אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר התפטרות המנכ"ל: מאבקי שליטה בקדימהסטם בין רבל לדח"צים צילום: יח"צ

לאחר התפטרות המנכ"ל: מאבקי שליטה בקדימהסטם בין רבל לדח"צים

מישל רבל, בעל השליטה בחברת הביומד שמשמש גם כהמדען הראשי שלה, פועל להחליף את כל הדירקטורים בחברה, אחרי התפטרותו של המנכ"ל רמי אפשטיין; הדח"צים מצידם יצאו בחוות דעת חריפה נגדו ושכרו את שירותי משרד עו"ד הרצוג, פוקס נאמן; הדח"צים: "הוא מתנהל כאילו בעל המאה הוא בעל הדעה"; רבל: "פועל לקידום עסקי החברה"

03.11.2020, 15:26 | גולן חזני
עימות חריף וכנראה גם תקדימי בהיקפו בין הדח"צים בחברת הביומד קדימהסטם לבעל השליטה מישל רבל. קדימהסטם מצויה בשלבי פיתוח קליני של תרפיות תאיות, ונסחרת בשווי 56 מיליון שקל אחרי עליה של 42% בשלושה חודשים וירידה של 45% מתחילת השנה.

קראו עוד בכלכליסט

רבל מנסה להביא להחלפתם של כל הדירקטורים בחברה, כולל היו"ר רותי אלון, אולם הדח"צים בחברה יצאו בחוות דעת חריפה נגדו ושכרו את שירותי משרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן ופתחו במלחמה חזיתית נגד בעל השליטה רבל שמחזיק בשליטה יחד עם ג'וליאן רוג'רי.

מנכ"ל קדימהסטם לשעבר רמי אפשטיין, צילום: יח"צ מנכ"ל קדימהסטם לשעבר רמי אפשטיין | צילום: יח"צ מנכ"ל קדימהסטם לשעבר רמי אפשטיין, צילום: יח"צ

"הדח"צים מתנגדים באופן נחרץ לניסיונו של בעל השליטה להביא להחלפת הדירקטורים. מטרתו היחידה של ניסיון זה היא לאפשר לבעל השליטה לעשות בחברה כבתוך שלו, מתוך גישה מעוותת ושגויה שאינה מתאימה לחברה ציבורית (40% מהונה מוחזק על ידי הציבור), לפיה בעל המאה הינו בעל הדעה", נמסר בהודעת הדח"צים, אילן הדר וזיו עירוני וצליל קרן בלום. שני הראשונים מונו ביוזמת אלטשולר שחם, לאחר פרשיית מידע פנים חמורה בה היתה מעורבת החברה.

מעמדת הדח"צים עולה כי ב-21 באוקטובר לפני כשבועיים מונתה ועדה בלתי תלויה לבחון את היחסים בין החברה לבעל השליטה. הוועדה נבחרה פה אחד ע"י הדירקטורים שאינם נציגיו של בעל השליטה. "הועדה שלחה לבעל השליטה עקרונות לתכנית הבראה מוצעת לחברה, והציעה לבעל השליטה לקיים פגישה עם הוועדה על מנת לדון בעקרונות תוכנית הבראה. בעל השליטה סירב לקיים הידברות עם הוועדה. לאור זאת סבורים הדח"צים כי עליהם להביא עמדתם להלן בפני בעלי המניות, לקראת האסיפה הכללית הקרובה".

האסיפה זומנה הבוקר. בעלי המניות אמורים להצביע בה על מינויים של דירקטורים חדשים, פר' אריאל רבל (בנו של בעל השליטה), דורון בירגר מנכל אלרון לשעבר, רון מירון אוליביה סמואל, וענת צור סגל. הם אמורים להחליף חמישה דירקטורים קיימים, ביניהם היו"ר אלון שהיתה בעבר שותפה בקרן פיטנגו. אלון מונתה במאי במקומו של המדען הראשי לשעבר אלי עופר.

הדח"צים טוענים כי רבל, שמשמש גם כמדען הראשי של החברה, סירב לקבל את מרותו של רמי אפשטיין המנכ"ל וזה התפטר לאחרונה בשל כך, כשהחברה כבר ביקשה למנות מנכ"ל חלופי וסימנה את אחד המועמדים.

רבל מוביל דבוקת שליטה של 60% בחברה. הדח"צים טוענים כי הסיבות להתנגד לעמדת רבל להחליף את היו"ר, הן כי החברה מצויה בצומת דרכים מכרעת מבחינה מדעית ובמצב קריטי בהיבטים עסקיים ופיננסיים, ומתנהלת תחת עסק חי ומקורותיה הכספיים יסתיימו בדצמבר.

עוד מנמקים הדח"צים כי "דווקא אחרי שתחת אלון החלה החברה לעלות על פסים חיוביים, בעל השליטה מקשה עד מאוד על התנהלותה התקינה של החברה. בנוסף, החברה זקוקה ליציבות וחברי הדירקטוריון הקימו ועדת היגוי שגיבשה תכנית אסטרטגית לחברה. ועדת ההיגוי קמה לאור היחסים העכורים בין בעל השליטה, המשמש גם כמדען הראשי של החברה, לבין מנכ"ל החברה, שמנעו מהם להציג אסטרטגיה כוללת וארוכת טווח לחברה והותירה את החברה - חברת ביוטק המצויה בשלבי פיתוח - במצב בלתי אפשרי".

הדח"צים מוסיפים כי "בשבועות האחרונים התברר כי על אף שבעל השליטה היה שותף לגיבוש תכנית העבודה ואף אישר אותה כדירקטור, הוא פועל בכובעו כנושא משרה בכירה בחברה (המדען הראשי שלה) מאחורי גבו של הדירקטוריון, שלא בהתאם לתכנית העבודה שאושרה ותוך בזבוז משאבים ניכרים. הם מביאים את שני התחומים אליהם הכניס רבל את החברה לאחרונה, פיתוח תרופה לסכרת כלסם וכניסה לשוק הטיפול בקורונה שלדבריהם חסר סיכוי מבחינת החברה, מבלי להעביר החלטות על כך בדירקטוריון".

עוד לדברי הדח"צים, "אנו בדעה כי התנהלותו של בעל השליטה היא שהובילה, במידה רבה, את החברה למצב העגום בו היא נמצאת כעת וכי יש לבחון את הצעתו להחליף את הדירקטוריון. התפיסה של בעל השליטה היא שבעל המאה הוא בעל הדעה, גישה שאיננה הולמת חברה ציבורית".

עוד נטען ע"י הדח"צים כי "בעל השליטה מקשה מאוד - עד כדי סיכול - על גיוס הון ממקורות חיצוניים שכן הוא מתנגד לדילול אחזקותיו בחברה. בנסיבות הקיימות, בהן אין לחברה הכנסות, החברה תלויה לחלוטין במימון מצד בעל השליטה. אנחנו מצויים תחת הרושם כי בעל השליטה מתעקש לייצר תלות של החברה בו לאורך זמן, באמצעות העמדת מימון במנות קצובות, לשיעורין, באופן שיספיק לממן את פעילותה של החברה למשך חודשים בודדים בלבד".

בפברואר האחרון גייסה החברה 9 מיליון שקל כשרבל הזרים מתוכם 7 מיליון. הדירקטורים טוענים גם כי אריאל רבל איננו מתאים לתפקיד דירקטור בחברה.

בעלי השליטה רבל ורוג'רי שמיוצגים בידי עורכת הדין נועה הבדלה ממשרד סאליבן בת"א, טוענים בתגובה כי "מטרתם היחידה של בעלי השליטה הינה לפעול לקידום עסקי החברה, והשאת רווחים לבעלי מניותיה. בעלי השליטה סמוכים ובטוחים כי על ידי החלפת הדירקטורים הנוכחיים בדירקטורים המוצעים, שהינם מקצועיים, מוכשרים, בעלי ניסיון עסקי וקליני עשיר בתחום הפארמה, הביוטק ושוק ההון, החתומים על הצלחתם של חברות רבות, יוכלו להוביל את החברה למקומה הראוי בחזית כמובילה בפיתוח תרופות בתחום הסכרת ו-ALS2".

טענות הדח"צים נדחים ע"י רבל על הסף והוא טוען כי הדח"צים הפעילו מכבש לחצים עליו לחזור בו מדרישתו להחלפת הדירקטוריון: "כחלק מאותו מכבש לחצים, הבהירו הדירקטורים החיצוניים כי ככל שפרופ' רבל לא יתיישר עם דרישותיהם לחזור בו מדרישתו לזימון אסיפה לשינוי הרכב הדירקטוריון, יפעלו הם כנגדו, ונייר העמדה שפורסם מטעמם של הדירקטורים החיצוניים מהווה הוצאה לפועל של איומים אלו".

עוד אמר רבל כי "בעלי השליטה היו אלו שהעמידו את עיקר המימון הנדרש לחברה בעת האחרונה, ואף הצהירו, לא פעם, כי בכוונתם להמשיך ולתמוך בחברה, ומיד עם מינוי דירקטורים חדשים, מקצועיים וראויים בכוונתם לעשות כן. צר לבעל השליטה על כך שהדירקטורים החיצוניים בחרו להטיל דופי בשיקול הדעת המקצועי של הצוות המדעי המוביל בחברה ולטעון כאילו פרופ' רבל ועובדי מפתח נוספים בחברה אינם מיישמים את תוכנית העבודה של החברה. פרופ' רבל, לרבות בכובעו כמדען הראשי של החברה, יחד עם צוות הפיתוח המדעי בחברה המורכב מאנשי מדע מהשורה הראשונה, פעל ועודנו פועל לקידום עסקי החברה על מנת להביאה להצלחה מדעית ועסקית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות