אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציב ישראל באקספו 2020 בדובאי: "המסר שלנו הוא של שלום ושיתוף פעולה" צילום: AVS

מפרץ תיכון חדש

נציב ישראל באקספו 2020 בדובאי: "המסר שלנו הוא של שלום ושיתוף פעולה"

מובאדלה, חברת ההשקעות של אבו דאבי, משקיעה בחברת בינה מלאכותית מובילה; דובאי מחכה לספקי שירות וציוד רפואי; עלייה במספר קרנות ההשקעה בשוק ההון האמירתי ועוד

03.11.2020, 13:04 | דורון פסקין

ציפיות גבוהות מהביתן הישראלי באקספו דובאי

נציב ישראל לתערוכת אקספו 2020 בדובאי, אליעזר כהן, הביע את תקוותו כי "מסר של שלום ושיתוף פעולה" יועבר למבקרים בביתן הישראלי במהלך האירוע. בהצהרה לעיתון מקומי הוא הוסיף: "היינו רוצים שהמבקרים יראו בישראל שחקן אזורי שרוצה לבנות מערכות יחסים המבוססות על כנות, שותפות ואינטרסים משותפים למען עולם טוב יותר ועתיד טוב יותר."

ביתן ישראל אקספו 2020 בדובאי, צילום: AVS ביתן ישראל אקספו 2020 בדובאי | צילום: AVS ביתן ישראל אקספו 2020 בדובאי, צילום: AVS

כהן הדגיש שעבור ישראל ההשתתפות באקספו היא הזדמנות מצוינת להראות לעולם הערבי את החידושים והיכולות היכולים לשפר את חייהם של עמי האזור. עוד הוא הצהיר כי באמצעות הביתן תשאף ישראל להציג את התרבות, הערכים והחברה המגוונת שלה, בנוסף לטכנולוגיות, תחומים אקדמיים ורבים אחרים, למיליוני מבקרים. לדבריו, לאחר חתימת ההסכמים, האקספו הוא פלטפורמה ייחודית שתוכל לתרום לעוד הסכמים בין הצדדים מכיוון ששלום לא יכונן בין שתי הממשלות בלבד, אלא בין שני העמים.

מובאדלה משקיעה בחברת בינה מלאכותית מובילה

חברת מובאדלה, חברת ההשקעות של ממשלת אבו דאבי, הודיעה כי תהפוך למשקיעה בקבוצת 42 או G42, חברת הבינה המלאכותית ומחשבי הענן באבו דאבי, באמצעות שילוב מרכזי הנתונים שלה אינג'אזאת Injazat וחאזנה Khazna.

מנכ"ל קבוצת מובאדלה ח מנכ"ל קבוצת מובאדלה ח'לדון ח'ליפה אל מובארק | צילום: arabianbusiness מנכ"ל קבוצת מובאדלה ח
כתוצאה מהעסקה, Injazat ו- Khazna - שטופחו בעשור האחרון כחלק מתיק ההשקעות של מובאדלה בתחומי המידע, התקשורת והטכנולוגיה - יהפכו לחלק מהיכולות הטכנולוגיות של G42 ויאיצו את עסקי הענן של G42 ויכולתה לספק פתרונות טכנולוגיים הוליסטיים בעלי יכולת גדילה (סקיילביליים) תוך העצמת הכישרונות המקומיים והשקעה ביכולות המקומיות.

מנכ"ל קבוצת מובאדלה ח'לדון ח'ליפה אל מובארק הסביר כי מבחינת החברה החלטת השקעה זו תואמת את האסטרטגיה שלה להשקיע בחברות טכנולוגיה מהדור הבא שעומדות לרשום צמיחה משמעותית. הוא הסביר כי G42 נחשבת למובילה טכנולוגית עם תחום פעילות רחב המכסה מגזרים חשובים כמו שירותי בריאות, ערים חכמות ואנרגיה. "

ספקי שירות וציוד רפואי? דובאי מחכה לכם

לפני ימים אחדים ערכה לשכת המסחר של דובאי סדנה בנושא מגזר הבריאות, במטרה לשפוך אור על ההזדמנויות העומדות בפני המגזר הציבורי והפרטי לשיתוף פעולה ולעיצוב עתידו, במיוחד בעקבות ההתפרצות העולמית של נגיף קורונה. בכנס הושם דגש על שיפור שרשרת האספקה של מגזר זה בדובאי וכן הטרנספורמציה הדיגיטלית שלו.

בכנס הודגש שדובאי מציעה הזדמנויות בעיקר לספקי שירותים רפואיים, יצרני תרופות, יצרני ציוד רפואי וספקי שירותי בריאות דיגיטליים. הדוברים הסכימו כי ישנה הזדמנות להתרחבות בענף הייצור מכיוון שכיום כ- 80% מהתרופות או הציוד הרפואי מיובאים על ידי דובאי, מה שמוסיף ללחץ על העלויות במגזר הבריאות. בטווח הארוך, כך נאמר, דובאי תוכל להתמקד בתחומים חדשים על ידי הקמת מרכזי מחקר ופיתוח מקומיים וייצור תרופות.

עלייה במספר קרנות ההשקעה בשוק ההון האמירתי

מספר קרנות ההשקעה המקומיות והזרות הרשומות ברשות ניירות ערך והסחורות באמירויות מגיע ל -25. לפי גורמים ברשות, מדובר בעלייה נאה מאז תחילת השנה, דבר שמעיד על האטרקטיביות של שווקי איחוד האמירויות להשקעה מסוג זה.

בנק FAB אבו דאבי , צילום: gulf news בנק FAB אבו דאבי | צילום: gulf news בנק FAB אבו דאבי , צילום: gulf news

למרות שאין נתונים רשמיים על שווי הנכסים המנוהלים על ידי קרנות אלה, נתונים ראשוניים שנלקחו מהדוחות הכספיים מצביעים על כך ששוויים עולה על 2 מיליארד דירהם (קרוב ל-550 מיליון דולר). הצפי כי השווי יעלה במהלך החודשים הקרובים. בין הבנקים החשובים ביותר שמחזיקים בקרנות השקעה בשווקים הפיננסיים הם בנק אבו דאבי הראשון FAB, הבנק המסחרי של אבו דאבי ADCB ובנקים לאומיים אחרים.

ירידה נמשכת בשימוש במזומן באמירויות

הנתונים העדכניים שפרסם הבנק המרכזי באבו דאבי מצביעים על המשך הירידה בשימוש בכסף מזומן . לפי הנתונים במהלך חודש אוגוסט חלה ירידה של 3 היו עדים לירידה של כשלושה מיליארד דירהם (כ-820 מיליון דולר).

שטרות של דירהם, צילום: שאטרסטוק שטרות של דירהם | צילום: שאטרסטוק שטרות של דירהם, צילום: שאטרסטוק

מהבנק המרכזי נמסר כי סך המזומנים הנמצאים בשוק לצד הכסף המזומן בבנקים, הגיע בסוף אוגוסט 2020 ל 108.8 מיליארד דירהם (29.7 מיליארד דולר), לעומת 111.8 מיליארד דירהם (30.5 מיליארד דולר), בסוף יולי.

מומחים מקומיים מסבירים שבקרב לקוחות פרטיים וארגונים יש נטייה הולכת וגוברת להשתמש בשירותים החכמים המוצעים במיוחד על ידי תחום הבנקאות. נכון להיום לקוחות רבים מעדיפים לשלם באמצעות כרטיסים ויישומים בטלפונים הניידים שלהם, ומעדיפים פחות לשאת על גופם שטרות או מטבעות. במהלך השנים האחרונות הבנקים המקומיים השקיעו עשרות מיליוני דולר בפיתוח התשתית הטכנולוגית שלהם כדי לאפשר את הטרנספורמציה הדיגיטלית, ולכן לא התקשו לבצע את המעבר הזה בייחוד בעידן קורונה.

הכותב הוא מנכ"ל חברת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות