אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפקט טראמפ או אפקט ביידן? איך ישפיעו הבחירות על המניות בשוק צילום: איי פי, שאטרסטוק

אפקט טראמפ או אפקט ביידן? איך ישפיעו הבחירות על המניות בשוק

המשקיעים בשוק מנסים לזהות הזדמנויות בהתאם לתוצאות הבחירות, וסוכנות הידיעות רויטרס מצביעה על הסקטורים שצפויים להרוויח בגדול מניצחון של כל אחד מהמתמודדים לנשיאות ארה"ב; בין היתר ברשימה - אנרגיה ירוקה מול דלק מאובנים, ענקיות הטכנולוגיה ומניות הקנאביס

04.11.2020, 01:44 | שירות כלכליסט

מחר (ג') יתקיימו הבחירות לנשיאות ארה"ב בין הנשיא המכהן דונלד טראמפ המייצג את המפלגה הרפובליקנית וסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן מהמפלגה הדמוקרטית. לתוצאות צפויות להיות השפעה דרמטית על מניות וסקטורים שונים, ובחודשים האחרונים מנסים המשקיעים לזהות את המנצחים והמפסידים הפוטנציאלים.

קראו עוד בכלכליסט

בג'יי.פי. מורגן הכינו סל של מניות שירוויחו מניצחון של ביידן וסל מקביל של מניות שירוויחו שמניצחון של טראמפ. בחודשיים האחרונים, המניות של ביידן עלו ב-4.5%, זאת בעוד שמניות טראמפ נפלו ב-16%.

מימין: ג מימין: ג'ו ביידן ודונלד טראמפ | צילום: רויטרס מימין: ג

בסוכנות הידיעות רויטרס ניסו לזהות את המניות והסקטורים שיהיו המרוויחים הגדולים ביותר מניצחון של כל אחד מהמתמודדים:

מניות שירוויחו מניצחון של ביידן

 

אנרגיה חלופית: אם ייבחר, ממשל בראשותו של ביידן צפוי לקדם מדיניות של אנרגיה ירוקה, שכמובן תועיל למניות החברות בתחום. בזכות הסקרים המנבאים ניצחון של ביידן ביום שלישי, מניות של חברות אנרגיה ירוקה כבר רושמות עליות בזמן האחרון. קרנות הסל אינווסקו סולאר (Invesco Solar ETF) טיפסו בסביבות 40% בחודשיים האחרונים, אך לאחרונה רשמו כמה הפסדים.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: Invesco Solar ETF, iShares Global Clean Energy ETF.

תשתיות: ניצחון לביידן ולדמוקרטים יוביל קרוב לוודאי להגדלת ההוצאות על תשתיות, כחלק מהמאמצים לשקם את הכלכלה האמריקאית בעקבות משבר הקורונה, כך לפי הערכות של האנליסטים בדויטשה בנק. בדומה, בג'יי.פי. מורגן ציינו את וולקן מטריאלס (Vulcan Materials), ג'ייקובס אנג'נירינג גרופ (Jacobs Engineering Group) וקטרפילר כחברות שהמניות שלהן יעלו בזכות ניצחון של ביידן.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: iShares US Infrastructure ETF, S&P Kensho Intelligent Structures ETF, Global X US Infrastructure Development ETF.

תמריצים פיסקאליים: לפי ההערכות, ניצחון של ביידן יבטיח אישור של חבילת סיוע ותמריצים משמעותית. חבילה מסוג זה תטיב בעיקר עם החברות הקטנות ותעזור להעלות את שווי המניות.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: iShares Core S&P Small-Cap ETF, iShares Russell 1000 Value ETF.

מתיחות מכסים: קרוב לוודאי שממשל בראשות ביידן ירגיע את המתיחות במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין. "השיפור במסחר ייטיב עם היצואנים, שבתורם יטיבו עם חברות ייצור חומרים אמריקאיות, כולל יצואניות של מוצרי חקלאות ותבואה", כך לפי ההערכות בחברת ההשקעות קולומביה ת'רדנידל.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: iShares China Large-Cap ETF.

מריחואנה: חברות של יצרניות מוצרי קנאביס גדולות זינקו בבורסה בארה"ב לאחר העימות האחרון בין המועמדים לתפקיד סגן הנשיא. זאת כיוון שסגניתו המיועדת של ביידן, קמלה האריס, אמרה כי תחת ממשל ביידן יבוטל הרישום הפלילי למשתמשים במריחואנה ברמה הפדראלית.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: ETFMG Alternative Harvest ETF.

חווה לגידול קנאביס, צילום: רויטרס חווה לגידול קנאביס | צילום: רויטרס חווה לגידול קנאביס, צילום: רויטרס

מניות שירוויחו מניצחון של טראמפ

 

בנקים: בממשל ביידן קרוב לוודאי שהבנקים יאלצו להתמודד עם מסי חברות גבוהים יותר והגברת הרגולציה, לעומת זאת בכהונה שנייה של טראמפ הבנקים, לפי ההערכות, ימשיכו ליהנות מרגולציה קלה והורדות מסים. בהתאם, בחבילת המניות של טראמפ שהרכיבו בג'יי.פי. מורגן נכללים בנק אוף אמריקה, וולס פארגו וסיטיגרופ. עם זאת, האנליסטים מציינים שגם במקרה של ניצחון של ביידן, הבנקים יוכלו להרוויח מחבילת התמריצים הצפויה ותשואות גבוהות יותר על האג"ח. 

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: SPDR S&P Bank ETF, Invesco KBW Bank ETF.

דלקים מאובנים: ניצחון של טראמפ עשוי להוביל לסביבת מסים ורגולציה ידידותית יותר לתעשיית האנרגיה המסורתית, כך לפי ההערכות האנליסטים באליאנץ גלובל אינווסטורס. לעומת זאת, ביידן כבר התחייב להפוך את האנרגיה הירוקה למרכזית במדיניות שלו, כך שייתכן שיוטל איסור על הנפקת אישורים חדשים לגילויי נפט, דבר שיהווה מכה לחברות הגז והנפט המסורתיות.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF.

חברות הטכנולוגיה הגדולות: גם הרפובליקנים וגם המדוקרטים צפויים להמשיך ולהפעיל לחץ להגדלת הרגולציה על חברות הטכנולוגיה. עם זאת, לפי דויטשה בנק, הסקטור היה אחד המרוויחים הגדולים מרפורמת המס של טראמפ "וקרוב לוודאי שירוויח מעמדה מרוככת יותר בכל הקשור לרגולציה ולמדיניות ההגבלים העסקיים". באליאנץ מעריכים כי הדמוקרטים ינסו לקדם יותר שינויים בקרב חברות הטכנולוגיה הגדולות, כולל פירוקים והוספת רגולציה.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: Invesco QQQ ETF , Technology Select Sector SPDR Fund.

חברות ביטחון: לפי הערכות האנליסטים באמריפרייז, כהונה שנייה של טראמפ תמשיך להטיב עם חברות התעופה והביטחון, שכן טראמפ ירצה להגדיל את ההוצאות על הביטחון.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: iShares US Aerospace & Defense, SPDR S&P Aerospace & Defense ETF.

פארמה וביוטק: שתי המפלגות העבירו אמנם ביקורת על המחיר הגבוה של תרופות במרשם, אך ניצחון של ביידן ושליטה של הדמוקרטים בסנאט עלולים להוביל לטלטלה בסקטור הבריאות, כך שהחברות כנראה יחושו הקלה אם טראמפ ייבחר.

קרנות סל שכדאי לעקוב אחריהן: Health Care Select Sector SPDR Fund, iShares US Pharmaceuticals ETF. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות