אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תן ביס לביה"ד לעבודה: ההסתדרות רוצה לפגוע בחופש הביטוי של עובדים צילום: Nimrod Bar-On

תן ביס לביה"ד לעבודה: ההסתדרות רוצה לפגוע בחופש הביטוי של עובדים

הבוקר החל בבית הדין לעבודה הדיון בסכסוך בין ההסתדרות לתן ביס. לטענת ההסתדרות, החברה פוגעת בהתארגנות עובדיה; תן ביס טוענת מנגד כי ההסתדרות מבקשת להגביל את חופש הביטוי של עובדים שמבקשים לקיים שיח חופשי על ההתארגנות בחברה

02.11.2020, 09:48 | ליטל דוברוביצקי

חברת תן ביס טוענת כי ההסתדרות מבקשת מבית הדין לעבודה צו "שיעניק לה מונופול על השיח, יגביל ללא כל הצדקה את חופש הביטוי של עובדים המתנגדים לה, והיתר להמשיך ולהפיץ לעובדים באופן סיטוני מידע שקרי, מטעה וחלקי". הדיון בסכסוך בין ההסתדרות וחברת תן ביס החל הבוקר (ב') אצל נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, השופטת הדס יהלום. לפני שהחל הדיון הגישה תן ביס באמצעות חברת הבת סקובר תגובה חריפה נגד ההסתדרות.

קראו עוד בכלכליסט

שליחים של תן ביס, צילום: יח"צ תן ביס שליחים של תן ביס | צילום: יח"צ תן ביס שליחים של תן ביס, צילום: יח"צ תן ביס

ביום חמישי האחרון הגישה ההסתדרות לביה"ד בקשה דחופה לעצור את מה שהיא רואה כהתערבות בוטה ואסורה של חברת תן ביס (סקובר בע"מ) בהתארגנות עובדיה בהסתדרות. לטענת ההסתדרות, 1,400 שליחי תן ביס השלימו בתחילת השבוע שעבר את התאגדותם, לאחר שלמעלה ממחצית מהם חתמו על טפסי ההצטרפות להסתדרות. אלא שאז, ובניגוד לדין, נתקלו העובדים בניסיונות גסים לסכל את המהלך מצד הנהלת החברה, לרבות זימונו לשימוע לפני פיטורים של העובד שמוביל את ההתאגדות.

תן ביס לא נותרה חייבת וטוענת בתגובה שהגישה הבוקר לבית הדין, באמצעות עו"ד דפנה שמואלביץ, כי "הבקשה המונחת בפני בית הדין שהוגשה על ידי ההסתדרות הינה תביעת השתקה מובהקת, שתכליתה לחסום עובדים מן השורה מלקיים שיח חופשי ביניהם בנושא ההתארגנות בחברה, המשפיע על כולם... ההסתדרות העלימה מהבקשה את העובדה, שמזה למעלה משבוע היא מנהלת קמפיין שקרי ומכפיש, אגרסיבי במיוחד, כנגד החברה, בכל כלי התקשורת, וכן בעמוד הפייסבוק של ההתאגדות. הקמפיין המתוזמר כולל השמצות פרועות וכוזבות, פוגעניות במיוחד, שתכליתן הפגנת שרירים מצד ההסתדרות, והפגנת יכולתה לפגוע ביציבותה של החברה. שיא המתקפה היה בראיון של יו"ר ועד הפעולה הממונה מטעם ההסתדרות לתוכנית 'לפני החדשות' בערוץ 13, ביום 27.10.20. היו"ר טען בכתבה שמנהלים בחברה מנסים לפגוע בהתארגנות העובדים ומאיימים על עובדים בקיצוץ במשמרות אם יחתמו על טפסי הצטרפות; בהמשך, אמר כי מנהל בחברה הגיע אליו הביתה, וסיפר לו שמנהל אחר אמר לו כי בכוונתו לפגוע ביו"ר ועד הפעולה מטעם ההסתדרות פיזית".

תן ביס טוענת עוד כי "מדובר כמובן באישומים חמורים ביותר, שהיה על ההסתדרות להפנותם לחברה לבדיקה, הן לצורך טיפול במנהלים שלכאורה אינם נוהגים כדין, והן לצורך אימות הטענות בטרם הכפשת שמה הטוב של החברה בתקשורת. לכל הפחות, היה על ההסתדרות לבדוק בעצמה את הטענות ולהמציא לחברה ראיות שיאפשרו טיפול בהתנהגות הלא הולמת המיוחסת ל'מנהלים מטעמה'. ההסתדרות לא עשתה אף אחד מאלו, כפי הנראה משום שהיא יודעת היטב שמדובר באישומי כזב. לראיה, מייד לאחר שידור הראיון הפוגעני בטלוויזיה, פנתה החברה להסתדרות בכתב, ובקשה לקבל פרטים לגבי הדברים החמורים שאמר יו"ר ועד הפעולה, על מנת לבדוק אותם. ההסתדרות השיבה לפניה במכתב קצר בו נמסר כי 'הדברים נמצאים בבדיקה'". לפי תן ביס, "האירועים החמורים שלעיל הועלמו מהבקשה", נטען בתגובה.

עוד כתבה תן ביס בתגובתה לבית הדין, כי "החברה לא מתערבת בחופש ההתארגנות של עובדיה. חופש ההתארגנות הוא הזכות האישית של כל עובד לבחור אם להצטרף או לא להצטרף לארגון עובדים; אם להשמיע קולו לבד או באופן מתואם; אם לבחור בארגון חיצוני או בפורום פנימי. בקשה זו נועדה למנוע מהעובדים בחירה חופשית, ומהווה כולה נסיון פגיעה בחופש שלהם". עוד טוענת החברה כי רגע לפני שהחלה ההתארגנות על ידי ההסתדרות, יזמה החברה הקמה של פורום הידברות ישיר בשם "מדברים סקובר", מתוך מטרה לתת מקום ובמה לפידבקים שהעובדים מעלים מהשטח (לטוב ולמוטב). "עובדים רבים קיבלו בברכה את פורום ההידברות הישירה, וראו בו ערוץ מועדף על פני ייצוג על ידי ההסתדרות", נטען.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות