אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי הבריאות בשבדיה יקבלו בונוס, נפאל מאפשרת טיפוס על האוורסט צילום: איי אף פי

דיווח שוטף

עובדי הבריאות בשבדיה יקבלו בונוס, נפאל מאפשרת טיפוס על האוורסט

מרקל: "נעשה הכל כדי שהסגר יהיה מוגבל לנובמבר"; בריטניה: כחצי מיליון מתושבי ליברפול יעברו בדיקות קורונה;; בכל 30 שניות נדבק תושב פריז בקורונה, ובכל 15 דקות מתאשפז חולה קורונה בבית חולים בעיר; סלובקיה: 3.6 מהתושבים נבדקו לקורונה, כ-1% נמצאו חיוביים

03.11.2020, 15:16 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

15:00 - נפאל פותחת מחדש את מסלולי טיפוס ההרים

 

נפאל פותחת מחדש את מסלולי טיפוס ההרים למטפסים זרים, בניסיון לסייע לפרנסתם של מאות אלפי עובדים. בסוכנות הידיעות AP מדווחים כי בסביבות 800 אלף עובדים בתעשיית התיירות במדינה, בהם מדריכי טיולים, נותרו ללא עבודה ובלי הכנסה במשך שבעה חודשים בשל מגיפת הקורונה. בדרך כלל, המטפסים הזרים מייצגים מקור עיקרי של הכנסה עבור נפאל. בכל זאת, יוטלו מספר הגבלות, והאנשים שיורשו להיכנס למדינה יהיו בעיקר תיירים המעוניינים לנסות לטפס על פסגות ההרים או לטייל במסלולים המיועדים. ההחלטה לאפשר את כניסת המבקרים התקבלה על אף מחסור במיטות אשפוז במדינה.

בנפאל נמצאים 8 מתוך 14 ההרים הגבוהים בעולם, כולל ההר הגבוה ביותר, האוורסט. "אנחנו לא פותחים את המדינה לכל המבקרים, אלא רק למטפסי הרים שקיבלו אישור", מסר מנכ"ל משרד התיירות של נפאל. "אנחנו נפתחים לסקטור מסויים של מבקרים שאנחנו יודעים שנוכל להתמודד איתם ולנהל".

האברסט, צילום: איי אף פי האברסט | צילום: איי אף פי האברסט, צילום: איי אף פי

14:00 - עובדי מערכת הבריאות בשבדיה יזכו לבונוס

עובדי מערכת הבריאות בשבדיה שהיו בחזית המאבק בקורונה יזכו השנה לבונוס חד פעמי בגובה 620 דולר כתודה על המאמצים שלהם. הבונוס הוא חלק מהסכם עבודה לארבע שנים שנחתם עם איגוד העובדים. במסגרת ההסכם, העובדים זכאים גם להעלאה שנתית של 2% בשכר השנה ובשנה הבאה. ההסכם מכסה בסביבות 400 אלף עובדים בתחומי הבריאות והחינוך, כולל עוזרי אחיות ומטפלים. "זה ניצחון לחברים שלנו", אמר יו"ר האיגוד טוביאס באודין. "אלה הן העלאות שכר ממשיות". בגל הראשון שיעור התמותה בשבדיה מקורונה היה בין הגבוהים בעולם, בעיקר בשל התפרצויות בבתי אבות.

12:00 - מרקל: "נעשה הכל כדי שהסגר יהיה מוגבל לנובמבר"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל פנתה לציבור וביקשה מהגרמנים לציית להגבלות החדשות שהוטלו על מנת להשיג יתרון במלחמה נגד המגפה. "אנחנו נעשה כל דבר אפשרי פוליטית כדי שהסגר יהיה מוגבל לחודש נובמבר בלבד", אמרה במסר לאומה. עם זאת, הזהירה כי ההצלחה "תלויה בשיתוף הפעולה, הקבלה וההבנה של אזרחי המדינה". לדבריה, "זה בידיים של כולנו לוודא שהסגר בנובמבר יהיה הצלחה משותפת".

מרקל הסבירה כי הסגר הוטל לאחר שמספר הנדבקים שולש בתוך שבועיים, מה שעלול להוביל לקריסה של מערכת הבריאות. עוד הוסיפה כי "יש יותר ויותר אנשים שנדבקו אך ממשיכים להסתובב מבלי שהוזהרו אפילו", מאחר שהרשויות לא מצליחות לעמוד בקצב איתור האנשים שהיו במגע עם חולה מאומת. הקנצלרית הבטיחה כי אם הסגר יעשה את העבודה לבלימת התפשטות הנגיף "אז יהיו לנו את התנאים לדצמבר סביר, עדיין כמובן עם הגבלות הקשורות לקורונה...אך עם יותר מרחב תנועה". בכל זאת, הודתה כי ה"אור בקצה המנהרה עוד רחוק".

אנגלה מרקל, צילום: רויטרס אנגלה מרקל | צילום: רויטרס אנגלה מרקל, צילום: רויטרס

10:22 - פריז: בכל 30 שניות נדבק תושב העיר בקורונה

בכל 30 שניות נדבק תושב פריז בקורונה, ובכל 15 דקות מתאשפז חולה קורונה בבית חולים בעיר, כך לפי נתונים שחשף שר הבריאות אוליבייה וראן. הוא אמר את הדברים בתגובה לדרישתה של ראש העיר פריז אן הידלגו לפתוח חנויות קטנות כדי לשמור על המסחר והפעילות החברתית על אף הסגר שהוטל ברחבי המדינה. אולם, וראן אמר כי צעדים מסוג זה מסוכנים מדי בהתחשב בשיעור ההדבקה המהירה בעיר האורות. "היא לא יכולה להתעלם מהעובדה שבכל 15 דקות מתאשפז בבתי החולים בפריז חולה בקורונה. היא לא יכולה להתעלם מהעובדה שבכל 30 שניות, נדבק מישהו בפריז", הדגיש. "אנחנו רוצים להציל את תושבי פריז ואת העם הצרפתי, ואנחנו נעשה זאת בנחישות ובעקביות". אתמול דיווחו הרשויות בצרפת על 416 מתים נוספים מקורונה, כך שמספר המתים הכולל עומד על 37,435.

08:30 -בריטניה: כחצי מיליון מתושבי ליברפול צפויים לעבור בדיקות קורונה

כחצי מיליון מתושבי ליברפול צפויים לעבור בדיקות קורונה, במסגרת הניסיון הראשון של הממשלה הבריטית לבצע בדיקות המוניות ולבלום את התפשטות הנגיף במהירות.

המבצע בליברפול יחל ביום שישי, יום לאחר שהמדינה נכנסת שוב לסגר, וישתתפו בו כל האנשים שגרים ועובדים בעיר. לרשותם יעמדו מגוון של שיטות בדיקה וכן הצבא התבקש לסייע בלוגיסטיקה. על מנת שהמבצע ייחשב כהצלחה יהיו עליו לזהות את כל הנדבקים, כולל אסימפטומטים, וכן להצליח לשכנע את החיוביים להיכנס לבידוד.

ליברפול נחשבת לאחת הערים שנפגעו בצורה הקשה ביותר בבריטניה מהקורונה, ובשבוע שעבר היו 410 נדבקים לכל 100 אלף תושבים. הבדיקות יערכו בתחנות קיימות ובתחנות חדשות, שייפתחו בבתי ספר, באוניברסיטאות ובמקומות העבודה.

תחנה לבדיקות לקורונה בליברפול, בריטניה, צילום: רויטרס תחנה לבדיקות לקורונה בליברפול, בריטניה | צילום: רויטרס תחנה לבדיקות לקורונה בליברפול, בריטניה, צילום: רויטרס

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הודה מראש לתושבי ליברפול על ההשתתפות. "הבדיקות הללו יעזרו לזהות את אלפי האנשים בעיר שלא סובלים מסימפטומים אך עדיין יכולים להדביק אחרים. בהתבסס על ההצלחה בליברפול, היעד שלנו הוא להפיץ מיליוני בדיקות מהירות מעתה ועד לחג המולד ולהעניק לרשויות המקומיות את הסמכות להשתמש בהן כדי להוריד את שיעורי ההדבקה", אמר. עוד הוסיף כי לבדיקות ההמוניות יש את הפוטנציאל להפוך ל"נשק רציני במלחמה נגד הקורונה".

08:00 - סלובקיה: 3.6 מהתושבים נבדקו לקורונה, כ-1% נמצאו חיוביים

שני שלישים מאוכלוסיית סלובקיה המונה 5.4 מיליון אנשים נבדקו במהלך סוף השבוע לקורונה, במסגרת מבצע בדיקות המוני שיזמה הממשלה. מדובר במבצע ראשון מסוגו לבדיקת אוכלוסייה שלמה של מדינה.

לפי הודעות הרשויות, 3.625 מיליון אנשים נבדקו בתוך יומיים, ומתוכם 38,359 אנשים המייצגים 1.06% מכלל הבדיקות התגלו כחיוביים. "התקדמנו בצעד ענק קדימה", הגיב ראש הממשלה איגור מאטוביץ'. "אבל אל לנו לחשוב שבגלל שזה רק 1% הכל בסדר. זה לא נכון. במציאות, לפחות 2% מהתושבים שלנו נדבקו. זו כלל לא עמדה טובה". בסוף השבוע הקרוב יערוך סבב נוסף של בדיקות במדינה. ההשתתפות אינה חובה, אך מי שלא יכול להציג לשוטרים תעודה של בדיקה שלילית עומד בפני קנס.

בדיקות לקורונה בסלובקיה, צילום: רויטרס בדיקות לקורונה בסלובקיה | צילום: רויטרס בדיקות לקורונה בסלובקיה, צילום: רויטרס

  

07:30 - סין: 49 מאובחנים חדשים בקורונה

סין מדווחת על 49 מקרים חדשים של מאובחנים בקורונה נכון לאתמול, לעומת 24 יום קודם. כך דיווחה רשות הבריאות הלאומית. עפ"י הדיווח, 44 מהמקרים החדשים הם של אנשים שהגיעו מחוץ לסין.

07:00 - פורטוגל: שוקלים להכריז מצב חירום

פורטוגל שוקלת מצב חירום להתמודדות עם התפשטות הקורונה. הנשיא מרסלו ריבלו דה סוזה אמר כי הוא שוקל להכריז על מצב חירום כצעד מונע להילחם בהתפשטות הנגיף בתקופה שבה הזיהומים גואה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות