אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב בארץ: המכונית החשמלית של AIWAY. מה המחיר? צילום: AIWAYS

בלעדי

בקרוב בארץ: המכונית החשמלית של AIWAY. מה המחיר?

קבוצת בליליוס תמכור ג'יפון חשמלי עם טווח של 400 ק"מ במחיר של 200 אלף שקל; את הפעילות ינהלו אלחנן יהב וענבר נחשון, לשעבר בכירים בקרסו מוטורס, צ'מפיון מוטורס וכלמוביל

04.11.2020, 08:42 | אודי עציון

עוד חשמלית סינית בדרך לארץ: קבוצת בליליוס תייבא את המכוניות של AIWAYS משנגחאי, שיושקו בישראל במחצית הראשונה של 2021.

מדובר ביצרנית סינית צעירה, שהחלה לפעול ב-2017, ומייצרת כרגע דגם אחד: U5, ג'יפון חמישה מושבים בגודל של סקודה קודיאק, המצויד בסוללה של 63 קילוואט שעה המאפשרת לו להגיע לטווח של 410 ק"מ לפי התקינה האירופית החדשה, WLTP. בשנתיים הקרובות יושקו על גבי אותה פלטפורמה דגם פנאי קופה וגרסת 7 מקומות ישיבה.

קראו עוד בכלכליסט

חשמלית של AIWAYS, צילום: AIWAYS חשמלית של AIWAYS | צילום: AIWAYS חשמלית של AIWAYS, צילום: AIWAYS

הדגמים של אייויס תוכננות מראש למכירה באירופה, וכבר משווקים בגרמניה ובצרפת. הם מגיעים בתקינה אירופית מלאה, בניגוד לחשמליות סיניות אחרות, כך שאינם מוגבלים למכירה של 400 יחידות לדגם לשנה כמו דגמים סיניים שמגיעים בלעדיה, ויתמכו ברשת הטעינה המהירה הקיימת בארץ.

ה-U5 צפוי להימכר בשתי רמות גימור, שתיהן עם מערכות בטיחות אקטיבית מלאות, במחיר של כ-200 אלף שקל.

מדובר במחיר גבוה בעשרות אלפי שקלים מג'יפונים חשמליים שכבר נמכרים בארץ, כמו פיג'ו e2008 ו-MG ZS EV, שמחיר גרסת הבסיס שלו הוזל השבוע ל-129 אלף שקל. אבל טווח הנסיעה של ה-U5 ארוך משמעותית, ב-100-140 ק"מ, ומימדיו גדולים יותר. למעשה, הטווח שלו דומה לאלה של אאודי אי טרון ומרצדס EQC, שנמכרים בחצי מיליון שקל. מנגד מדובר ביצרן חדש בעולם ואלמוני בארץ, שטרם צבר מוניטין והיכרות, תנאי פתיחה מאתגר לחשמלית חדשה ולא מהזולות בשוק.

את הפעילות ינהלו אלחנן יהב וענבר נחשון, שמילאו בעבר תפקידים בכירים בקרסו מוטורס, ב'צמפיון מוטורס ובכלמוביל. טרם נקבע היכן יוקמו אולמות התצוגה הראשונים, אך קבוצת בליליוס מחזיקה בכמה נכסים מתאימים, ביניהם אולם ברחוב המסגר בתל אביב.  

 , צילום: AIWAYS צילום: AIWAYS  , צילום: AIWAYS

קבוצת בליליוס אינה זרה לתחום הרכב. הקבוצה שנוסדה ב-1964, הייתה בעבר המפיצה של דגמי מרצדס בישראל. כיום היא מייבאת את אוטובוסי גולדן דראגון הסיניים, והיא הבעלים של חברת התחבורה הציבורית סופרבוס. מבליליוס לא נמסרה תגובה.

בחודשים הראשונים של 2021 יושקו בארץ חשמליות סיניות נוספות, בהם סרס E3 של סוקון הסינית, שתייבא טלקאר. עם סוללה של 53 קילוואט וטווח של 301 ק"מ, תתחרה ב-MG ובפיג'ו החשמליות ותתומחר בהתאם. במקביל תשיק אוריון מוביליטי מקבוצת יוניון מוטורס את האיון S סדאן ואת הג'יפון איון LX, שיציעו גם הם טווח של כ-400 ק"מ, ומחיר של כ-200 אלף שקל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות