אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוצאות המאכזבות והתחזית הפושרת הוציאו את האוויר ממניית סולאראדג' צילום: באדיבות סולאראדג

התוצאות המאכזבות והתחזית הפושרת הוציאו את האוויר ממניית סולאראדג'

יצרנית המערכות הסולאריות, ששווייה יותר מהוכפל מתחילת השנה, אכזבה עם ירידה חדה של 18% בהכנסות ברבעון השלישי ותחזית חלשה לרבעון הרביעי. מנייתה, שנסחרת בנאסד"ק, צללה בכ־20%

04.11.2020, 06:01 | סופי שולמן

המסע הארוך למעלה של מניית סולאראדג' נבלם אתמול בלילה, לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון השלישי, שאכזבו את השוק. גם התחזית הפושרת לרבעון הרביעי לא סייעה ליצרנית הממירים למערכת אנרגיה סולארית לרכך את אכזבת המשקיעים. המניה, שנסחרת בנאסד"ק, החלה לצלול כבר במסחר שאחרי הסגירה ביום שני בלילה, ועם חידוש המסחר ביום שלישי איבדה מעל 20%.  

קראו עוד בכלכליסט

אולם גם לאחר הקריסה, שווייה של סולאראדג' עדיין כפול מזה שעמו פתחה את 2020, שהפכה אותה לאחת החברות הישראליות הגדולות עם שווי נוכחי של כ־11 מיליארד דולר.

סולאראדג' אכזבה בעיקר בפעילותה בשוק האמריקאי, שהיה חלש בעקבות משבר הקורונה, בעוד השוק האירופי הפגין יציבות מפתיעה. הכנסות החברה הסתכמו ב־338.1 מיליון דולר, ירידה חדה של 18% בהשוואה לרבעון המקביל. הכנסות אלה היו גם נמוכות מתחזיות האנליסטים, שכיוונו ל־345 מיליון דולר.

"למשקיעים יש נטייה להסתכל על השוק האמריקאי כמרכז העולם", אמר אתמול רונן פייר, סמנכ"ל הכספים של סולאראדג', בשיחה עם "כלכליסט". לדבריו, "בעקבות הקורונה היו פחות התקנות של מערכות סולאריות ביתיות בארה"ב, אבל השוק האירופי נפגע פחות והיה חזק. בגרמניה, למשל, צמחנו בעשרות אחוזים".

סיבה נוספת לחולשה בשוק האמריקאי היא המלאים הגבוהים שנבנו שם משיקולי מס, כאשר רבים הגבירו רכישות בשנה שעברה. בסולאראדג' עקבו בדריכות גם אחרי מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב, שכן ניצחונו של דונלד טראמפ עשוי להביא לעלייה במכירות בטווח הקצר, מתוך הערכה כי הוא יקצץ את הטבות המס לאנרגיה הירוקה. מנגד, ניצחון של ג'ו ביידן צפוי להיטיב עם החברה בטווח הארוך.

בינתיים, גם התחזית של סולאראדג' לרבעון הרביעי פושרת. החברה צופה הכנסות של 365-345 מיליון דולר, כך שהטווח התחתון של התחזית קרוב למספרים ברבעון השלישי ועמוק מתחת לתחזית הקודמת — הכנסות של 391 מיליון דולר. עם זאת, רווחיות החברה לא צפויה להיפגע ושיעור הרווח הגולמי ינוע סביב 34%-32%. זאת, כתוצאה מכך שעיקר הירידה מורגשת בשוק ההתקנות המסחריות, שם הרווחיות נמוכה יותר. לעומתן, ההתקנות בשוק הביתי מאופיינות ברווחיות גבוהה יותר.

ברבעון השלישי רשמה סולאראדג' רווח נקי של 43.8 מיליון דולר, עלייה של 5% בהשוואה לתקופה המקבילה. בניכוי הוצאות חשבונאיות הסתכם הרווח ב־65.9 מיליון דולר. מנגד, החברה סבלה מירידה בתזרים המזומנים מפעילות, שנחתך בחצי ל־28.4 מיליון דולר לעומת הרבעון המקביל.

מנועי הצמיחה העתידיים של סולאראדג', ובראשם מערכות לרכב חשמלי, עדיין לא התניעו, וחלק הארי של ההכנסות, למעט כ־26 מיליון דולר ברבעון, מגיע ממערכות סולאריות. ההשקעה המסיבית בפיילוט שעורכת החברה עם אחת מיצרניות הרכב הגדולות בעולם ‑ עבורה היא מספקת מערכת המורכבת ממנוע, סוללה וממיר ‑ היתה בין הגורמים לירידה בתזרים המזומנים. אולם בינתיים, נראה כי החברה תוכל לעמוד ביעד הכנסות של 1.5 מיליארד דולר ל־2020 כולה, בזכות הצמיחה המהירה שהציגה במחציתה הראשונה.

רונן פייר, סמנכ"ל הכספים של סולאראדג רונן פייר, סמנכ"ל הכספים של סולאראדג' | צילום: באדיבות סולאראדג רונן פייר, סמנכ"ל הכספים של סולאראדג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות