אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פעילי שוק ההון משה גולדמן ושאול מאור הורשעו בשוחד, הרצת מניות והלבנת הון צילומים: אוראל כהן, באדיבות אתר FUNDER

פעילי שוק ההון משה גולדמן ושאול מאור הורשעו בשוחד, הרצת מניות והלבנת הון

גולדמן, מנהל קופות הגמל לשעבר של פסגות, ומאור, מנהל בית ההשקעות מאור לוסקי, ירצו על פי הסדר הטיעון שנחתם איתם עונשים של 44 חודשי מאסר ו-30 חודשי מאסר. על פי כתב האישום שבו הודו, הם ביצעו עסקאות תרמתיות בכספים של חוסכי קופת הגמל גדיש בפסגות בהיקף של 20 מיליון שקל

02.11.2020, 12:33 | תומר גנון

משה גולדמן, מנהל קופות הגמל לשעבר של פסגות, ושאול מאור, מנהל בית ההשקעות מאור לוסקי - שניים מהנאשמים המרכזיים בפרשת תרמית ני"ע והלבנת ההון מהגדולות שחקרה רשות ני"ע – הודו והורשעו היום (ב') במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מתן ולקיחת שוחד, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, תרמית בניירות ערך, איסור הלבנת הון ועבירות נוספות. הראיות המרכזיות בפרשה נחשפו בעבר בכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

משה גולדמן ושאול מאור, צילומים: אוראל כהן, באדיבות אתר FUNDER משה גולדמן ושאול מאור | צילומים: אוראל כהן, באדיבות אתר FUNDER משה גולדמן ושאול מאור, צילומים: אוראל כהן, באדיבות אתר FUNDER

במסגרת הסדר הטיעון יבקשו הצדדים להטיל על גולדמן עונש הכולל 44 חודשי מאסר בפועל, עונש קנס וחילוט כספי עבירה שנתפסו בשוויץ, בסך כולל של כחמישה מיליון שקל. על מאור יוטל, על פי ההסדר, עונש של 30 חודשי מאסר בפועל לצד קנס כספי. בנוסף, על פי הסדר הטיעון תורשע חברה בבעלות מאור, שהפעילה בעבר את פעילות בית ההשקעות מאור לוסקי. יעל גולדמן, אשתו של הנאשם המרכזי, תימחק מכתב האישום.

על פי הודעת הפרקליטות, כתב האישום שבו הורשעו גולדמן ומאור מפרט פרשת מרמה רחבת היקף, שבבסיסה ניצול של כספי חוסכים בקופות גמל ופנסיה על ידי אנשי שוק הון מנוסים לצורך הפקת רווחים אישיים. הרווחים חולקו בין הנאשמים באמצעות רשת מסועפת של חשבונות וחברות קש ואנשי קש בכל רחבי העולם, ובין היתר בקפריסין, שוויץ, אנגליה הונגריה, סלובקיה ועוד. פענוח רשת הלבנת ההון נעשה באמצעות חקירה מאומצת של מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך, שכללה חיקורי דין רבים. היקף חלוקת הכספים האסורים והלבנת ההון המיוחסת לנאשמים בכתב האישום הוא כ-20 מיליון שקלים. 

על פי כתב האישום, בתקופה הרלוונטית כיהן גולדמן כמנהל ההשקעות הראשי של קופת הגמל גדיש, שנוהלה במרבית התקופה בחברת "פסגות קופות גמל", וניהל כספי חוסכים בהיקפים שעומדים על כ-20 מיליארד שקל. מאור כיהן כיו"ר ובעלים של בית ההשקעות מאור לוסקי.

עוד לפי כתב האישום, גולדמן ומאור ביצעו עסקאות תרמיתיות בין חשבונות קופת הגמל "גדיש" לבין חשבון קש שנוהל בבית ההשקעות "מאור לוסקי" על ידי מאור. עסקאות אלו הטיבו עם חשבון הקש ויצרו רווחים בחשבון זה. בכך רתם גולדמן את כספי קופת הגמל על מנת לייצר רווחים בחשבון הקש שבשליטת השניים במסכת תרמיתית מורכבת.

בצד זה, ביצעו המעורבים פעילות מרמתית בעסקאות הפצת מניות סלקום שבוצעו על ידי דויטשה בנק ישראל. במסגרת עסקאות אלה קנה מאור מדויטשה בנק מניות סלקום בהיקף של עשרות מליוני שקלים, ומכר אותן ברווח לקופות הגמל של פסגות ואקסלנס שבשליטת גולדמן ויגאל לוי, מעורב נוסף בפרשה. בכך יצרו הנאשמים רווחים עצומים בחשבונות שבשליטת מאור, רווחים שחולקו בהמשך בין המעורבים.

בנוסף לאישומים המתוארים, גולדמן הורשע גם בשיבוש מהלכי משפט והדחת עד, בכך שניסה לתאם עדויות מול עד בפרשה, למנוע את עדותו ולהבריח באמצעותו חלק מרווחי התרמית. התיק מנוהל על ידי עוה"ד שירי גפני, אסף עיסוק, נועם רותם ורז סיטבון ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

עו"ד שרון כהנא ואסתי לוין ממשרד עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ AYR, המיצגות את בני הזוג גולדמן, מסרו בתגובה: "בכך באה לסיומה תקופה ארוכה וקשה מנשוא שעברה על גולדמן, בגין אירועים שהתרחשו בשנת 2008, נחקרו במשך שנים ארוכות והיו עתידים להתנהל עוד זמן רב. גולדמן בחר בהחלטה אמיצה למען משפחתו לשים מאחוריו אירועים שהתרחשו לפני למעלה מעשור ולקח אחריות על המעשים שיוחסו לו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות