אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלנט לשמולי: "העבר אלי את המעונות"; שמולי: "עשה קודם סדר בברדק אצלך" צילומים: תומריקו, נמרוד גליקמן

גלנט לשמולי: "העבר אלי את המעונות"; שמולי: "עשה קודם סדר בברדק אצלך"

מתחדש העימות על מעונות היום בין משרדי החינוך והעבודה. שר החינוך גלנט מסר בכינוס הראשון של שדולת הגיל הרך בכנסת: "פניתי לשמולי להעביר אלי אתה האחריות למעונות". שר העבודה והרווחה אינו מתלהב מהרעיון

04.11.2020, 16:34 | שחר אילן

מתחדש העימות בין שרי החינוך והעבודה הורווחה על האחריות למעונות היום. שר החינוך יואב גלנט גילה אתמול (ג') בכינוס הראשון של שדולת הגיל הרך של הכנסת כי פנה לאחרונה לשר העבודה והרווחה איציק שמולי להעביר אליו את אגף מעונות היום. שמולי מסר בתגובה לכלכליסט: "שגלנט יטפל קודם בברדק שיש כרגע במשרד החינוך".

בראש שדולת הגיל הרך בכנסת עומדות הח"כיות קטי שטרית (הליכוד) וקארין אלהרר ואורלי פרומן (יש עתיד-תל''ם). הישיבה עסקה בצורך להעביר את מסגרות הגיל הרך לאחריות משרד החינוך. שר החינוך גלנט סיפר ש"לפני חודשיים וחצי, מתוקף היותי שר החינוך ויו"ר המועצה לגיל הרך, פניתי לשר העבודה והרווחה בבקשה לקדם לאלתר את העברת האחריות על מעונות היום והמשפחתונים".

מעון ויצו (ארכיון), צילום:  דודו בכר מעון ויצו (ארכיון) | צילום: דודו בכר מעון ויצו (ארכיון), צילום:  דודו בכר

גלנט טען ש"כל מקרה אלימות שנחשף הוא הוכחה אחת יותר מדי מדוע נדרש לקדם באופן מידי את העברת האחריות. לחינוך בישראל צריכה להיות כתובת אחת. מקור סמכות אחד - ומקור אחריות אחד. חינוך אינו מתחיל בגיל שלוש או ארבע".

שמולי כבר איבד במסגרת ההסכמים הפנימיים של מפלגת העבודה את האחרות לשירות התעסוקה ליו"ר המפלגה שר הכלכלה והתעשיה עמיר פרץ.

מימין: שר הרווחה איציק שמולי ושר החינוך יואב גלנט, צילומים: תומריקו, נמרוד גליקמן מימין: שר הרווחה איציק שמולי ושר החינוך יואב גלנט | צילומים: תומריקו, נמרוד גליקמן מימין: שר הרווחה איציק שמולי ושר החינוך יואב גלנט, צילומים: תומריקו, נמרוד גליקמן

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "המשרד יזם והוציא לפועל בחודשים האחרונים צעדים קריטיים בתחום הגיל הרך, בין היתר: מבצע אכיפה במעונות יום הפרטיים, בו נבדקו אנשי הצוות ותנאי הפעילות באלפי מעונות. המשרד אף נלחם וגייס תקציב לסבסוד המעונות מהאוצר. במקביל, יצאה לדרך הרפורמה החשובה ביותר של חוק הפיקוח. במסגרתה פורסמו להערות הציבור תקנות חינוך, טיפול וסטנדרטיזציה של התקינה וההכשרות, בכלל המסגרות של הגיל הרך".

אגף מעונות היום נדד בשנים האחרונות בין משרד העבודה והרווחה למשרד הכלכלה. הסיבה שנושא חינוכי נמצא באחריות משרדים כלכליים נובעת מהראייה שרווחה בעבר שמעונות היום נועדו לאפשר לנשים לצאת לעבוד. בשנים האחרונות, עם התרבות המחקרים שלפיהם הגיל הרך הוא הגיל המשפיע ביותר על התפתחות הילד וסיכוייו בחיים, גברה הדרשה להעביר את האגף למשרד החינוך. זאת, כדי שיפעל בסטנדרטים הגבוהים יותר המקובלים במשרד החינוך ובשאיפה שכל מערכת החינוך תפעל תחת גג אחד.

ב-2011 המליצה ועדת טרכטנברג לצדק חברתי להעביר את האחריות למעונות היום למשרד החינוך, אך הדבר לא קרה. שר הכלכלה בשנים 2015-2013, נפתלי בנט, התנגד להעביר את המעונות, כאשר זרוע התעסוקה היתה באחריותו. ב-2016 הועברו מעונות היום יחד עם זרוע התעסוקה ממשרד הכלכלה למשרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ מהליכוד. הפעם שר החינוך בנט דרש להעביר אותם לאחריותו. על ההעברה למשרד החינוך הקשתה העובדה שהמשרד דרש תוספת תקציב של מיליארדי שקלים ליישום המעבר. כץ בכל מקרה התנגד. ביולי 2019 הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו שהאחריות על מעונות היום תעבור למשרד החינוך לאחר הבחירות אבל זו היתה הבטחת בחירות חסרת כיסוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות