אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משפחת דיין יכולה להחזיק ערוץ שלם" צילום: באדיבות ערן כהן מזומן וHOT

"משפחת דיין יכולה להחזיק ערוץ שלם"

שתי דרמות חדשות על חייהם של בני הדודים אביב גפן וליאור דיין הופקו במקביל ב־HOT. “אין כמעט סיפור במציאות חיינו שלא עבר דרך משפחת דיין. הם ‘היורשים’ הישראלית“, מצדיקה מירית טובי, מנהלת מחלקת הדרמה בחברה, את ההחלטה להקדיש לכל אחד מהם סדרה

04.11.2020, 06:39 | רותה קופפר

ליאור דיין, היוצר של "נורמלי", סדרה המבוססת על חייו, העולה היום ב־HOT, יופיע בעוד כמה חודשים בסדרה אחרת של בן משפחת דיין המורחבת, “שנות הירח”, המספרת את סיפורו של אביב גפן, שגם כתב ויצר את הסדרה. בדרמה של גפן ליאור יגלם את אביו, אסי דיין. כל שנותר לתהות עכשיו הוא האם בדרמה של דיין, אביב יפציע בגילומו של יהונתן גפן.

קראו עוד בכלכליסט

בעצם, זה לא כל שנותר לתהות, מעניין גם לדעת איך קרה שבהפרשי זמן קצרים כל כך, HOT מעלה שתי דרמות על בני משפחה אחת, בני דודים, שמספרים את סיפור חייהם בעיבוד דרמטי. “המשפחה הזאת יכולה להחזיק ערוץ שלם בלי שום בעיה”, משיבה מירית טובי, מנהלת מחלקת הדרמה של HOT, “אין כמעט סיפור במציאות חיינו שלא עבר דרכם. הם ‘היורשים’ הישראלית”. היא מוסיפה, וגם מבהירה, למי שהתעניין, כי אביב גפן לא יגלם את אביו בדרמה של ליאור, “הרעיון לא עלה בכלל”.  

ליאור דיין, צילום: איתן טל ליאור דיין | צילום: איתן טל ליאור דיין, צילום: איתן טל

העיסוק במשפחת דיין אכן לא נראה מקרי במיוחד כשלשתי הדרמות מוסיפים גם את הסדרה האוטוביוגרפית של אסי דיין “החיים כשמועה” מ־2012 בערוץ 8 של HOT והסדרה התיעודית של ענת גורן “דיין: המשפחה הראשונה”, ששודרה לפני שנה בכאן 11.

אך לדברי טובי, זה חלק ממגמה רחבה יותר: “בזמנו רצינו לעשות כמה סדרות המבטאות את ההוויה הישראלית בתרבות ובבידור. התחלנו בסדרה על דודו טופז, ואז באה הסדרה של ליאור דיין ואחר כך זו של אביב גפן. נאלצנו לוותר על הסדרה על טופז, וכך נשארנו עם שתי סדרות על משפחת דיין”.

מירית טובי. “המשותף לגפן ולדיין הוא בביטחון להסתכל על המציאות, ועל הסיפור שלהם, בביקורתיות, ציניות ואירוניה", צילום: באדיבות HOT מירית טובי. “המשותף לגפן ולדיין הוא בביטחון להסתכל על המציאות, ועל הסיפור שלהם, בביקורתיות, ציניות ואירוניה" | צילום: באדיבות HOT מירית טובי. “המשותף לגפן ולדיין הוא בביטחון להסתכל על המציאות, ועל הסיפור שלהם, בביקורתיות, ציניות ואירוניה", צילום: באדיבות HOT

“יש אולי שתיים־שלוש משפחות בארץ שהן כה יצירתיות ונוטפות כישרון כמו משפחת דיין. משפחת בנאי היא כזאת. עבדנו בעבר גם עם אסי, וגם עם יהונתן. את יושבת מול אסי פעורת פה. בכל נקודה חשובה בהיסטוריה שבה קרו דברים מעניינים — הוא היה שם. זה מרתק לשמוע את זה דרכם. היה צריך לעשות איתם ‘הי­ֹה היה’, סדרת ההיסטוריה לילדים”.

למרות המשותף ליוצרים הבנים, “הסדרות שונות מאוד זו מזו”, אומרת טובי. “כל אחד מביא איתו משהו אחר. הסדרה של גפן היא סיפורה של תקופה (ומתרחשת בשנים 1995-1989 — ר”ק). הקונטקסט הוא הניינטיז. אביב הוא עמוד השדרה שלה (נח אנגלהרד מגלם אותו). והסיפור של ליאור, שמתואר דרך דמות אחרת ששמה נעם אשכנזי (רועי ניק, “אופוריה”, “בתולות”), איפשר יותר חופש בלספר את הסיפור, וזו דרמה פסיכולוגית, על יחסי אבות ובנים וכל המחלות שנלוות לזה. עוד כמה ‘בנים של’ ימצאו את עצמם בו”. 

רמי הויברגר ורועי וניק בתפקיד אסי וליאור דיין רמי הויברגר ורועי וניק בתפקיד אסי וליאור דיין רמי הויברגר ורועי וניק בתפקיד אסי וליאור דיין

כמו אביב גפן בעצמו, למשל. לפני חודש כתב אביב גפן (47) מכתב פתוח לנתניהו, בנו של ראש הממשלה, ובו תיאר מה זה מבחינתו להיות בן של: “מי כמוני יודע כמה קשה לעתים להיות ‘הבן של’ ולא פעם זה מתחלף מהרגשת כבוד נפלאה לעגלה עמוסת אבנים שאנו נאלצים לגרור אחרינו”. “אף ששניהם מוגדרים כבנים של אבות מפורסמים, זה לא המוקד בסדרה של אביב”, אומרת טובי.

“נורמלי”, של דיין ואסף קורמן (שגם ביים), מספרת את סיפורו של ליאור דיין (37) לפחות בתקופה שהיה עיתונאי צעיר, שהזדקק לסמים כדי לעמוד בדדליין שלו. כן מתוארת מערכת היחסים של דיין עם אביו אסי (שאותו מגלם רמי הויברגר) ועם אמו קרוליין לנגפורד (בסדרה בתפקיד עצמה).

“שנות הירח” היא סדרה על קולו של דור מסוים, “דור מזוין”, שגפן השמיע אותו באמצע שנות ה־90 ונהפך לדמות מרכזית בעולם התרבות מאז. הסדרה מתארת גם את האופטימיות של הדור ההוא, ואת המשבר בעקבות רצח רבין.

אביב גפן עם בן דמותו בסדרה נח אנגלהרד. מנסה להעביר את רוח "הדור המזוין" של שנות ה־90, צילום: באדיבות ערן כהן מזומן וHOT אביב גפן עם בן דמותו בסדרה נח אנגלהרד. מנסה להעביר את רוח "הדור המזוין" של שנות ה־90 | צילום: באדיבות ערן כהן מזומן וHOT אביב גפן עם בן דמותו בסדרה נח אנגלהרד. מנסה להעביר את רוח "הדור המזוין" של שנות ה־90, צילום: באדיבות ערן כהן מזומן וHOT

“הם אמנם נולדו לאותה משפחה”, אומרת טובי על גפן ודיין, “אבל ההוויה המשפחתית הגרעינית שלהם נורא שונה: ליאור הולך על הקצה, ומשחק עם החיים, נסיעות לכל מיני חורים בעולם, והדרך שהוא עשה עם הסמים. ואביב בכל זאת נמצא במסגרת משפחתית יציבה. המשותף לשני היוצרים האלה הוא הביטחון להסתכל על המציאות הישראלית, ועל הסיפור שלהם, בביקורתיות, בציניות ובאירוניה. החשיפה לא מזיזה להם. הם נולדו אליה. ההיסטוריה הישראלית היא כמו משחק שחמט בשבילם”.

אבל הם לא מספרים את כל הסיפור של ישראל.

“ברור. לכן עשינו את ‘זגורי אימפריה’, שסיפרה סיפור משפחתי מנקודת מבט אחרת, אבל גם זה כבר ישן והתחושה היום היא שצריך לספר סיפור שונה לגמרי: השתעשעתי בזמנו ברעיון לספר את הסיפור של דיין בדרך קצת אחרת, לא ליניארית. למשל, אם היינו מערבבים את המלך אסי דיין ואת המלך זהר ארגוב, כאילו ערבוב לא מובן מאליו. וליאור היה בעניין, הוא אמר לי: ‘את יודעת כמה פעמים חשבתי שאני וגילי (הבן של זהר ארגוב) יש לנו מן המשותף וגם הכרנו’”. מה שבטוח, אומרת טובי, זה שעוד לא מיצו את מכרה הסיפורים של המשפחה. “הסיפור הגדול והמעניין — סיפורו של הסבא משה דיין — עוד צריך לקבל סדרה משלו”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות