אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחצות: 473 ישראלים אובחנו כחולים בקורונה, שיעור הבדיקות החיוביות - 2.2% צילום: אוראל כהן

דיווח שוטף

מחצות: 473 ישראלים אובחנו כחולים בקורונה, שיעור הבדיקות החיוביות - 2.2%

לפי מודל של פיקוד העורף, חייליםיפרסו עמדת בדיקת קורונה במקומות עבודה שמכילים מאות עד אלפי עובדים - כמו חברות הייטק, גופים ציבוריים ואפילו מתחמים מסחריים; קבינט הקורונה אישר להעלות את הקנסות, דרעי התנגד

02.11.2020, 19:59 | שירות כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

20:00 - 473 ישראלים אובחנו כחולים בקורונה מחצות, שיעור הבדיקות החיוביות -2.2%

משרד הבריאות עדכן כי 473 ישראלים אובחנו מחצות כחיוביים לקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.2%, והוא מושפע מבדיקות הסקר הרבות. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 665 חולים, 385 מהם במצב קשה. מספר המונשמים ירד גם הוא והוא עומד על 163 - הנתון הנמוך מ-22 בספטמבר. בנוסף, עוד חמישה חולי קורונה נפטרו ומספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 2,579.

19:00 - משרד החינוך: 262 מילדי הגנים אובחנו בקורונה, בחינוך היסודי - 516

מנתוני משרד החינוך עולה כי 262 ילדים הלומדים בגנים ברחבי הארץ נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה. מדובר ב-2.5% מכלל החולים באוכלוסייה. בבתי הספר הייסודיים אובחנו 516 תלמידים מתוך יותר ממיליון, ובחינוך העל-יסודי אובחנו 537 תלמידים מתוך כ-800 אלף. במסגרות החינוך המיוחד נמצאו 51 חיוביים

שר החינוך גלנט בביקור בגן, צילום: דנה קופל שר החינוך גלנט בביקור בגן | צילום: דנה קופל שר החינוך גלנט בביקור בגן, צילום: דנה קופל

15:55 - תוכנית פיקוד העורף: בקרוב בדיקות קורונה בכניסה לקניונים ובמקומות העבודה

בדרך לבדיקות סקר המוניות בכניסות למבני חברות ומתחמים מסחריים גדולים: במערכת הביטחון והבריאות מודאגים מהירידה הדרסטית בכמות האזרחים שמגיעים להיבדק לקורונה ברחבי הארץ - ובפיקוד העורף מגבשים בימים אלה מודל לקיום בדיקות נרחבות בכניסה למקומות פרטיים וציבורים שבהם עוברים מדי יום, בעיקר מתוקף עבודתם, אלפי בני אדם.

לפי המודל שמתגבש, חיילי פיקוד העורף יפרסו עמדת בדיקת קורונה במקומות עבודה שמכילים מאות עד אלפי עובדים, כמו חברות היי-טק, גופים ציבוריים ומוסדות גדולים. באופן דומה, תילקח דגימת קורונה ממאות קונים שייכנסו למתחמים מסחריים כמו מרכז ביג או קניונים, במה שנראה כתנאי לפתיחתם או הפעלתם במהלך החורף.

15:45 - קבינט הקורונה אישר להעלות את הקנסות, דרעי התנגד

קבינט הקורונה אישר היום (שני) את הגדלת הקנסות על מפרי הנחיות הקורונה, בהחלטה שעברה כמעט פה אחד - למעט שר הפנים אריה דרעי שהתנגד. בנוסף, פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו התריע בדיון מפני ירידה מדאיגה בכמות הבדיקות: "זו מלחמה מתמשכת. הבדיקות חופשיות, עדיין נמצאים במצב של אי-רצון ללכת ולהיבדק. בסקרי הגננות והסקרים האחרים אנחנו מגיעים לאחוזים של חצי אחוז ואחוז, תחלואה שאנחנו לא מכירים בה".

לפי ההצעה שאישר הקבינט, הקנס בגין פתיחת מוסד חינוך, קיום חתונה או מופעי בידור בניגוד לתקנות יעמוד מעתה על 20 אלף שקלים, במקום 5,000 היום. קנסות אלה עשויים לפגוע בעיקר במגזר החרדי, שם נפתחו מוסדות חינוך רבים ללא היתר, ובמגזר הערבי, שם מתקיימות חתונות המוניות בניגוד להנחיות משרד הבריאות. בנוסף, בית עסק שייפתח בניגוד לתקנות יעמוד בפני קנס של 10 אלף שקלים, במקום 5,000 היום.

13:30 - ראש המל"ל: "הנתון של מקדם ההדבקה צריך להדאיג אותנו"

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו התריע בצהריים (יום ב') בדיון בקבינט הקורונה מפני ירידה מדאיגה בכמות הבדיקות: "זו מלחמה מתמשכת. הבדיקות חופשיות, עדיין נמצאים במצב של אי-רצון ללכת ולהיבדק. בסקרי הגננות והסקרים האחרים אנחנו מגיעים לאחוזים של חצי אחוז ואחוז, תחלואה שאנחנו לא מכירים בה".

ראש המל"ל מאיר בן שבת אמר כי קצב הירידה בתחלואה הואט. "הנתון של מקדם ההדבקה צריך להדאיג אותנו. אנחנו לא חוזרים למספר בדיקות גבוה ומתוך זה שיעור החיוביים גבוה יחסית. צריך לראות בדאגה את האזורים האדומים והעלייה בתחלואה ביישובים הערביים".  

יו"ר המל"ל מאיר בן שבת יו"ר המל"ל מאיר בן שבת יו"ר המל"ל מאיר בן שבת

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין קרא לשרים לעמוד במדרגות ההקלות שנקבעו. "אנחנו בצומת דרכים", הוא אמר. "אם לא נחוקק את חוק הקנסות מהר - תוך יומיים-שלושה - אנחנו יוצרים מצב של רשע וטוב לו צדיק ורע לו. אני מציע לדבוק בהחלטות הקבינט - מתקדמים בהקלות כאשר מקדם ההדבקה מתחת ל-0.8. צר לי, אבל אנחנו ממש לא שם".

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר כי "נורות האזהרה האדומות נדלקות לנגד עינינו. זה הזמן לשקול צעדים נוספים שאינם פוגעים בכלכלה כמו סגר לילי מהשעה 21:00, או כמו האטה בהמשך הפתיחה של הלימודים בבתי הספר ובמוסדות להשכלה גבוהה. אם לא נעשה כלום ולא נכביד על עצמנו בקטן - בסוף נאכל אותה בגדול".

 

בפתח הדיון בקבינט הציג פרופ' גמזו את מגמות התחלואה בארץ. הוא הבהיר לשרים כי מקדם ההדבקה R כבר עלה אל מעבר ל-0.8, היעד הממשלתי הקודם להקלות, והזהיר שבחברה הערבית עומד מקדם ההדבקה על יותר מ-1 - משמע שכל חולה מדביק לפחות אדם אחד. לדברי גמזו, שלושה גורמים יוכלו לסייע להורדת מקדם ההדבקה בחזרה: הגדלת הבדיקות לזיהוי התחלואה החבויה, הגברת היענות הציבור ואכיפה וטיפול נרחב יותר בסגרים מקומיים במוקדי תחלואה.

 

פרופ' גמזו אמר בדיון עוד כי נראית תמונת מצב לא נכונה של התחלואה בעקבות הירידה בבדיקות. "אנשים לא מבינים למה הם צריכים להיבדק", אמר גמזו - והוביל את ראש הממשלה נתניהו לבקש מאנשי המקצוע לקבל מסקנות והצעות. "המצב פה משתנה", הוא הזהיר.

גמזו אמר שנדרש לערוך מספר בדיקות כפול מהמאומתים ביישובים, ונתניהו תהה בפניו: "נתנו מדדים כאלה?". גמזו השיב לו שכל רשות מקומית קיבלה את היעד והמכסה, ואז נשאל על-ידי נתניהו אם מישהו עוקב אחרי זה. לדברי גמזו נערך מעקב אחרי זה כל יום, ואז השיב לו נתניהו: "כנראה זה לא מתבצע".

 

פרופ' רן בליצר, שמייעץ לקבינט, הזהיר בדיון כי ללא נתונים של שיפור בשבועיים האחרונים, לא כדאי לקבל החלטה על הקלות נוספות. "אני לא יודע אם השבוע עוטים יותר מסכות מבשבוע שעבר. אנחנו לא יכולים להפעיל רמזור כי אם נפתח מסעדות בעיר ירוקה ולא נגביל ערים אדומות לא עשינו כלום. אם משהו נכנס – משהו צריך לצאת. וצריך נתונים כדי להבין זאת".

 

פרופ' גמזו השיב לו כי "מפקדת אלון יכולה לתפקד הכי טוב בעולם, אבל היא חייבת מודיעין. בלי בדיקות חיוביות – לא ניתן לקטוע שרשראות הדבקה. אם יש אלפים לא מאובחנים, אין קטיעה".

 

8:20 - גלנט ואדלשטיין: עטיית המסכות בכיתות א'-ב' תיבחן מחדש

 

שר החינוך יואב גלנט ושר הבריאות יולי אדלשטיין סיכמו על הקמת צוות מיוחד שיבחן מחדש את דרישת גורמי המקצוע במשרד הבריאות לחייב על עטיית מסכות בקרב תלמידי כיתות א' ו-ב'. נכתב כי ההחלטה התקבלה "לאור פניות רבות של הורים ואנשי חינוך".

טבלת נדבקים על פי יישוב

8:20 - 649 חולי קורונה אובחנו אתמול, שיעור הבדיקות החיוביות - 3.1%

משרד הבריאות מעדכן כי אתמול אובחנו 649 חולי קורונה חדשים בישראל. שיעור הבדיקות החיוביות ממשיך לעלות זו היממה הרביעית ברציפות, ועמד אתמול על 3.1% מתוך 21,115 בדיקות שפוענחו. מחצות אובחנו עוד 27 נשאים חדשים. מניין החולים הפעילים בישראל עומד על 9,800.

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 691 חולים, מצבם של 372 מוגדר קשה ו-170 מחוברים למכונות הנשמה. בישראל נפטרו 2,554 בני אדם מפרוץ המגפה.

נדבקים חדשים

חולים קשה ובינוני 

בדיקת קורונה , צילום: איי אף פי בדיקת קורונה | צילום: איי אף פי בדיקת קורונה , צילום: איי אף פי

בדיקות יומיות 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות