בגב־ים, וכן של כלל ביטוח בהיקף של 9% בחברה. רכישה של שתי החבילות תגדיל את חלקו של פרנקל ל־38% ממניות גב־ים ותהפוך אותו לבעל שליטה דה־פקטו בחברה עם כמות המניות הגדולה ביותר.

למעשה, מבחינתו של פרנקל די ברכישת חלקו של אחד מהגופים כדי לגרום לתפנית דרמטית במכרז למכירת השליטה בחברה־הסבתא, דסק"ש. ההתפתחות הדרמטית מרחיקה את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי ממכירת מניות השליטה (70%) בדסק"ש שבהן הם מחזיקים כשעבוד. אם פרנקל יגדיל את אחזקותיו ליותר מאלו של נכסים ובניין (29.9%) צפוי צחי נחמיאס לסגת מההצעה שהגיש לכונסים ולנאמן מטעם בית המשפט, לרכישת מניות תמורת 950 מיליון שקל.

נחמיאס אמנם הפקיד ערבות של 95 מיליון שקל בהצעה שהגיש, אבל לפי פרשנויות משפטיות שונות תוקף ההצעה שלו פג רשמית ב־27 באוקטובר, כלומר בשבוע שעבר. ברגע שאלשטיין הגיש הצעה זהה להצעתו של נחמיאס, הורה השופט חגי ברנר שלא להכניס לתוקף את ההצעה הקודמת של נחמיאס שדיברה על שתי מגבלות עיקריות: מדרגות של 40 מיליון שקל בין מציע למציע בהתמחרות ופיצוי של 15 מיליון שקל אם הקבוצה של מגה אור, בראשות נחמיאס, לא תהיה הרוכשת בסופו של דבר. אלשטיין התנגד לאישור ההצעה של נחמיאס גם במבנה החדש בשבוע שעבר, ללא המגבלה הראשונה ועם פיצוי של 10 מיליון שקל בלבד, והשופט ביקש את תשובת הנאמנים להתנגדות תוך חמישה ימים שיסתיימו היום. תגובה זו טרם ניתנה.

למעשה, בשוק מעריכים שנחמיאס עלול לפרוש ממרוץ לרכישת השליטה בדסק"ש גם אם פרנקל לא יגדיל את אחזקותיו בגב־ים לפני סיום המכרז. המועד האחרון להתמחרות בין נחמיאס לאלשטיין ודולפין הוא ב־4 בנובמבר, כלומר מחרתיים.

מימין: אדוארדו אלשטיין, אהרון פרנקל וצחי נחמיאס, צילום: כפיר סיון, ויקיפדיה, לימור זפרני מימין: אדוארדו אלשטיין, אהרון פרנקל וצחי נחמיאס | צילום: כפיר סיון, ויקיפדיה, לימור זפרני מימין: אדוארדו אלשטיין, אהרון פרנקל וצחי נחמיאס, צילום: כפיר סיון, ויקיפדיה, לימור זפרני

כבר אתמול פורסם בכלכליסט כי לנחמיאס אין כוונה להעלות את הצעתו. עתה, עם ההתפתחות בגב־ים, קשה להאמין שנחמיאס יעמוד גם מאחורי ההצעה הנוכחית שהופכת פחות כדאית כלכלית. הנכס המרכזי של דסק"ש הוא אחזקה בשרשור בגב־ים, ואם נחמיאס היה זוכה בהתמחרות הוא היה מוביל רכישה של מניות גב־ים נוספות כדי לבסס את השליטה. אחרי המהלך של פרנקל מדובר בצעד קשה יותר.

אלשטיין, שלא העניק למחזיקים זכות לחלט את הפיקדון שלו במקרה של נסיגה, עצמו צפוי להמשיך בתהליך הרכישה, אבל ההססנות המסתמנת אצל נחמיאס מגדילה את כוחו של אלשטיין מול המחזיקים שעד כה הרגישו על הסוס בהתנהלות מולו תוך שהם מנופפים באס מנצח מבחינתם, נחמיאס. המהפך שנוצר אתמול בעקבות חשיפת "כלכליסט" על המהלך של פרנקל טרף את הקלפים אצל המחזיקים. בעלי סדרה י"ד, שהחוב כלפיהם עומד על 890 מיליון שקל, ושמחזיקים בשעבוד על מניות דסק"ש, הם במצב רע פחות יחסית. גם אם לא יפגשו את 950 מיליון השקלים שהובטחו בהצעות הנוכחיות, הם יפגשו עם כמה מאות מיליוני שקלים, ובכל מקרה והתספורת שלה תהיה קטנה יחסית.

את המכה הקשה צפויים לחטוף מחזיקי סדרה ט', הלא מובטחת. אלה היו אמורים לקבל לידיהם את הסכום העודף מהתמורה שהולכת להחזר לאג"ח י"ד, כלומר כל מה שמעבר ל־890 מיליון שקל. אם מכירת דסק"ש תניב סכום נמוך יותר, הרי שסדרה י"ד תתחלק עם בעלי הסדרות ט' וט"ו, הקטנה יותר, בתמורה ממכירת הנכסים של אי.די.בי – ישראייר, מודיעין והנדל"ן בלאס וגאס. במקרה כזו התספורת לסדרה ט' תעמוד על יותר מ־600 מיליון שקל ואולי אף על 700 מיליון שקל מתוך חוב של 900 מיליון שקל כלפיהם.

שתי הנפגעות הגדולות מהאחזקה באג"ח ט' הן קרנות אלפא וברוש, כשהאחרונה הובילה את הקו האגרסיבי כלפי אלשטיין. סביר להניח שגיל דויטש ורוני בירם, בעלי קרן ברוש, הזיעו יותר מכל גורם אחר אתמול למשמע הצעד של פרנקל. זאת משום שפרנקל, במקביל לנסיונו לרכוש את מניות גב־ים, ניהל מגעים עם המחזיקים להגשת הצעה מתחרה לרכישת השליטה בדסק"ש, אך בסופו של דבר הוא התגלה כממולח מכולם. המחזיקים הפסידו מציע השלישי, הפסד שמצטרף למציע נוסף שפרש, מבנה הבורסאית נעדרת גרעין השליטה.

במשחק נותרו כעת אלשטיין ונחמיאס שכאמור מהסס ויצטרך לקבל החלטות ביומיים הקרובים, גם אם לא יידע מה הצעדים של פרנקל. נחמיאס עשוי לנסות ולבצע גם כן עסקה לרכישת אחזקתה של כלל בגב־ים. מהלך כזה הוא היחידי שיכול להציל את המחזיקים, שכן הוא ירכוש את המניות שבידי כלל, ויזכה בהתמחרות על דסק"ש, הוא יהיה ביתרון על פרנקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות