אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשתות המסחר לקבינט הקורונה: "לא נאפשר הבדלה מלאכותית בפתיחת חנויות הרחוב" צילום: חיים הורנשטיין

רשתות המסחר לקבינט הקורונה: "לא נאפשר הבדלה מלאכותית בפתיחת חנויות הרחוב"

התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה הודיעה לקבינט כי בכוונת הרשתות לפתוח את החנויות ביום ראשון, במידה ויאפשרו לפתוח את חנויות הרחוב הפרטיות, אך לא את חנויות הרשתות במרכזי קניות פתוחים. לדבריהם: "הפרדה כזאת לא נעשתה באף מדינה בעולם. האם באמת 500 חנויות צמודות ברחוב דיזנגוף מסוכנות פחות ממרכז קניות פתוח בשדרות עם 30 חנויות?"

04.11.2020, 14:42 | אורנה יפת

התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה ממשיכה לאיים על חברי קבינט הקורונה, והודיעה במכתב ששיגרה היום (ד') לחברי הקבינט כי בכוונת הרשתות לפתוח את החנויות ביום ראשון הקרוב, במידה וקבינט הקורונה יחליט לפתוח את המסחר ברחובות.

קראו עוד בכלכליסט

"אנו מודיעים בזאת כולנו כי אם חלילה תבדילו בין חנויות מסוימות באוויר הפתוח לבין החנויות שלנו באוויר הפתוח (במרכזי הקניות הפתוחים, לא בקניונים), לא תותירו בידינו כל ברירה וכולנו נפתח ביום א' את כל החניות שלנו, גם במרכזים הפתוחים!", כותבים בעלי הרשתות.

מתחם קניות ביג בקורונה, צילום: חיים הורנשטיין מתחם קניות ביג בקורונה | צילום: חיים הורנשטיין מתחם קניות ביג בקורונה, צילום: חיים הורנשטיין

"עברו כמעט חודשיים, לקחנו כולנו הלוואות במיליארדי שקלים ושילמנו במזומן לספקים בארץ ובחו"ל על סחורת החורף. החורף הגיע, ואם לא נפתח מיידית, לפחות את החנויות שלנו במתחמים הפתוחים (שמהווים רק 25% מהחנויות שלנו - היתר בקניונים), לא נוכל לשלם לספקים על הסחורות לקיץ הקרוב".

ברשתות טוענות במכתב כי בחודש דצמבר הסחורות חייבות לצאת מהמזרח הרחוק לכיוון ישראל, וכי "מי שלא יעביר כסף לספקים במזרח בימים הקרובים, יאבד את האפשרות לקבל את סחורת הקיץ. אנו בעלים ומנכ"לים של חברות המעסיקות מאות אלפי עובדים, אנו אזרחים שומרי חוק, אנו נלחמים בנגיף הקורונה בכוחותינו האחרונים - מדינת ישראל כמעט ולא תומכת בנו כלכלית, בטח שלא ביחס לשאר מדינות העולם המערבי".

"בבואכם להצביע היום, אנא שקלו זאת באחריות ובכובד הראש הראויים. האם באמת 500 חנויות צמודות ברחוב דיזנגוף מסוכנות פחות ממרכז קניות פתוח בשדרות עם 30 חנויות?! אנו כולנו על מסלול מהיר שמבטיח בסופו התרסקות. מפעל חיינו קורס, מאות אלפי עובדינו יישארו במעגל האבטלה לעוד חודשים ארוכים. אנא! אנא! אשרו לנו לפתוח את החנויות ביום ראשון רק באוויר הפתוח ובערים שאינן אדומות. אין שום סיבה רפואית לא לעשות כך".

קבינט הקורונה אמור לקבל היום החלטה האם חנויות במרחב הפתוח יפתחו לקהל הרחב. החנויות סגורות מאז ערב ראש השנה. "אנו שומעים בימים האחרונים רעיון חדש שמוביל משרד הבריאות המייצר הבדלה מלאכותית בין חנויות הרחוב לבין מרכזי קניות פתוחים באוויר הפתוח. הפרדה שכזאת לא נעשתה בשום מדינה בעולם".

עוד ציינו במכתב: "להזכירכם - רשתות השיווק, הסופרמרקטים, חנויות הפארם, חנויות הסטוק ועסקים נוספים נשארו פתוחים ורשמו תנועה בלתי מבוקרת של מיליוני לקוחות. חלקם פתחו לפתע מחלקות בהן שיווקו מוצרים מקבילים למוצרים שאנו מוכרים ברשתות שלנו, למרות שמעולם לא שיווקו אותם עד כה. למרות שאלפי נקודות מכירה 'חיוניות' פעלו במהלך כל תקופת הסגר השני, התחלואה ירדה בצורה חדה מכ-9,000 נדבקים ליום לכ-500 נדבקים ביום. זוהי הוכחה חד משמעית שהמסחר לא מדבק. רמת התחלואה החלה לעלות רק כשנפתחו מגזרים אחרים".

עוד מציינים בעלי הרשתות הקמעונאיות כי אף מדינה בעולם לא החריגה בשלב היציאה מהסגר הראשון את המסחר בקניונים הסגורים משאר המסחר. "בסגר הראשון בישראל הופרדו הקניונים ללא שום הסבר רפואי - האם גג הקניון חוסם מנגיף הקורונה להעלם?".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות