אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"האמירתים מתעניינים בבנקאות הדיגיטלית הישראלית"

דרור טופף, ראש אגף אסטרטגיה וחדשנות בבנק לאומי, אמר את הדברים במסגרת ועידת הזדמנויות כלכליות באיחוד האמירויות של כלכליסט ובנק לאומי. טופף: "אחד החסרונות של מערכת הבנקאות באמירויות הוא היותה הרבה פחות דיגיטלית מזו הישראלית, אבל האמירתים הבינו את זה ודואגים לשנות את המצב"

04.11.2020, 15:01 | שירות כלכליסט

"התחום המרכזי שיכול לעניין את האמירתים בתעשייה הישראלית הוא זה של החקלאות והמזון. מדובר במדינה ששיטחה גדול פי 3 מזה של ישראל, אבל יותר מ-90% מהמזון שלהם מיובא"; כך אמר דרור טופף, ראש אגף אסטרטגיה וחדשנות בבנק לאומי, במסגרת ועידת הזדמנויות כלכליות באיחוד האמירויות של כלכליסט ובנק לאומי. טופף שוחח עם כתבת כלכליסטכ נעמי צורף.

"זו מדינה מדברית, אין להם מספיק מים או אוכל מקומי, ואנחנו מעצמה בתחום האגרוטק: אנחנו מקימים מתקני התפלה, מערכות ניהול מים, יש יזמות וחדשנות בנושא גידולים, והדשנים שלנו הם מהמובילים בעולם מבחינת פיריון של התפוקה החקלאית", אמר טופף.

דרור טופף דרור טופף דרור טופף

טופף ציין כי תחומים נוספים שיכולים לעניין את האמירתים בתעשייה הישראלית הם מכשור רפואי מתקדם, הייטק וסייבר, וחדשנות בתחום הביטחון וההגנה. "לישראלים אני חושב שיכול לקרוץ תחום התיירות שם, שהוא מאוד מפותח ויוקרתי - אך עם זאת המחירים זולים בחצי ממה שאנחנו מכירים כאן בארץ". טופף ציין כי ככל הנראה דובאי ואבו דאבי יהפכו בקרוב לתחנת מעבר קבועה אצל ישראלים הטסים למזרח, מה שיביא לקיצור משמעותי של הטיסות.

איך נראית הבנקאות שם?

"אפשר לומר שיש שם יותר מדי בנקים - 49, על כלכלה שכאמור דומה בגודלה לישראל. מתוכם, 22 בנקים הם מקומיים ו-27 בנקים זרים. הבנקים הזרים פועלים רק באמצעות מט"ח ולא עם הדירהם, המטבע המקומי שערכו שווה כמעט לשקל. אחד החסרונות של מערכת הבנקאות באמירויות הוא שהיא הרבה פחות דיגיטלית מזו הישראלית, אבל האמירתים הבינו את זה ואפשר לסמוך עליהם שברגע שהם מבינים משהו הם שמים עליו הרבה כסף ודואגים לשנות אותו. כך שבתקופה הקרובה תהיה מגמה של פיתוח ושיפור הדיגיטליזציה בבנקאות, וזה משהו נוסף שמעניין אותם אצלנו כי השוק הישראלי נחשב לדיגיטלי ומתקדם".

אפשר להגיד שאת התעשייה הישראלית מעניין בעיקר החיפוש אחר משקיעים?

"כן, משקיעים שיבואו לפה. פועלות שם כמה מקרנות ההשקעה הגדולות בעולם, כמו קרן ההשקעה מובאדאלה באבו דאבי - קרן של למעלה מ-200 מיליארד דולר שמשקיעה בכל העולם, ולחלוטין יתכן שתבחר להגיע לפה ולהתחיל לחפש השקעות".

מה מאפיין את  כלכלת האמירויות?

"איחוד האמירויות דומה לנו בגודל האוכלוסייה - חיים שם קרוב ל-10 מיליון בני אדם - והם גם דומים לנו בגודל הכלכלה, שהיקפה כ-400 מיליארד דולר, ובתוצר לנפש שעומד על 40 אלף דולר. עם זאת, חשוב לזכור שמבנה החברה שם שונה משלנו – רק 10% מהתושבים הם אזרחים, והיתר הם תושבים זרים שעובדים במגוון מקצועות - החל מהנדסה ורפואה וכלה במשק הבית ותיירות.

"האיחוד עצמו מורכב מ-7 ישויות שונות, כאשר אבו דאבי ודובאי הן המשפיעות והעשירות ביותר. יש שני סוגים של איזורי מסחר – אוף שור ואון שור. איזורי האון שור מאופיינים בכך שהם כפופים לחוקי השריעה וכל חברה שמוקמת בהם חייבת להיות שייכת ב-51% לפחות לשותף מקומי. בשלב מסויים האמירתים הבינו שהכלל הזה עוצר את הצמיחה שלהם, אז הם הקימו איזורי סחר חופשי בהם תקף החוק הבריטי, לא משלמים מס הכנסה או מס חברות וגם המע"מ היה אפסי עד 2018, ומאז הוא עומד על 5% בלבד".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות